4 chyby, které dělají začátečníci v AdWords pořád

Nikdy není od věci si připomenout a zavzpomínat na situace, za které nás vždy PPC stařešinové tahali za uši, a které dělaly naše kampaně horšími. Vybrali jsme 4 věci, které nováčci v displejových kampaních často zbytečně zanedbávají a házejí si klacky pod nohy. Některé z nich se však objeví z různých důvodů i u dlouholetých matadorů. Pojďme se dále podívat, jestli zde netroskotáte i vy.

1. Důvěřujeme reklamním sítím v otázce kvality umístění

Znáte to. Otevřete si displejové kampaně, vyfiltrujete si a pozastavíte věci se slabými ukazateli výkonu a s těmi nadprůměrnými se ještě pochválíte kolegům a pošlete to na klienta.

V této souvislosti si zmiňme například Google Display Network. Dosah 90 % uživatelů internetu, 2 milióny webů a celkem dost prémiových umístění. Říkáte si, co víc si přát? Euforii přidává, když vidíte, jaké míry prokliku dosahují některá umístění, přičemž si je začnete zvědavě rozklikávat s touhou zjistit, jak geniální zdroj návštěvnosti to je. Po chvíli zjistíte, že se jedná o naprosto pochybnou klikačku, herní web atd., a že kvalita těchto návštěv stojí totálně za nic. Vrátíte se zpět do systému a zjistíte, že jste tady vystříleli několik tisícovek…

Kontrolujte umístění v obsahové síti. Zvlášť u nákladných kampaní. Vykazuje některé umístění snovou proklikovost? Zkontrolujte jej. Procházejte preventivně i umístění s nejvíce prokliky a občas zkontrolujte i Bounce Rate v GA - pokud je relevantním ukazatelem. Nedávno jsem také psal o inzerci na propagandistických a dezinformačních webech. Jde o to, že pokud reklamu zobrazujete na takovýchto webech, podporujete de facto hnutí neslučitelná s demokratickou společností. Je však jen na vás, jak se rozhodnete.

Jak předcházet zobrazování na dlouhodobě nevýkonných umístění? Blacklistujte - tvořte si seznamy takovýchto webů a nahrávejte si je do dalších účtů. Ušetříte čas i peníze.

image

Vyberte si úroveň na které chcete vylučovat umístění

2. Věříme intuici, když cílíme

Neprůstřelná ega některých markeťáků jsou nám všem známa. Kampaň v displeji bude přesně taková, jak to cítíme a jinak to být nemůže. Omyl. Zkoušejte. A nejlépe vyzkoušejte vše, co můžete. V rámci PPC displeje nejlépe tak, že si na začátku kampaně zvolíme v kampaních úplně všechny možné způsoby cílení. Zmiňme cílení kontextuální, jako jsou klíčová slova, témata, či námi vybraná umístění. Vedle toho pak také cílení behaviorální - cílení na základě zájmů, dat třetích stran nebo tolika opěvovaného remarketingu. Často se totiž může stát, že nás výkon v určitém cílení překvapí.

 

Při testování cílení bychom neměli zapomínat ani na práci s cílovou skupinou. To, že se podíváme do nabídky předvolených témat či zájmů a nenajdeme tam to pravé ořechové, ještě nic neznamená. Zkoušejme položky, které s cílením okrajově souvisí. Zmiňme si například cílení na uživatele, kteří mají zájem o asistenční služby v zahraničí. Takové bychom jen stěží hledali. Proto vybereme například zájemce o dovolenou autem apod.

3. I s málem (bannerů) lze natropit hodně muziky

Ne všechny systémy sdílí stejné rozměrové požadavky bannerů a v každé z reklamních sítí se občas proklikává jiný rozměr banneru než jinde. Také platí, čím více bannerů máte, tím více si můžete otestovat co, jakým způsobem, a kde funguje. Existuje nespočet článků o tom, které rozměry bannerů jsou v které reklamní síti nejproklikávanější. Přizpůsobte tomu i výrobu vašich grafických inzerátů. Doporučujeme alespoň 8 bannerů na reklamní sadu.

Nezapomínejte ani na inzeráty textové a responzivní. Vím, nijak sexy nejsou a markeťák by na ně nikdy neklikl. Jenže markeťák není typický spotřebitel. A dlouhodobá data často ukazují, že peníze přivedou mnohdy lépe texty než bannery.

4. Remarketing je brnkačka, to je za chvíli

V rámci tohoto cílení targetujeme uživatele v pokročilejších stádiích nákupního procesu. Ačkoliv to někomu může přijít naprosto samozřejmé či až směšné, často se tak neděje. A tak děláme jednu sadu bannerů pro akviziční i remarketingové kampaně, nepřizpůsobujeme sdělení ani obsah bannerů pokročilejším stádiím nákupního procesu, nevylučujeme remarketingová publika z akvizičních kampaní a mohli bychom pokračovat. Předpokladem pro nastavení pokročilejších věcí jsou však data, jejichž nedostatek často kreativitu v kampaních brzdí. A kdy dochází k nedostatkům?

V praxi se často stává, že specialista vyloučí z remarketingových kampaní, klidně na úrovni kampaně, všechny konvertující třeba i za 360 dnů. Opravdu jsme si jisti tím, že se zákazník během roku na web už nevrátí, nebude chtít nakoupit, či popostrčit k nákupu? Specialisté často považují konvertujícího uživatel za poslední stádium v nákupním procesu. Což je škoda.

Pokud můžeme, nespoléhejme se jen na klasické „Všichni návštěvníci webu, kteří nekonvertovali v posledních 3,14,30…. dnech“. Segmentujme, co nejvíce můžeme a přizpůsobujme tomu sdělení. Navíc Google Analytics, YouTube i další zdroje externích dat nabízí nespočet možností cílení, prostřednictvím kterých jsme schopni efektivně zasáhnout uživatele v nákupním procesu ve správný čas i na správném místě. Ale o tom až příště.

image

Ukázka možností cílení na Youtube data

Nebuďte naivní. Kontrolujte. :))

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

24. července 2017

Zaujal vás článek? Sdílejte ho.