Sportovní nebo reklamní svátek?

Digichef

Během minulého víkendu proběhla nejsledovanější sportovní událost světa, finále Národní Fotbalové Ligy nazývané Super Bowl. Tato velkolepá sportovní událost přitahuje pozornost desítek milionů lidí z celého světa. Ale nejen kvůli fotbalu.

Americký fotbal u nas není až tak populární a sledovaný sport, ale finále americké ligy má opravdu celosvětový dopad. Když HBO vysílala první řadu seriálu True Detective (Temný případ), premiéra čtvrtého dílu vycházela na stejný nedělní večer jako Super Bowl. HBO se rozhodla pro změnu tradičního schématu vysílání premiérových dílů s týdenním odstupem a odvysílala čtvrtý díl dva týdny po premiéře třetího dílu. Super Bowlu nelze konkurovat.

Super Bowl je pro Američany významná sportovní událost, ale téměř celý svět upíná svůj zrak k tomuto sportovnímu klání ze zcela jiného důvodu, kterým je reklama.

Unikátní reklamní platforma

Super Bowl se za svoji historii stal nejsledovanějším TV pořadem světa a tudíž také velmi zajímavou platformou pro televizní reklamu. Jen pro ilustraci, z dvaceti nejsledovanějších pořadů televizní historie (v USA) patří devatenáct přímým přenosům Super Bowlu. Jediným pořadem, kterému se podařilo konkurovat fotbalovému klání, je seriál M.A.S.H., konkrétně jeho poslední díl Goodbye, Farewell and Amen, odvysílaný 28. února 1983. Zatím mu patří deváté místo s téměř 106 miliony diváků. Rekord sledovanosti drží finálový přenos z roku 2015 - 115,2 milionu diváků.

Prezentovat se reklamou během Super Bowlu je tedy logicky velmi prestižní záležitost. To potvrzuje také vývoj cen za třicetivteřinový reklamní spot odvysílaný během přímého přenosu. Od roku 1967, kdy 30 vteřin reklamního prostoru stálo 42 000 dolarů se cena vyšplhala až na astronomických 5 000 000 dolarů! Odvysílat svůj reklamní spot během Super Bowlu je už dnes opravdu otázkou prestiže. Zároveň je to velká výzva pro kreativce a marketéry ke ztvárnění co možná nejlepších reklam. Prezentují se zde velikáni jako Coca-Cola, McDonald’s, Audi, Budweiser, Skittles, Mercedes-Benz, Pepsi, Google a další. Za zmínku také stojí reklamní spot společnosti Apple z roku 1984. Byla to jediná účast Applu v tomto reklamním kolotči a jedná se o reklamu na první generaci počítačů Apple Macintosh, režie se ujal Ridley Scott a scénář byl inspirován románem George Orwella 1984. Některá média stále považují tento spot za nejlepší v historii Super Bowlu. Říká se, že Applu už se nikdy nepovedlo vytvořit lepší reklamu a proto se na Super Bowlu s další reklamou zatím nevrátil.

Kolik peněz máš, tolik reklamy si dovolíš

Reklamní prostor na Super Bowlu už nepatří jen zavedeným nadnárodním korporacím. Ukazují se zde i firmy z digitálního světa. Letos už to byla třetí účast pro izraelskou společnost WIX, kterou online marketéři určitě dobře znají. Platforma pro jednoduché sestavení internetových stránek v loňském roce překročila 90 milionů uživatelů se ziskem okolo 280 milionů dolarů. Do svého letošního spotu se pustili svépomocí a angažovali akční dvojici Gal Galdot a Jasona Stathama.

Pozadu nezůstal ani konkurent Wixu, Squarespace, který pro změnu angažoval Johna Malkoviche.

Do reklam se také pouští herní průmysl, takže letos jsme mohli vidět např. Arnolda Schwarzeneggera v reklamě na hru Mobile Strike.

Reklama v přímém přenosu

Určitě je také zajímavé sledovat trendy v technologiích. Letos se dvě společnosti pustily do netradičního pojetí reklamy, když obsah reklamního spotu vznikal živě ve vysílání. Prvním odvážlivcem byl Hyundai, za posledních 10 let měl reklamu v 9 finálových večerech, takže patří ke stálicím v reklamním prostoru během Super Bowlu. Letos chtěli udělat něco výjimečného, tak posuďte sami.

Dalším, kdo se pokusil posunout hranice reklamy, byla oblíbená značka Snickers. Angažovala vycházející filmovou hvězdu Adama Drivera a na výsledek se můžete podívat „ze záznamu“.

Politiku do toho (ne)tahejme

Vzhledem k posledním krokům nového prezidenta USA Donalda Trumpa nemohly chybět reklamy s politickým podtextem ani na Super Bowlu. Asi nejsilnější z nich je reklama tamního řetězce hobby marketů 84 Lumber. Spot, který chtěli původně odvysílat, byl televizní stanicí FOX odmítnut kvůli přílišnému politickému podtextu. Společnost musela spot předělat a nakonec se odvysílal. I když finální schválená verze vlastně funguje jen jako takový „teaser“ na plnou verzi, kterou si lidé pak sami našli na internetu. Schválená verze sama o sobě nedává moc smysl a vlastně ani neobsahuje spojitost se značkou 84 Lumber. Vyjadřuje jakousi výzvu, že každý může započít svou cestu, ale pokud zhlédnete plnou verzi, znění je jasné a politcký kontext více než zřejmý.

Plná verze reklamního spotu 84 Lumber

Super Bowl verze

K politickým vyjádřením reklamou se přidali i další společnosti jako Budweiser nebo McDonald’s. Audi sklidila kritiku za svůj spot podporující rovnocenné odměňování žen a mužů. Nicméně stála si za svým a tato reklama nakonec patří k nejsledovanějším a nejlépe hodnoceným reklamám letošního Super Bowlu.

Je dobře, že si takovéto silné a globální značky uvědomují svůj vliv a jsou ochotny obětovat reklamní prostor i pro něco víc, než jen krátkodobé zvýšení prodejů. V případě 84 Lumber to platí dvojnásob. Byla to jejich vůbec první reklama v Super Bowlu, náklady se odhadují na 15 milionů dolarů a plnou verzi ani nemohli odvysílat. Přesto patří k nejlépe hodnoceným reklamám letošního ročníku a v případě, že by se odvysílala v původní verzi, velmi pravděpodobně by to byl nejsilnější okamžik celého Super Bowlu. Spoustu zajímavých postřehů k reklamám, jejich kompletní seznam a také hodnocení a statistiky můžete najít na webu AdAge. Jestli vás baví videoreklamy obecně, doporučujeme taky náš článek o videích jako marketingovém nástroji.

Srdce každého marketéra při Super Bowlu plesá

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

14. února 2017