NMI17 aneb Život po Facebooku

Letošní New Media Inspiration měla ukázat, jak vstupují internet a sociální sítě do našeho každodenního života, přinést novou inspiraci a představit média a zpravodajství v éře Facebooku. Přednášela celá řada odborníků z různých oborů, takže jsme tam museli být také.

Akce se konala v prostorech Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, takže nebylo překvapením, že přednášeli akademici různého zaměření, studenti, lidé z médií a samozřejmě marketingu. Přednášek bylo hodně a měly poměrně rychlý spád, proto přinášíme to nejzajímavější, co nám den přinesl.

image

+ Kačka

Nenávidím prezentace

Skvělý způsob, jak začít prezentaci. Jindřich Šídlo ze Seznamu měl ale prezentaci super. Jako správný novinář se trochu rozesmutnil nad čísly prodaných novin. V roce 2008 se u nás denně prodalo 1 564 690 novin, papírových, za peníze. V roce 2016 to bylo 748 640 kusů. Na Facebooku bylo přitom před devíti lety 150 000 tisíc uživatelů v ČR, dnes je to téměř 5 milionů. Podle výzkumu agentury PEW téměř polovina dospělých lidí v USA dostává zprávy z Facebooku. Nelze se tedy divit tomu, že chce Facebook zprávy kontrolovat.

Na to plynule navázal Pavel Kasík z portálu Technet.cz, který mluvil o falešných zprávách na internetu. Má smysl se na internetu hádat a opravovat nepravdivé informace? No jasně, jen to chce trpělivost a dost času. Lidé příliš nečtou články, už podle titulku si myslí, že vědí, o čem článek je a podle toho se chovají. Skvělý příklad Pavel ukázal na průzkumu názorů voličů současného amerického prezidenta a reálného grafu nezaměstnanosti. A proto: hádejte se, ale buďte zvědaví a láskyplní!

image

Názor voličů Trumpa a skutečný vývoj nezaměstnanosti

U mě si nedělejte poznámky

Tak zněla žádost Janka Rubeše, známého především díky svému boji proti pražským taxikářům. Svou přednášku Janek pojmenoval „Lajkem svět nezměníš (ale bez něj taky ne)“ a mluvil nejen o taxikářích a magistrátu, ale i o svých dalších zajímavých projektech.

image

Sunní holky a Janek

Asi 60 sociálních sítí a jim podobných

Používáme je každý den tak často, že už o tom ani nepřemýšlíme. Navíc je to parádní byznys. A jednoduchý, že? Stačí nápad a je to. No Daniel Dočekal nás přesvědčil o tom, že tohle zdaleka nestačí. Pět pokusů všemocného Googlu a ani jeden povedený. Víte, že první (asi opravdovou) sociální sítí byl Friendstar a pamatujete na ICQ?

image

Facebook v plenkách

Vzestup YouTube celebrity

Influenceři a Youtubeři se do hledáčku marketérů dostávají už nějaký ten pátek. Jakub Sedláček zpracoval zajímavý výzkum na téma teenageři a celebrity. Že nejsou teenageři vaše cílovka? No za pár let budou a společně s nimi budou stárnout i jejich hvězdy. Mezi největší oblíbence patří Teri Blitzen, Gogomantv, Ben Cristovao a Hoggy. Tak a teď googlujte, staroušové. A proč jsou právě oni tak oblíbení? Roli hraje autenticita, důvěrnost, spřízněnost a informační hodnota, tedy vlastnosti, které Youtubeři prostě mají a ostatní kanály ne.

Malý velký svět Facebooku

Přestože se Facebook snaží chránit data svých uživatelů, tak toho lze hodně zjistit. Pokud víte jak. Josef Šlerka ze Socialbakers to ví a se svými znalostmi se podělil. Alespoň tak, jak to dvacetiminutová přednáška dovolila. 50 tisíc českých FB stránek Josef rozšířil o stránky, které mají původní stránky zalajkované a ty pak opět zúžil na takové stránky, které mají většinu fanoušků z Česka. Propojení 200 tisíc stránek znázornil do grafických clusterů. Z těchto stránek následně náhodně vybral 10 tisíc stránek, ze kterých stáhl 300 posledních příspěvků, aby mohl aplikovat techniku LDA. Díky tomu mohl najít balíky slov, které dohromady vytváří popisky tématu. Zkuste sami. Stejná data využil i k metodě Word2Vec, pomocí které hledal podobná slova ke slovům používaným na českém Facebooku. Nejblíže slovu „kapr“ byl „amur“, žádné překvapení. Zajímavé je třeba to, že slovo „Halík“ je blíže slovu „křesťan“ než „papež“. A takových zajímavostí lze nalézt více, včetně různých analogií. Josef ve své práci také dokazuje, že fanoušci určitých stránek, mají velmi podobné cover fotky. Přednášku rozhodně doporučujeme zhlédnout.

image

Grafické znázornění propojení českých FB stránek

Kdo na Facebooku není?

Takoví lidé ještě existují? No ano. Svou studii na toto téma prezentoval Michal Charvát z Mindshare. Kdo jsou ti, kteří sociální sítě nepoužívají (kromě našich babiček a dědečků)? Nejvíce uživatelů sociálních sítí je ve věku 18 – 44, proto se Michal zaměřil na lidi v tomto věku, kteří ale sociální sítě, resp. Facebook nepoužívají. Z 62 % se jedná o muže, ženaté, se středoškolským vzděláním a konzervativnějším smýšlením. Internet přitom používají, i když třeba ne každý den. Jak tuto cílovou lépe skupinu oslovit? Podle výsledků průzkumu jsou více venku, takže venkovní reklamou. Zajímavé je, že nejsou výrazně aktivnější u TV, 33 % neuživatelů (a 23 % uživatelů) sleduje televizi 2-3 h denně, více než 3 hodiny denně ale sleduje TV 35 % uživatelů a pouze 30 % neuživatelů sociálních sítí.

image

Kdo na sociálních sítích není? Kromě mojí babičky

Konference New Media Inspiration 2017 nebyla sice tak inspirativní, jak jsme čekali, ale pár opravdu dobrých řečníků a přednášek nabídla, a tak se těšíme na příští rok. Jen doufáme, že dorazí více lidí z praxe a vyhneme se tak prezentacím výzkumů z roku 2013 a motivačním představením, které jsem raději do článku ani nepřidával.

Mezitím si přečtěte třeba postřehy Davida z únorové UX konference.

Život po Facebooku? To nebude, ne?

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

22. února 2017

Zaujal vás článek? Sdílejte ho.

Máte k článku výhrady? Dejte to autorovi sežrat!

Zatím nikdo nepřidal komentář. Buď první!

  (nebude nikde zveřejněn)
Položky označené hvězdičkou jsou povinné