Jaký úspěch mají Sponsored Stories na Facebooku?

Digichef

O Sponsored Stories na Facebooku už jste určitě slyšeli. Přemýšleli jste, zda se vyplatí využít je pro vaši fanouškovskou stránku? Báli jste se je vyzkoušet s tím, že půjde jen o ztrátu času a peněz? Vyzkoušeli jsme je za vás! Pojďte si s námi projít průběh testování. Už teď vám mohu slíbit, že to bude jízda!

Rozhodli jsme se otestovat oba dostupné typy Sponsored Stories pro ČR, tedy tzv. Like Story a tzv. Page Post Story. Výkon těchto reklam jsme porovnali s tradiční Facebookovou PPC reklamou, cílící na fanouškovskou stránku na Facebooku. Výsledky jsou více než zajímavé!

Jak jsme postupovali

S cílem získat co nejvíce fanoušků facebookové stránky za co nejnižší náklad jsme připravili kampaň, do které jsme zahrnuli jak klasickou Facebook PPC reklamu, tak Like Story a Page Post Story. Nastavení všech reklam bylo shodné. Všechny formáty reklam vedly uživatele na fanouškovskou stránku Facebooku, cílily na všechny obyvatele ČR ve věku nad 18 let a maximální cena za klik byla všude 0,35 USD.

Testovací období trvalo celkem 16 dní. Po celou dobu byla nepřetržitě spuštěna tradiční PPC reklama. Prvních osm dní sledovacího období byla zároveň spuštěna i Like Story reklama. Dalších osm dní testovacího období byla společně s tradiční Facebook PPC reklamou spuštěna Page Post Story reklama.

image

Ukázka tradiční Facebook PPC reklamy

image

Ukázka reklamy Like Story

image

Ukázka reklamy Page Post Story

Jak si stojí Like Story proti tradiční FB reklamě

Like Story přivádí mnohem více fanoušků na fanouškovské stránky než Facebook PPC reklamy. Ve sledovaném období byly Like Story reklamy jednoznačným vítězem ze všech úhlů pohledu. Like Story reklamy byly tak zajímavé, že většina denního rozpočtu, který je vždy nastaven na úrovni kampaně (tedy pro všechny reklamy v ní), se vyčerpala jen na Like Story reklamách již ráno.

image

Poměr čerpání rozpočtu kampaně mezi reklamou Like Story a tradiční FB reklamou

Už samotné CTR hovoří ve prospěch Like Story – tato reklama měla za celé období průměrné CTR 0,149 % (téměř trojnásobek průměru pro reklamy na Facebooku), zatímco tradiční reklama měla pouze 0,057 %. Z hlediska zaujetí uživatele je na tom tedy Like Story více než dvakrát lépe.

Ptáte se, „co akce“? Like Story opět jasně vedou! Pokud se zaměřujete na získávání nových fanoušků, jsou pro vás darem z nebes. V absolutních hodnotách Like Story zaznamenaly 132 akcí (132 uživatelů se stalo fanoušky), zatímco tradiční reklama zaznamenala jen 7. Abych byl spravedlivý, pak musím uvést, že míra akce (poměr mezi akcemi a zobrazením reklamy) byla u Like Story 0,023 %, zatímco u tradiční reklamy jen 0,011 %. Opět tedy dvojnásobný výkon proti tradiční reklamě.

image

Výkon tradiční reklamy a Like Story

image

Nárůstu nových fanoušků (New Likes) díky reklamě Like Story

image

Poměr míry akce mezi Like Story a tradiční FB reklamou

Ovšem nejlepší věcí na reklamě Like Story je její cena. Kromě prvního dne, kdy CPC byla 0,14 USD, se zbylých 7 dní CPC držela na 0,09 USD za klik.

Jak si stojí Page Post Story proti tradiční FB reklamě

Stejně jako reklama Like Story, i Page Post Story vyniká svými statistikami nad tradiční reklamou. Hlavní výhodou je opět její nízká cena, pohybující se okolo 0,12 USD za klik. CTR je zde však ještě vyšší - 0,195 %, což je téměř čtyřnásobek průměru pro reklamy na Facebooku.

image

Výkon tradiční reklamy a Page Post Story

Page Post Story je reklama cílená pouze na stávající fanoušky stránek. Neslibujte si od ní proto nové fanoušky, ale rozhodně se připravte na větší zapojení (interakci) těch stávajících. Statistiky fanouškovských stránek ve Facebook Insights ukazují, že díky této formě reklamy stoupají zobrazení příspěvků stránky.

image

Vývoj zobrazení příspěvků stránky (Wall Posts) jednotlivými uživateli díky Page Post Story

Proč Sponsored Stories využít

Potřebujete zvýšit počet fanoušků svých facebookových stránek? Klesá vám zapojení fanoušků? Pak Sponsored Stories určitě vyzkoušejte. Jedná se o levný a velice účinný způsob, jak zvednout výkon vašich fanouškovských stránek a posunout tak vaše obchodní záměry zase o krok dál.

Máte se Sponsored Stories vlastní zkušenosti? Chtěli byste se dozvědět více o jejich výkonu? Budu velmi rád, pokud se o své zkušenosti, otázky a připomínky podělíte v diskuzi!

 • Celkový průměr hodnocení: 3.17 z 5
 • 3.17
 • 3.17
 • 3.17
 • 3.17
 • 3.17

18. dubna 2011

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Honza | 18. dubna 2011

  jsou to nové formy, takže zvědavost lidí jistě hraje svojí roli, pokud by se udržela i cena za klik pod 0,1 USD, pak je to minimálně na získávání nových lajek cenově výhodná cesta.

 2. retro | 19. dubna 2011

  Spíš by mě zajímalo jak "lajky" využít. Připomíná mi to sbírání POGů.

 3. Mr Facebook | 1. května 2011

  "Like Story zaznamenaly 132 akcí (132 uživatelů se stalo fanoušky)". Nechci vám do toho nějak rýpat, ale nějak se mi to nezdá. Sám sem stal asi před 2 měsíci 650. fanouškem Vašich stránek, takže 132 nových fanoušků není možné. Nebo byla na nějaký váš jiný profil? Každopádně "New Likes" opravdu není staní se fanouškem. Tím vlastně celý článek naprosto ztrácí smysl. To si toho nikdo ještě nevšiml? Čte to tu vůbec někdo?

 4. Ondřej Hnát | 2. května 2011

  Dobrý den pane Facebook,
  na jednu stranu máte pravdu: nejedná se o profil Sun Marketingu - přiložené obrázky reklam jsou jen ilustrační obrázky. Ve skutečnosti se tak jedná o zcela jiný profil.

  Každopádně dle Facebook Insights i nápovědy Facebooku samotného ( http://www.facebook.com/help/?page=1030 ) "New Likes" opravdu je staní se fanouškem. Cituji: "New Likes: The number of new Likes your Page received, during the date range you specified."

  Doufám, že mi dáte za pravdu a budete souhlasit, že dát stránce "lajk" znamená stát se jejím fanouškem.

  Kdybyste měl ještě jakékoli další dotazy, či připomínky, neváhejte se ozvat ;-) Děkuji a přeji příjemný den.

 5. Pavel | 17. května 2011

  Jediný problém vidím v tom, že jak poroste konkurence, tak poroste i cena. Ohledně to už je i vidět. Také hodně záleží na oboru, který chcete propagovat. Čili cena za fanouška může být v rozmezí 3 - 50 Kč. Nedá se tedy obecně říct, že je to pro každého výhodné.

 6. Ondřej Hnát | 17. května 2011

  To je pravda - s rostoucí konkurencí poroste i cena. Jenže o tom tento článek není.
  Chtěl jsem upozornit na zajímavý fakt, že Sponsored Stories jsou mnohem výkonnější proti klasickým Facebook Ads - nejen co se týče CTR, ale i co se týče "akcí" - a jako takové je Facebook odměňuje nižším CPC.
  Možná se nedá říci obecně, že Facebook Ads jsou výhodné pro každého, ale když už je někdo dělá, tak se dá obecně říci, že by měl vyzkoušet Sponsored Stories, protože pro ně budou levnější...