Bacha na bezpečnost na Facebooku

Sociální sítě jsou naprosto bezpečné. Ve většině případů, kdy dojde k mimořádné události, je chyba na straně neopatrného uživatele. Lidé se postupem času stávají velice pohodlnými a myslí si, že na ně nikdo přes monitor nemůže. Internety jsou skvělá věc, která nám spoustu věci usnadňují – bankovnictví, zprávy o světě, zábavu a kontakt s přáteli. Ale jako se vším to chce s tím trochu umět, žejo.

Ani sociální sítě nejsou výjimka. Naprostá většina věcí, které v tomto článku budu zmiňovat, jsou banality a vy je určitě dodržujete, že ano?

Nastavte si neprůstřelné heslo

Tak začneme pěkně od začátku. Aby se vám nikdo nenaboural do fejsu, chce to mít heslo, které vy sami alespoň jednou týdně zapomenete. Snažte se nemít heslo, které je kombinací vašeho jména a data narozenin. Pokud máte domácího mazlíčka, jeho jméno bych taky vynechal. Stačí, že o něm vědí všichni přátele. Ideální heslo je kombinace malých a velkých znaků, čísel a speciálních symbolů. A ne, honza123, se nepočítá.

image

Na Facebooku jednoduše upravíte, kdo může a nemůže vidět vaše příspěvky

Často se stává, že nedopatřením dáme odpověď na takové ty jistící dotazy, které vyplňuje každý v případě ztráty hesla. Matčino jméno za svobodna? Stačí ji označit na obrázku a zlodějíček může velice jednoduše zjistit tuto informaci (pokud má maminka jako správná puberťačka minimálně 3 jména na svém profilu).

A opatrně s tím, co postujete. Někdy totiž zprávy typu "jedu na dovolenou, doma hlídají rybičky," přímo vybízí k tomu, aby vám někdo vybílil byt či chatu.

Další problém s lidmi (na rozdíl od koček) je ten, že si myslí, že když na FB něco publikují, je to pořád soukromé. Ne, není. Osobní informace na sockách jsou informace, které vidí každý a každý je může zjistit. Počítejte s tím a přestaňte si stěžovat. Nikdo jiný za to opravdu nemůže.

Dále bych rád upozornil na kavárenské povaleče, kteří nechávají svůj počítač bez dohledu a taktéž na ty, kteří často navštěvují internetové kavárny (důvod, proč ještě existují, mě neustále zaráží). Nenechávejte svůj počítač bez dozoru a vůbec ne neuzamčený.

image

Rozšířenější nastavení bezpečnosti

Pojmy, které je dobré vědět

Existuje spousta pojmů, které i sám Facebook komentuje a radí, jak na ně vyzrát. Nebude od věci, když si některé projedeme:

Spam - je nevyžádané sdělení masově šířené internetem. Pokud někdo nabízí letenky po celém světě zdarma, asi to bude fejk. Neklikat. Prostě to vyreportujte a bude klid.

AdWare – některé programy nabízí, že si můžete upravit profil podle svých požadavků, což je většinou nesmysl. Po stáhnutí takového programu se vám akorát všechno zpomalí a problém je na světě.

Malware - je program určený ke vniknutí do počítačového systému nebo jeho poškození.

Phishing ("rhybaření") - je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet apod.) v elektronické komunikaci.

Nám je jasné, že tyto věci jste četli mnohokrát. Cílem ani není naučit něco nového, ale spíše zase po čase připomenou, že bezpečnost je opravdu důležitá. Žádné aktualizace, novinky apod. nás nikdy nedokážou stoprocentně ochránit před námi samotnými.

Základem je kvalitní heslo.

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

9. února 2017

Zaujal vás článek? Sdílejte ho.

Máte k článku výhrady? Dejte to autorovi sežrat!

Zatím nikdo nepřidal komentář. Buď první!

  (nebude nikde zveřejněn)
Položky označené hvězdičkou jsou povinné