Psaní for dummies: 5 zásad tvorby pompézního článku

Digichef

Jednou za měsíc si na sebe upletu bič a slíbím, že napíšu nový článek. Teoreticky bych ho měl vypálit od boku s prstem v nose a nohama na stole, vždyť mě psaný projev už nějakou dobu živí. Málokdy se ale tímhle stylem doberu k textu, na který bych mohl být pyšný. A tak ačkoli nejsem fanouškem pravidel, směrnic, předem daných postupů a dalších překážek kreativity, naučil jsem se tvořit podle pěti zásad. Zásad, které pomohou zlepšit i vaše psaní. První z nich je...

Zásada první: rozepište se

Starý známý, ale pořád aktuální tip od Copybloggera a jiných. Stejně jako se fotbalista protáhne před tím, než se jde nechat rozcuchat na hřiště, zkuste si vy zahřát mozek na provozní teplotu lehkým protažením.

Jak?

Otevřete Word a prostě pište. Všechno, co vás napadne. Neřešte stylistiku ani gramatiku, důležité je nechat myšlenkám volný průchod z hlavy přes prsty na "papír".

Vydržte pět minut v kuse, vysypte si všechno z hlavy a začněte psát svůj článek.

Zásada druhá: začněte zlehka

Nechcete přece přepálit start. Jasně, vaším cílem je napsat celý článek. Ale ta představa se při pohledu na prázdné místo v textovém editoru jeví jako něco nesplnitelného.

První krok může být malý a snadný.

Řekněte si, že pro začátek napíšete třeba perex. A když to nepůjde dál, necháte toho. Tohle sousto je mnohem stravitelnější, ne?

Až ho budete mít hotový, sledujte, co se stane. Budete přesně vědět, jak pokračovat dál, a než se vzpamatujete, máte článek hotový.

Jednoduchý první krok vás zbaví hrůzostrašných představ o množství práce, kterou budete muset na svém článku vykonat, a odjistí spoušť vaší kreativity.

A o to jde.

Zásada třetí: soustřeďte se

Když píšete, nenechte se ničím vyrušit. Přišel kolega a mluví na vás? Kolegiálnost stranou, ať přijde jindy.

Jestli má váš článek působit celistvým dojmem, měl by být napsaný na jeden zátah. I sebemenší vyrušení zapůsobí na tok vašich myšlenek jako mačeta na meloun. Rozseká ho. A to nechcete.

image

Pomyslná mačeta krájí neviditelný pomyslný meloun. Všechno jasné?

Zásada čtvrtá: pište jako smyslů zbavení

V průběhu psaní možná odbočíte od původního tématu. Nebraňte se tomu, nepřestávejte psát.

Začnou-li se slova, věty a odstavce ve vašem článku ubírat samy od sebe jiným směrem, nemá smysl vracet je za každou cenu do původních kolejí.

Nechte hlavu, ať vede prsty po klávesnici, ne naopak.

Často se dostávám do jedné a té samé situace. Mám téma, začnu psát a po hodině zjistím, že píšu úplně o něčem jiném. Jo, mohl bych všechno vymazat a začít znovu podle původního plánu.

Ale měl bych pak z takového článku radost?

Neměl. Všichni byste poznali, že vznikl "uměle". Proto si raději k "novému" článku vymyslím nový nadpis a pošlu ho do světa.

Zásada pátá: osekejte všechno, co nevypadá jako článek

Vznikne-li váš článek stejně, jako vznikají ty moje, bude jeho první hotová verze plná vaty - výrazů a slovních obratů, které nemají žádnou informační ani jinou hodnotu, pouze váš text vycpávají.

Nelítostně je smažte! Kdyby lidstvo chtělo číst prázdné výrazy a bezduché fráze, nevynalezlo by tlačítko delete.

Jakmile dopíšete, dejte si den oraz. Pak se k článku vraťte a znovu si ho přečtěte. A zbavte ho všeho, co není neprosto nutné.

Osobně mám tuhle část práce na textu nejraději. Líbí se mi ten pocit, kdy osekáním všech zbytečností vytvořím čisté dílo.

To bychom měli. Nezaručuju, že co funguje mně, pomůže i vám. Ale za zkoušku to stojí, co myslíte? Dejte vědět, čím se při psaní řídíte vy. Udělám ze sebe pokusného králíka a vyzkouším jakékoli další (legální) metody, které podpoří tvůrčí schopnosti.

Když nevíte, o čem psát, pište o tom, jak psát. High five!

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

10. července 2012

K článku již nelze přidávat další komentáře.

  1. Štefan Ľupták | 10. července 2012

    Musím povedať, že najlepší z celého článku, je text v bubline. :-D

  2. Filip Škaloud | 10. července 2012

    Tak děkuju... Nevím, jestli z toho mám mít radost, nebo se spíš rozbrečet, že zbytek ani nemělo cenu psát:)

  3. levneletenky.org | 26. srpna 2012

    Ahoj Filipe, dobrý článek, nenech se odradit.

  4. Filip Škaloud | 27. srpna 2012

    Díky, nenechám:)