Report ze Social Marketers Seminar 3 (#SMS03)

Digichef

Nedostali jste se na Social Marketers Seminar 3? Přečtěte si v následujícím článku shrnutí toho nejdůležitějšího, co na něm zaznělo.

Úvod

Setkání zahájil Pavel Hacker, který v rychlosti shrnul události z oblasti sociálních sítí za poslední měsíc. Mezi nejpodstatnější patřilo Facebook-Studio.com, což je galerie realizovaných Facebook kampaní a výzkum Forrest Research, z kterého vyplývá, že pouze 7 % firem uvedlo sociální sítě jako jeden z nejefektivnějších způsobů získávání zákazníků.

image

zdroj: pacificcrestre.com

Pavla Tomsová

Poté poskytla úvod do aktuálního dění mobilního světa Pavla Tomsová z Nokie. Podle dat, která prezentovala, by měl počet připojených mobilních telefonů překročit počet počítačů online v roce 2012. Na základě stejné studie bylo řečeno, že nejčastější aktivitou v mobilních prohlížečích v USA je vyhledávání (48 %), následuje social networking a zpravodajství. Mezi nejstahovanější aplikace ve 4. kvartále roku 2010 na telefony Nokia patří hlavně zábavné aplikace. Podle OS konkrétně:

 • Symbian 60 - FingerPrint lite,
 • Symbian^3 - AccuWeather,
 • Symbian 40 - Facebook chat.

Pavla také zdůraznila, že většina Čechů netuší, jaké všechny funkce jejich smartphone podporuje. Je potřeba to uživatele nejdříve naučit.

Eliška Hutníková

Následovala prezentace o geolokačních službách. V době prezentace bylo na Foursquare v kině Atlas checknuto cca 20 uživatelů. Eliška se geolokační služby snažila prezentovat jako kontext pro vyhledávání, který je rozdílný např. ve strip baru nebo na letišti. Podle průzkumu White horse, prezentovala (URL v době psaní článku nefunguje), používá geolokační sítě 39 % uživatelů smartphonů, přičemž jako nejefektivnější se ukázal Foursquare. Mezi další alternativy patří Google Deals, Google Lattitude a Facebook Places. V ČR má Foursquare přibližně 6300 uživatelů, kteří jsou převážně z Prahy a většinu z nich tvoří muži.

Jakub Mach

Prezentaci Jakuba Macha považuji za nejpřínosnější. Ukázal během ní několik úrovní integrace sociálních sítí (Facebooku) do mobilních webů:

 1. odkaz na Facebook page,
 2. share tlačítko (m.facebook.com/sharer.php?u=...),
 3. like box,
 4. kombinace javascript SDK a Facebook Dialogs (např. registrace),
 5. nechat si od uživatele přidělit práva pro zápis na zeď, atd.

Zajímavé bylo srovnání dvou identických mobilních aplikací, které obsahovaly vyzváněcí tóny ke stažení. Rozdíl však spočíval v odlišné formě registrace - v první variantě byl vyžadován pouze email a jméno. V druhé variantě přístup k Facebook profilu. Při propagaci aplikace pomocí sítě AdMob se na klasickou / FB connect variantu prokliklo 1140 / 538 uživatelů. Registrací pak prošlo 69 / 16 uživatelů, respektive 6,05 % / 2,97 % (klasická / FB connect verze).

Robin Raszka

Obsahem bloku Robina Raszka byla prezentace několika photosharingových služeb. Prezentované služby zahrnovaly:

 • Kiip.me - zajímavá myšlenka spočívala v zobrazení reklamy (voucheru) v momentu štěstí (např. při dohrání levelu),
 • Path.com - photosharing služba od bývalých zaměstnanců Facebooku a Napsteru s výborným UX/UI a unikátním způsobem tvorby popisků fotografií, kterou chtěl koupit Google za 100 milionů dolarů a Path odmítnul,
 • Color.com - uveřejnění předcházel obrovský buzz díky ohromné investici,
 • Piictu.com - Robinova aplikace, která stojí na fotoodpovědích.

Budoucnost je podle Seana Parkera (Napster, Facebook) v live videu, kterého se zatím nikdo pořádně nechytil. Jeho odpovědí na to má být Supyo, což je Chatroulette s odstraněným pen.s problémem.

Více na bit.ly/smsrefresh.

Závěrem

Z hlediska obsahu si určitě ještě jednou projdu prezentaci Jakuba Macha, kvůli které by stálo za to přijít, i kdyby byla tou jedinou. Za příjemné bonusy lze pak označit Twitter feed na plátně, prodlužky, wifi a neobvykle aktivní publikum.

Poznámky si můžete prohlédnout i na blogu Matěje Nováka, tweety týkající se akce najdete pod hashtagem #SMS03. Prezentace doplním, jakmile budou zveřejněny.

Edit: Tak prezentace už jsou venku. Můžete je najít na tyinternety.cz.

 • Celkový průměr hodnocení: 1.73 z 5
 • 1.73
 • 1.73
 • 1.73
 • 1.73
 • 1.73

22. dubna 2011

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Erich Kaderka | 22. dubna 2011

  Akce byla vydařená, bohužel jako nejslabší mi přišly příspěvky od Elišky a Pavly. Naopak prezentace Robina Raszky byla pro mě hodně zajímavá (přestože si neodpustil demagogickou anketu na které chtěl demonstrovat proč vyvíjí pro iOS :)).