Zapomeňte heslo do fotobanky!

Digichef

Nikdo je nikdy neviděl, ale přeci existují. Fotografové z fotobank. Když se vaše reklama neobejde bez fotky pouště nebo ledovce, zachrání vás. Ve všech ostatních případech vás vrací o sto kroků zpět vedle těch, co vyznávají font Comic sans. Fajn, když grafik odjede v pátek dřív z práce na chatu a vy neumíte s AI, dá se nějaký ten vektor z fotobanky prominout… Jestli ale pochází většina vašeho contentu právě odsud, je něco špatně.

Fotobanka

Neovlivníte prostředí, emoce, světlo, nic. Když vám to cílový vizuál dovoluje a máte hoďku čas, můžete hledat ve fotobance něco nefotobankového a trochu to „potunit“. Ale stojí to za to? A samozřejmě… Pro ty, co si ještě nevšimli – nejsou „devadesátky“ a fotky s přeexponovaným klišé v podobě potřesení ruky nebo zářivého úsměvu vyžehlené paní už prostě nefrčí.

Všichni chceme autenticitu. Proč?

Offline i online prostředí je přehlcené reklamou a všichni jsme se naučili ji vědomě i nevědomě ignorovat. Specifické je prostředí sociálních sítí. Reklamní sdělení se střídá se soukromým obsahem vašich „přátel“. Za předpokladu, že nechcete být uživatelem ignorován jako barevný flek nad fotkou kamaráda z dovolené, snažte se přiblížit soukromému obsahu v jeho feedu. To neznamená, že musíte fotit vizuály Aj Founem, radši sáhněte po DSLR, nebo dobrém kompaktu. A pozor… Není „socka“ jako socka! Uživatelé očekávají jiný obsah třeba na FB a jiný zas na Instagramu. Zatímco s reklamou na FB se už smířili a očekávají ji, na Instagram se stále chodí raději inspirovat a jakýkoli fotobankový materiál vás může potopit, než řeknete follow. Nejvíc autenticity pak vyžaduje formát Instastories. Jak na něj si přečtěte v článku od naší online celebrity Domči.

Ovlivníte…

Autenticitu vizuálu můžete podpořit různě. Hrajte si s prostředím, situací a kulisami. Jestli si to můžete hlediska lokálnosti dovolit, ukažte uživateli jemu známé prostředí, situaci a kulisy.

Uživatel vnímá i detaily, a když vidí produkt v situaci, kterou nezná na místě, které mu nic neříká, postupně se přesouváte do podvědomí reklamního ignoru. Prostředí berte nejen jako všeobecně známá místa, ale i typ kuchyně, ve které zrovna fotíte mycí prostředek.

Vážně si někdo myslí, že po mentolové žvýkačce roztlačí auto, zvládne těžkou zkoušku nebo sbalí holku? Ne. Lidi chtějí prostě jenom žvýkat. Ukažte tedy uživateli známou situaci, kterou si pro příště může spojit s vámi.

Kulisy? Je to něco, jako když nafotíte produkt vedle cizojazyčných novin. Když nekomunikujete levné letenky, je to bezpředmětné. Zkuste do pozadí umístit objekty, se kterými se uživatel může potkat, nebo které v něm dokonce vzbuzují emoce.

image

Fotka z reálné prodejny s českými nápisy. Nevzhledná krabice na fotce? No a?

Vrazi!

Kenny to přežil ale autenticita je mrtvá! Co komu udělala? V případě, že máte budget nebo jiné možnosti, které vám dovolují tvořit autentický obsah, zapomeňte na to, aby výsledek dopadl takto… Kampaň BeBe se Zorkou mohla vypadat úplně jinak, kdyby nevznikala jako obsah do TV. Je to věc názoru, ale proboha proč? Intonace, nasvícení a fresh makeup po ránu. Influencer jako ze žurnálu – a to nechceš. Vidíte to stejně?

3 levely autenticity

1. „Díky za nic“ – přiznaná grafika

Level Díky za nic následuje po tom, co zjistíte, že základní podklady prostě nemáte. Chystáte se na přiznanou montáž a sázíte na převahu grafiky. Nemáte fotku produktu, nebo jen v děsivé kvalitě, ale váš grafik má zrovna 10 min čas? Proč ne. S vyndáním foťáku ze zaseklého pouzdra to trvá 20 minut a ušetříte si s tím nervy při stahování produktové fotky z webu v tetris kvalitě s jedním stylem svícení.

image

Na parádu není čas. Se světlem a špínou na čipu si poradí PS.

2. „Jakoby svoboda“ – nepřiznaná grafika

Rádi byste vyfotili produkt v přirozeném prostředí, ale čas/peníze říká ne. Jakoby svobody dosáhnete tehdy, když jste si schopni nafotit produkt tak, abyste mohli dělat nepřiznanou montáž. Reálný produkt pak zasazujete do co nejméně umělé fotky z fotobanky. Ovlivníte tedy autenticitu montáže, ale prostředí jen těžko.

image

Když není chromagreen a světla, tvořte „na prasáka“. Několik světelných variant produktu, probírání fotobanky a chvilka času v PS.

3. „Na pána“ - autenticita

Na pána se content tvoří sám. Máte trochu víc času, foťák, který zaostří a něco jako PS? Vizuály ovlivníte do posledního pixelu. Produkt můžete konečně umístit do jeho přirozeného prostředí, nebo prostě přesně tak, jak zrovna potřebujete. Vítejte v luxusu vytváření aktuálního, autentického a koukatelného contentu.

image

Prostředí, situace a kulisy. To vše je na vás.

Zajímá vás, jak vypadá rozdíl v contentu z fotobanky a z autentického materiálu? Čemu byste ve vašem feedu věnovali větší pozornost?

image

Instagram "před&po",GrandOptical

image

Facebook "před&po",GrandOptical

Smutná pravda

I když je vše výše uvedené svatá pravda, žijeme v době, kdy některé typy publik v určitých procesech stále lépe reagují na sterilní vizuály z fotobank s lacinou CTA a pěti vykřičníky. Utřete slzu a začněte i tak dělat autentický obsah. Level autenticity přizpůsobte povaze publika a nezapomeňte na charakteristiku produktu, kterou chcete vizuálem podpořit, nikoli jí zabít.

Shrnutí? Fotobanka je při srovnání s tvorbou vlastního contentu asi něco jako strip bar vedle společnice. Můžete se jen dívat. Nezasahujete do děje a ovlivňování prostředí nebo snad samotného produktu nepřipadá v úvahu.

Možná se tak narodila, možná je to Shutterstock!

 • Celkový průměr hodnocení: 4.64 z 5
 • 4.64
 • 4.64
 • 4.64
 • 4.64
 • 4.64

26. července 2017

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Deight | 28. července 2017

  Dobrý postřeh, trvalo mi ale dlouho vůbec pochopit o čem vlastně článek je.

  Nemůžu rozhodně souhlasit se vším, ale point by měl pochopit a začít brát v potaz každý!

 2. Kateřina Brožová | 28. července 2017

  Pěkný pátek! Díky za reakci... :) Jak to vidíte Vy? Článek má být shrnutí toho, jak je důležité vytvářet na "sockách" autentický obsah. Mějte se fajn, Kač.