Pisálkova noční můra: První věta

Digichef

Cesta autora skvělého textu začíná vždy stejně. Hororem známým jako první věta. Ta musí upoutat. Vyprovokovat ke čtení. Její důležitost je pro pisálky občas zdrcující a přináší akorát tvůrčí blok, v horším případě tik. Jak se s první větou vypořádat a nezbláznit se?

První pracovní den po Vánocích. Sedím, tupě zírám na sněhově bílý textový dokument neposkvrněný jedinou mou čárkou. Hodiny tikají, čas ubíhá. Úkoly nemizí. Obracím do sebe už čtvrté kafe. Ani poslední kapka tmavého moku mi však inspiraci nepřináší. Jestli nechci zamykat kancelář, musím jít na věc méně umělecky, více strategicky… Zní vám tento příběh povědomě? Pak jsme na jedné lodi! Prozradím vám, jak ji nasměrovat do přístavu.

image

První věta umí potrápit

Jak to dělají za plotem?

Jedná-li se o příspěvek na blog, PR článek nebo jiný delší webový text, vždy mu předchází nějaká rešerše. Zkuste si zdroje znovu přečíst. Jak začínají články konkurence? Na co se v úvodu zaměřují? Zaujal vás jejich způsob? Zapište si to. Zapište si každou myšlenku z prvních odstavců, jež vás vybízí ve čtení textu pokračovat. Pak se na ně podívejte a…

…napište si seznam pojmů!

Hned vedle zajímavých vět si poznačte pojmy či fráze, které byste v úvodu textu rádi použili. Pravděpodobně nedojde na všechny, ale jakmile je uvidíte vedle sebe, znenadání se vynoří ONA. Ta spásná slůvka. Vaše první věta spatří světlo světa!

Udělejte si průvan v hlavě!

Ne, prosím, žádný alkohol. Ani foukat do uší si nemusíte. Pokud vám nepomohl pohled na popsaný papír, možná potřebujete okysličit mozek a rozproudit krev v žilách. Toho dosáhnete ideálně tak, že vyjdete ven a krátce se projdete. Nemáte-li moc času a situace nedovoluje pobyt v zeleni, obejděte si jen blok. I krátká procházka vám pomůže. Mysl lehce pročistíte díky vnějším vjemům a kdo ví, možná se mezi bezděčnými myšlenkami objeví i ta pravá první věta. Pokud ne, vězte, že po vyvětrání se vám to bude myslet mnohem snáz. Pakliže nemůžete opustit své pracoviště, sedněte si na chvíli k otevřenému oknu. Ale neskákejte.

Dodržujete pitný režim?

Kde je voda, tam je život. Pokud jste dehydratovaní, ze své vnitřní Sahary jen stěží vypáčíte šťavnatou frázi, po níž skočí každý čtenář. Takže se jděte napít. Dejte si několik pořádných doušků čisté vody a pijte, dokud si nebudete připadat opravdu zavodnění. Tekutiny vám dodají energii a vaší mysli nabídnou pomocnou ruku při tvorbě.

Cítíte se dobře?

Velký vliv na kreativní činění má prostředí. Pokud vás neustále něco rozptyluje a dialogy kolem vás odvádí od vnitřního monologu o tématu textu, musíte se odstřihnout. Nejlépe se přemístěte na klidnější místo. Pokud zrovna nemůžete, pomohou vám sluchátka s instrumentální hudbou. Ta prokazatelně zvyšuje schopnost koncentrovat se, zároveň však postaví pomyslnou protihlukovou stěnu mezi vás a vaše okolí. Nebo máte kolem sebe klid až příliš? Pak si pusťte rádio či usedněte do kavárny, kde vás nikdo nebude přímo vyrušovat, ale vy budete v příjemném přirozeném ruchu. Zkrátka si musíte vytvořit takové pracovní prostředí, jaké vás bude kreativně stimulovat a v němž se dokážete uvolnit.

Nalezeno! Zn.: Ztracený případ

Popsali jste celou A4, v hlavě máte průvan jako na Divokém západě, tělem vám proudí víc vody než korytem Amazonky, podmínky se zdají být ideální, ale první věta stále nepřichází? Běžte od toho! Klepete si na čelo, že na to nemáte dost času? Nemusíte rovnou zahazovat celý text, stačí jen zatím vynechat první odstavec. Vrhněte se na jádro pudla. Až budete mít vše podstatné napsané, vraťte se na začátek. Už víte, o čem článek je. Jak je strukturován. O co čtenáře svými řádky obohacujete. Jak byste shrnuli své dílko ve třech větách? Na co se čtenáře můžete zeptat, aby odpověď našel ve vašich odstavcích? A to je přesně ona. To je vaše první věta!

Nekoukejte dlouho na prázdný papír

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

19. ledna 2018