Jste bonitním klientem Seznamu?

Určitě jste se již setkali s pojmem „bonita klienta Seznamu“. Možná jste také byli v první chvíli zmatení, čeho se vlastně týká. Proč ji mít či nemít. Jak bonitu získat a k čemu je dobrá. Pojďme společně nahlédnout pod pokličku záhady jménem "bonita" klienta na Seznam.cz.

Co je bonita

Bonita klienta Seznam.cz je hodnota, která ovlivňuje pouze řazení ve firemních zápisech v katalogu Firmy.cz. Pokud jste si tedy mysleli, že bonita ovlivní třeba pozice PPC inzerátů ve vyhledávači, omyl. Každopádně malinko s PPC reklamou na Skliku souvisí, konkrétně s dobíjením kreditu do Skliku, to si ale vysvětlíme níže.

image

Katalog Firmy.cz

Co jsou jednotlivé odkazy na Firmy.cz

Když se rozhodnete najít firmu určitého zaměření a pro hledání zvolíte právě Firmy.cz, můžete si přímo kliknout na příslušnou kategorii či zadat do hledacího pole firmu nebo požadovanou službu a zobrazí se vám výsledek, kde vidíte Sponzorované odkazy, Tip Firmy.cz a pod sponzorovanými odkazy se zobrazuje seznam firem, který řadí firmy dle bonity.

 

Sponzorované odkazy, které se zobrazují nahoře ve výpisu kategorií firem nebo při hledání výrazu na Firmy.cz, si musíte zaplatit minimálně na 3 měsíce. Cena je závislá na kategorii či klíčovém slově a jejich návštěvnosti. Maximálně se zobrazí najednou čtyři sponzorované odkazy. Tyto odkazy lze regionálně cílit.

Tip Firmy.cz se zobrazují po pravé straně, ve výpisu kategorií firem nebo při hledání výrazu na Firmy.cz, si musíte zaplatit minimálně na 6 měsíců. Cena je opět závislá na kategorii či klíčovém slově a jejich návštěvnosti. Maximální počet odkazů při jednom zobrazení je osm. Odkazy lze také regionálně cílit.

Řazení firem ve výpisu (pod sponzorovanými odkazy) je závislé právě na bonitě klienta.

image

Řazení firem při hledání výrazu "zahradnictví"

Jak může klient o bonitu zažádat

O bonitu není třeba nijak žádat. Stačí, když se klient zapíše do Firmy.cz a může začít sbírat bonitu. Do katalogu se mohou zapsat české firmy, nebo mezinárodní firmy s českým zastoupením, které jsou aktivní. Firemní zápis může být buď placený či neplacený. Pokud ale chcete sbírat bonitu a zvyšovat pozice ve výpisu firem, zápis musí být samozřejmě placený;).

image

Zápis do katalogu Firmy.cz

Co bonitu tvoří a jak se počítá

Bonita je vázána na IČ klienta. Do bonity se počítají všechny platby na dané IČ, které inzerent uhradí Seznamu přes peněženku nebo klasickou fakturu. Je tedy třeba mít autorizovanou peněženku a dobíjet peníze do daňově odpočitatelné části peněženky, nikoli do běžné části peněženky. Měřitelnou jednotkou jsou tedy peníze. Mezi pozicemi Firmy.cz a zaplacenými penězi na jedno IČO je přímá úměra. Tedy, čím více zaplatím, tím se posouvám na Firmy.cz výše. Počítají se tedy všechny platby pro všechny produkty Seznamu, které "prošly" přes jedno IČO, dobíjení Skliku, platby bannerů, Sreality, platby sponzorovaných odkazů, atd.

image

Autorizace peněženky

Co když mám Sklik a firemní zápis provedu až po nějaké době

Ani zde se nemusíme bát, že bychom přišli o zvýhodnění. Bonita se počítá 365 dní, takže i zpětně. Inzeruje-li na Skliku a teď jste se rozhodli využít i firemního zápisu do katalogu Firmy.cz, není třeba zoufat! Utracený kredit, který je vázán na vaše IČ se vám přičte k dobru.

K čemu je dobré mít vysokou bonitu

Nemusíte mít ani webové stránky, abyste se mohli do katalogu zapsat. Upřímně v dnešní "internetové době" je to asi už nepředstavitelné nemít pro svůj byznys web, ale najdou se i tací. Pro inzerenty, kteří webové stránky mají, Firmy.cz mohou být v určitých segmentech velkým přínosem co se obratu týče. Neplatí to samozřejmě pro každého, zápis do Firmy.cz není zárukou výdělku, ale pokud vezmeme v potaz, že naše konkurence v katalogu zapsaná je, můžeme tak přijít o dost příležitostí a přenechat klienty jim. Ostatně je to stejné jako s jakoukoliv jinou reklamou, pokud nebudeme inzerovat např. ve vyhledávači, dáváme tak prostor naší konkurenci, aby si ukrojila co největší koláč z trhu daného segmentu. Čím později začneme s inzercí, tím se hůře dostáváme k "ukousnutí" zmiňovaného koláče ;). Jakou vy máte zkušenost se zápisem do Firmy.cz? Jste právě vy bonitním klientem Seznamu?

image

Firmy.cz mohou přinést podstatnou část z celkového obratu

 • Celkový průměr hodnocení: 2.14 z 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

7. dubna 2011

Zaujal vás článek? Sdílejte ho.

Komentáře

 1. Jan Kareis | 7. dubna 2011

  Jsme dosti bonitním klientem, ale s tímto systémem upřednostnění velkých firem nesouhlasíme a pokládáme ho za nezdravý .

 2. Pavel | 8. dubna 2011

  Jan Kareis: Souhlasím, ale je třeba si uvědomit, že jde o katalog a ne SERP.

Máte k článku výhrady? Dejte to autorovi sežrat!

  (nebude nikde zveřejněn)
Položky označené hvězdičkou jsou povinné