Proč dát novému rozhraní Google AdWords ještě šanci

Digichef

Pokud se zabýváte PPC reklamou, určitě jste si v posledních měsících všimli, že vás AdWords nabádá k vyzkoušení nového a rychlejšího rozhraní. A pravděpodobně vás tam i sám přesměroval. Vrátili jste se po pěti minutách hledání a nadávek k tomu starému? Pojďte se podívat na důvody, proč byste mu měli dát ještě jednu šanci.

image

Nové rozhraní Google AdWords

Proč byste ho tedy měli využívat?

Tak zaprvé určitě proto, aby vaše produktivita práce v roce 2018, kdy dojde k trvalé změně rozhraní bez možnosti přechodu zpět, nespadla na čtvrtinu. Co si budeme povídat, není úplně jednoduché se v prvních chvílích mezi všemi záložkami a kartami vyznat. Pokud ale zmatky překonáte, na první pohled vás zaujme přehledný dashboard s velmi užitečnými grafy, jako např. analýzou metrik dle vašeho výběru podle času (hodina a den v týdnu), srovnáním dle zařízení nebo nejúspěšnějšími vyhledávacími dotazy v účtu.

Výhodou nového rozhraní je rovněž již zmiňovaná rychlost. Google udává, že jsou AdWords rychlejší až o 20 % a opravdu je to znát. Zejména v kombinaci s dalším plusem, kterým je dostupnost všech základních karet, se kterými často pracujete, v levém sloupci. Pro vyloučení umístění se tedy již nemusíte zbytečně proklikávat záložkou Obsahová síť, kartu Umístění máte hned po ruce. Stejně tak další přehledy, jako jsou Demografické údaje, Témata a Oblasti. A pokud se vám ani toto urychlení nezamlouvá, připravil si pro vás Google ještě možnost využívat předdefinované zkratky. Těmi základními jsou např.:

  • ? – zobrazení seznamu zkratek,
  • G a poté C – přechod na kartu Kampaně,
  • G a poté T – zobrazení vyhledávacího pole Přejít na stránku,
  • G a poté S – přechod na kartu s nastavením.

image

Seznam zkratek

Pokud využíváte kampaně v Google Nákupech, určitě uvítáte další z novinek, a to diagnostiku produktů přímo v Google AdWords. Tam vidíte informace, kvůli kterým jste doposud museli otevírat Google Merchant Center, tedy kolik produktů, a které konkrétně, mají chybějící GTIN, obrázek nebo další náležitosti, které je potřeba pro správné fungování kampaní opravit.

image

Diagnostika produktu je nyní přímo v rozhraní AdWords

Pro lepší výkon inzerátů ve vyhledávání si Google připravil rozšíření dostupné už jen skrz nové rozhraní – rozšíření o propagaci. Díky němu se u inzerátu zobrazí informace o slevě. Na výběr je z množství nastavení – kromě jazyka, měny a typu slevy můžete upravovat třeba to, zda se sleva týká určité akce (Vánoce, Black Friday…) nebo zobrazit slevový kód.

image

Rozšíření o propagaci

Mezi ty spíše minoritní, avšak velmi příjemné, změny bychom mohli zařadit mnohem pohodlnější vybírání vlastního časového období, a to způsobem podobným tomu v Skliku a Google Analytics, nebo také konečně možnost přizpůsobení šířky sloupců v přehledech. Google také přidal na kartu Demografické údaje přehled, kde naleznete kampaně nebo reklamní sestavy segmentované podle příjmů domácností ve formátu Horních 10 %, 11–20 % atd. Bohužel však zatím naprostá většina návštěv padá do segmentu Neznámé.

Tak sundáme si růžové brýle...

Nemohu však nové rozhraní vychvalovat až do nebe, pár much se tam také najde. Tou asi největší je, že není ještě kompletně dodělané, je to prostě ještě beta. Každým dnem tam přibývá více a více možností, někdy se ale prostě stane, že budete přesměrování do staré verze AdWords. V tu chvíli se objeví dvě možnosti – buď se vám dole opět ukáže modrý pruh a můžete si danou část AdWords otevřít v novém rozhraní, nebo jste se bohužel dostali na část, která ještě do nového prostředí nebyla implementována. K dnešnímu dni je to např. Plánovač klíčových slov. Osobně mě také mrzí nemožnost využívat doplněk AdWords Usability Booster, který zefektivnil práci hlavně s vylučováním vyhledávacích dotazů. Dobrou zprávou ale je, že na verzi podporované novým rozhraním se už nyní pracuje.

Závěr

Pokud patříte k těm, kteří si nové rozhraní Google AdWords otevřeli, zděsili se a už ho víckrát nevyzkoušeli, vyhraďte si chvíli a dejte mu ještě šanci. Všechny ty vychytávky si zamilujete a za hodinu v něm budete válet jako profík. Jestli jste naopak nové rozhraní už vyzkoušeli, můžete se o své poznatky podělit v komentářích.

Tak teď už ho snad zkusíte, ne?

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

7. prosince 2017