Onboarding PA aneb vítejte na palubě v Sunu

Digichef

Všechny začátky jsou těžké a každý (ano, přiznejme si to) se obává příchodu do nové práce. Jestli zapadne, zda to zvládne, jestli ho práce bude bavit… Zajímá vás, jak to chodí u nás v PA oddělení a s čím případně počítat? Pojďme tedy na to.

image

Vše začíná pohovorem s naší vedoucí PA Péťou a Káťou, která pracuje na pozici Employer branding manager. Pokud vše dobře dopadne, postoupíte do druhého kola. V druhém kole musíte prokázat své odborné znalosti v podobě vypracování zadání. A jelikož zadání zpracováváte přímo v kanclu, dochází k první interakci s námi ostatními v PA. V ideálním případě po tomto dni víte, že se do oddělení vrátíte už jako náš nový kolega :-)

Je tu první den v práci. Káťa a Péťa vám vysvětlí, jak to u nás chodí z pohledu komunikace ve firmě a s klienty, toku objednávek, struktury pracovního dne a týdne, pravidelných sezení, večeří a teambuildingů. Potom si jdete prohlédnout všechny své kolegy ve firmě a proběhne představení. Nebojte, nikdo si nikdy nezapamatuje všechny, ale pomoc je na našem webu – jsou tam všichni i s fotkou.

Po představování se vás již ujímá váš přidělený senior, který bude první 3 měsíce zodpovědný za celý proces zaškolování. Jsme mladí, i přesto jsme senioři. Naštěstí ne podle věku, ale (snad) podle odborností. Momentálně jsme tři – Jirka, Lukáš a . V ideálním případě samozřejmě získáte mě. Co je pro vás zásadní, stejně si nemůžete vybrat a vybírá za vás hlavně to, čemu se chcete věnovat. Baví vás RTB? Pak to asi nejspíš bude Jirka. Jestli social, nejspíš dostanete mě. A vše ostatní bere Lukáš… ten kluk nikdy nevěděl, co ho přesně baví, tak nedělá nic konkrétního. Jelikož je ale nejstarší, má docela pozici na pána - QA & Development manager. Dobře, zpět k zaškolování.

image

Sun na Digijobs

Vaše dny budou vždy ohraničené sezením s vaším seniorem, který vám bude pomáhat s denním i týdenním plánem, abyste se po třech měsících změnili z nováčků na samostatné superkolegy. Kostra zaškolování je daná, její plnění se však přizpůsobuje přímo člověku z hlediska jeho schopností a odborností, se kterými přišel. V rámci oddělení proto máme vypracovaný systém Competency tiers, který zařazuje jednotlivé znalosti specialistů na 4 úrovně v oblastech – vyhledávání (SEA), display (DIS), social (SOC), RTB (RTB), cenové srovnávače (CES). Tudíž pokud získáte úroveň SEA1, znamená to, že jste zvládli první úroveň znalostí kampaní ve vyhledávací síti a ještě vám zbývají další 3.

Některé kompetence nelze dosáhnout již v ondboardingu, ale časem. Například SOC4 (nejvyšší úroveň znalostí Social Ads) zahrnuje schopnost tvořit fundované rychloanalýzy a kalkulace. Vypracování může zvládnout člověk, který už nějaký ten čas pracuje v oblasti reklamy na sociálních sítích a má tak odpovídající teoretické i praktické zkušenosti.

image

Týmové školení v naší workshopovně

První týden je intenzivní. Nejen, že získáte Google certifikát Základy inzerce, dostanete se na úroveň SEA1 budete znát vše ohledně systému TPM (Teamwork Project Management), infrastruktury Sunu, začnete s reportingem a optimalizací kampaní. Ale navíc pokud budete dosahovat vyšších znalostí v nějaké oblasti, pravděpodobně dostanete první kampaně. Se vším vám však pomůže váš školitel, a pokud nebudete stíhat, budete muset víc zabrat.

Druhý týden je intenzivní. Získáte další Google certifikát, začnete nastavovat kampaně a pracovat v GA, prohloubíte si znalosti optimalizačních technik, aktivně se již zapojíte do PA procesních věcí a dosáhnete úrovně SOC1.

Třetí týden je intenzivní. A další také. Pomáhat vám budou všichni v oddělení a také naše podpora v Googlu, Seznamu, Facebooku i Adformu. Budou vás školit lidi uvnitř firmy, začnete navštěvovat externí kurzy a rychle se začnete orientovat v oblasti výkonnostní reklamy.

image

Ideální stav u Google certifikátů

Po třech měsících jste kompletní. Co se týče teorie. Budete vlastnit Google i Blueprint certifikáty, budete schopni nastavovat a spravovat kampaně v AdWords, Skliku, Adformu, na Facebooku, Instagramu, Heurece i Zboží.

Řekněme si však ještě něco k hodnocení. Po každém měsíci je nováček testovaný, abychom zjistili, jestli se za dané období vše naučil a získal potřebné znalosti. Test obsahuje nejenom teoretické otázky, ale i praktické úkoly. Na závěr, tedy po třech měsících, přichází na řadu také hodnocení v podobě feedbacků od kolegů a projekťáků nejen na zaškolovaného, ale také jeho seniora. Hlavní otázkou je: „Jak zvládli celkový proces zaškolování?“ Většinou vše dobře dopadne a konečně jste naší plnohodnotnou součástí.

image

Sun na horách

Radost na naší i vaší straně… A zatímco váš senior bude trpět syndromem prázdného hnízda, vy začnete získávat zkušenosti.

Abych to shrnula. Zaškolování je náročné, jak pro nováčka, tak i pro školitele a vedoucího. Proces se však přizpůsobuje na míru každému, tudíž pokud přijímáme kolegu z oboru, vypadá onboarding jinak, než když přijde úplný nováček, třeba rovnou od státnic. Podstatné je, aby mezi sebou zaškolovaný, školitel a vedoucí komunikovali a přizpůsobovali vše schopnostem a znalostem nově příchozímu. Vše se dá zvládnout, musí se však máknout a společnými silami začlenit nového kolegu jak do pracovního, tak i společenského života Sunu.

image

Připoj se k nám

A co na to říkají nejnovější příchozí do PA oddělení, kteří mají onboarding již úspěšně za sebou?

Co pro tebe bylo nejnáročnější na zaškolování?

 • Dan - Nejnáročnější pro mě určitě bylo zvyknout si na tempo, kterým celý Sun funguje, a na hromadu procesů a pravidel, která ale nyní vnímám jako přínos.
 • Maruš - Interní procesy, na začátku se jich zdálo nekonečno. Z jednotlivých školení pak školení zbožáků.

Co tě nejvíc bavilo?

 • Dan - Ze zaškolování mě paradoxně asi nejvíc bavily testy, byla to taková osobní výzva.
 • Maruš - Školení sociálních sítí, protože mě zároveň nejvíc zajímalo. Taky optimalizace a nastavování s někým, u toho sem měla pocit, že se nejvíc naučím.

Co bys vzkázal/a nově příchozím?

 • Dan - Na začátku se nelekněte a jděte do toho plnou parou! Ta práce a celá Sun Crew se svými teambuildingy za to prostě stojí.
 • Maruš - Asi ať počítají s tím, že začátek je drsný, že toho je (nejen) na začátku fakt hodně a často má člověk pocit, že nic neumí a nikdy se nemá šanci tohle všechno naučit. A taky že tomu člověk občas musí věnovat volný čas.

Nemám teď koho zaškolovat, tak se přidej k našemu týmu!

 • Celkový průměr hodnocení: 4.5 z 5
 • 4.5
 • 4.5
 • 4.5
 • 4.5
 • 4.5

25. října 2017