Podpora Facebook page se zaměřením na relevantnost fanoušků

Digichef

Donedávna se marketingové aktivity na Facebooku točily hlavně kolem počtu fanoušků. Kolik jich získáme tímhle, najdeme další tamhle, proč jich máme tak málo? Všichni "jeli" v kvantitě a na kvalitu se nikdo moc neohlížel. Časy se však mění a lidé si začínají uvědomovat, že pro efektivní social media marketing potřebují fanoušky aktivní, ne takové, kteří jednou kliknou a už se nevrátí. Proto jsem pro vás připravil několik tipů, jak na svou stránku přivedete relevantní uživatele.

Podpora Facebook page v offlinu. Kde ano a kde ne?

Chystáte-li se propagovat svou facebookovou stránku mimo online prostředí, propagujte ji tam, kde se nachází (potenciální) zákazníci. A ne prostě tam, kde jsou lidé.

Příklad: máte prodejnu a servis lyží a chcete zviditelnit svou fan page. Můžete si pronajmout komerční prostory kolem sjezdovek a čekat, kolik lidí se chytne a stane se fanoušky. Nebo můžete vytisknout letáčky a ty přihodit každému zákazníkovi k nákupu nebo dokladu o servisu. Prvním způsobem možná získáte za krátký čas velké množství fanoušků. Těžko s nimi ale navážete smysluplnou konverzaci, když nevíte, jestli vůbec někdy byli u vás v prodejně. Zvolíte-li druhý způsob, příznivce přivedete pomaleji a nebude jich tolik. Zato však budete mít jistotu, že už využili vašich služeb, znají vás a pravděpodobně tedy budou otevřenější navázání dialogu.

image

Propagace Facebook page v místě prodeje.

Omezení účasti v soutěži

Spousta soutěží, sloužících k propagaci Facebook pages, pracuje na principu "dostat to mezi co nejvíc lidí a pak sledovat, jak přibývají fanoušci". Vy můžete spustit efektivnější soutěž a naplánovat ji tak, aby kromě kvantity přinesla i kvalitu. Jak? Zakomponujte do soutěže omezující prvek, který odradí typické lovce cen. Může to být třeba vědomostní kvíz týkající se vašich produktů, kterým musí soutěžící nejprve projít. Chcete-li být radikálnější, nabízí se možnost podmínit účast předchozím nákupem. Omezení účasti poslouží jako síto, kterým propadnou jen relevantní uživatelé. Dělejte to však s citem, abyste neskončili se soutěží o pěti hráčích...

Relevantnost přivedených uživatelů ovlivníte i chytrým výběrem výher. Volte takové, o které z logických důvodů nebude chtít hrát každý.

Příklad: Jako restaurace v centru Prahy můžete dát do soutěže třeba notebook. Spousta lidí ho bude chtít a stane se za tímto účelem vašimi fanoušky. Přijedou k vám ale někdy na oběd, když bydlí na druhém konci republiky? Efektivnější bude, když uspořádáte soutěž třeba o večeře zdarma. Takto nastavená cena vyfiltruje geograficky nevyhovující uživatele a vy získáte jen ty, kteří vás z dlouhodobého hlediska mohou zajímat.

Aktivita napříč Facebookem

Rozšiřte pole své působnosti mimo vlastní Facebook page. Aktivita na tematicky stejně zaměřených stránkách vám pomůže dostat se do širšího povědomí a jít naproti potenciálním příznivcům. Pouhé "lajky" obsahu stránek stačit nebudou. Snažte se trefně komentovat příspěvky a rychle reagovat na všechny podněty. Bavte se s lidmi stejně, jako byste byli na své vlastní stránce. Budete-li komunikovat chytře, můžete zaujmout širokou komunitu relevantních uživatelů.

Co tedy sledovat? Počet, nebo relevantnost fanoušků?

Ani jeden extrém nepřinese dobré výsledky, jak se můžete dočíst i v článku od Tondy Růžičky na téma integrace Facebooku do marketingu společnosti. Stránka s dvaceti aktivními fanoušky je stejně špatná jako stránka s deseti tisíci neaktivními. Snažte se proto najít kompromis a při podpoře své Facebook page se zaměřte na kvantitu, která však nepůjde na úkor kvality.

Máte vlastní tipy, jak na facebookovou stránku přivést relevantní uživatele? Budu rád, když se o ně podělíte v diskuzi.

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

13. prosince 2011