Marketing + video = VSL

Digichef

Odzvonilo klasické televizní reklamě? Myslím si, že ne. Zároveň si ale myslím, že jako inzerent byste se na ni neměl tolik soustředit a zkusit pracovat s videem i v online světě. Prognóza Googlu říká, že do jednoho roku bude video zabírat 80 % přenesených dat vůbec. Jak z toho vytěžit co nejvíc? Čtení tohoto článku pro vás může být dobrým odrazovým můstkem!

Velké téma online marketingu

Video jako formát je aktuálně jedním z nejsilnějších marketingových nástrojů. 50 % všech videí je dnes přehráváno na mobilních telefonech. S mobilem, počítačem a s internetem obecně trávíme čím dál více času. Největší výhodou online videa je možnost ovlivnit, jaká cílová skupina mou reklamu uvidí a s těmito uživateli dál pracovat. Bude to i jedním z témat letošního Marketing Festivalu.

Televizní inzerenti dobře znají GRP nebo TRP. Jako agentura vám ale dokážeme spočítat nejen zásah v cílovce (TRP), ale třeba i porovnat tzv. dodatečný zásah v onlinu a televizi. Kombinace cílení, tvorby obsahu a hlavně práce s daty, má potenciál přinést mnohem lepší výsledky, než u plošné televizní reklamy.

Kreativa – cílovka – framework 3H

Kreativa - jak na to?

Pomohu si dvěma citáty:

image

Kéž by nám Picasso tvořil kreativu!

John Watson, druhý prezident IBM pronesl větu: „Dobrý design dělá dobrý obchod.“ A čísla to ukazují. Některé výzkumy uvádí, že 70 % výsledku videa dělá kreativa.

Nápadů je na začátku projektu několik desítek. Postupně vznikají, posouvají se dopředu. Jak je ale myšlenka, pečlivě se hlídá, aby byl výsledek kvalitní. Proces vymýšlení a plánování je mnohdy finančně stejně nákladný jako samotná produkce. Pokud ale chcete kvalitní výsledek, jinak to nepůjde.

Naplánovat virální video je totiž těžké. Ale pokud to nezačnete zkoušet, nikdy nezjistíte, zda náhodou váš nápad nemá zahýbat s čísly českého internetu. Nebuďte příliš formální, nabídněte více informací, ale v první řadě bavte. Pokud nebudete uživatele bavit, nemáte možnost nic prodat.

Cílovka: „Na YouTube cílíme jen na mladé“

Jsou na YouTube mladí lidé? Ano, jsou. Ale rozhodně nejsou sami. Podívejme se na následující graf:

image

Google: Březen 2017

Lidem, kterým bylo 18 let v době, kdy se YouTube začal rozšiřovat, je dnes 29 let. Cílovka stárne a YouTube dnes sledují opravdu všichni. Měsíčně YouTube navštíví více než polovina Čechů. Stráví na něm v průměru 75 minut. YouTube je druhý největší vyhledávač na světě po Googlu. U nás je po Seznamu až na třetí příčce, ale pořád má tak velkou vypovídající hodnotu, že s tím jako inzerent musím počítat.

Framework HERO | HUB | HELP

„Jak zjistím, co nám na našemu YouTube kanálu chybí?“ říká mi klient. Stejně jako jemu, představím i vám koncept tří H. Pomůže vám od sebe odlišit typy videí, řadit si je na vašem YouTube a třeba odhalit mezery, na kterých můžete zapracovat.

image

HERO HUB HELP

HERO videí budete znát celou řadu. Obsah přináší emoci. Ideálně tu, kterou chcete, aby uživatelé cítili ve spojení s vaším brandem. Legenda mezi takovými videi je „Bóbika“. Vzpomenete si ale, na jaký vyhledávač to byla reklama? Zřejmě ne. Proto nesplnila cíl, ale řadíme ji přesto do HERO videí. Tento typ použijete u sezónních nebo jednorázových kampaních. Zpravidla mají obrovský peak v době spuštění, který ale zároveň rychle klesne. Dokáží zaujmout, ale jen na určitou dobu. Jedná se zpravidla o úspěšné sezónní kampaně.

HUB vám buduje značku dlouhodobě. Díky tomuto obsahu se zákazníci vrací. Mohou to být pravidelné rozhovory, seriály na určitá témata, důležitá je atraktivita, vtip, storytelling. Své o tom ví vlogeři. Jejich video očekávejte každou středu a ukázku ze hry každou neděli. Bez reklamy se vám tak uživatel sám od sebe bude vracet.

HELP. Dříve také označení Hygiene. Vaši cílovou skupinu něco zajímá. Zjistěte co a dejte jim to. Jak vaši kosmetiku aplikovat? Jak složit model auta? Jak si nastavit polohovatelné křeslo k počítači? Je to průnik toho, co se jako značka snažíte říct lidem a zároveň co oni vyhledávají. Ať už v síti Googlu nebo na YouTube. Dnes je možné cílit uživatele podle toho, co vyhledávají. Náhoda? Nemyslím si. Mezi videi najdete videa typu „How to...“

image

Graf zásahu frameworku 3H

Závěrem

Tipů v oblasti videa je mnoho. Nejdůležitější je ale asi stále tento: ukažte svůj brand během prvních pěti vteřin. Pestrou ukázku videí si můžete projít v jednom z našich starších článků.

Nedávno jsem se zúčastnil dvou eventů. Jeden pořádal Facebook, druhý YouTube. Tvrzení se shodují. Konkurence je obrovská. Udělejte počin, který se odliší od ostatních a bude srozumitelný, jednoduchý. Na Facebook použijte video ve formátu 1:1 nebo klidně 3:5. Vyzkoušejte, na co cílovka nejlépe reaguje.

Závěrem chci říct, že pořádáme, ať už sami nebo ve spolupráci s Googlem, pravidelné workshopy na téma videoreklama. Tak se třeba uvidíme? Ozvěte se mi.

image

Robert Kyncl

Máte už svůj HERO obsah pro další kampaň?

  • Celkový průměr hodnocení: 3.0 z 5
  • 3.0
  • 3.0
  • 3.0
  • 3.0
  • 3.0

5. září 2017