Faktury od Facebooku jsou problém… Jak ho vyřešit?

Digichef

Rozhodli jste se podat daňové přiznání až v červnu, respektive do 1. 7. 2011, a odložili jste muka s účtováním? Nechci vás strašit, ale připravte se na to, že pokud chcete dát do svého daňového přiznání faktury z Facebooku, které platíte kartou, možná se maličko potrápíte. Ale nebojte, nic není tak horké, jak se zprvu zdá! Faktury od Facebooku jsou sice problém, ale řešitelný, jak vám ukážu dále v článku.

Na Facebooku máme tři možnosti platby reklamy. Buď můžeme platit kartou online, pomocí PayPal účtu nebo pomocí Facebook kupónů. Myslím, že poslední možnost, tedy platba pomocí kupónů, není příliš šťastná. Pokud platíte PayPalem, je tento způsob platby z hlediska účtování srovnatelný s platebními kartami.

image

Možnosti platby rekam na Facebooku.

Kde najdete uznatelný daňový doklad?

Pokud jste hledali souhrnný dokument, který by sloužil jako daňový doklad a obsahoval všechny transakce např. za měsíc, zřejmě jste stejně jako já nepochodili. Žádný měsíční souhrn transakcí vyexportovat nejde. V rozhraní najdeme jen denní doklady, respektive pokud se v systému utratí min. 25 $ za den, tak se platba strhne a tím získáme denní doklad. Pokud se za den neutratí 25 $, útrata se strhne z účtu až v den, kdy se tohoto minimálního limitu dosáhne. Takže nemusíte mít faktury za každý den. Pojďme si ale představit, že denně utrácíme minimálně 25 $ a máme tedy denní doklady, ať se v tom lépe orientujeme :). Jak tedy nakládat s denními fakturami od Facebooku za PPC reklamu?

image

Fakturační rozhraní Facebooku

Co kdybychom si souhrnné faktury vytvořili sami?

Při představě exportu dokladů po dnech za celý rok jsem se snažila obejít tuto „agonii“. Napadlo mě tedy, jestli bychom souhrnné faktury za měsíc nemohli pro účel daňového přiznání vytvořit sami. Údaje Facebooku máme, tak proč platby za daný měsíc nesloučit do jedné, námi vytvořené? Bohužel :(. Pokud se každý takový doklad strhává z platební karty či PayPal účtu samostatně, bude tento doklad zapotřebí ke každé transakci. Takže v tomto případě to není ulehčení, naopak. Dali bychom si práci s tvorbou souhrnných dokladů, ale stejně bychom si museli vyexportovat ty denní.

Co výpisy z platební karty? Nemůžeme je použít pro daňové přiznání?

Nenechala jsem se odradit a hledala další řešení, aby nedošlo k exportování denních dokladů. Říkala jsem si: „Reklamy se platí kartou, co tedy výpisy z platební karty? Můžeme výpisy z karty vykazovat jako doklad?“ Opět jsem nepochodila. Údaj o stržení platby jako doklad bohužel nepostačí, v každém případě by měl být podložený dokladem přímo z Facebooku, takže začarovaný kruh. Stejný případ jako u „samotvorby“ souhrnných dokladů.

Co nám zbývá za možnosti?

Nezbývá nám nic jiného, než si vyexportovat denní doklady a strávit několik hodin generováním .pdf dokladů. Bohužel, je to tak! Věřte mi, že jsem se snažila najít okliku, ale žádný úspěch.

image

Platební karta jako zdroj plateb.

Musí být inzerent, který získá tyto faktury jako daňový podklad, plátce DPH?

Jak jsem se prokousávala problematikou faktur Facebooku, narazila jsem na dost podstatnou informaci, kterou jsem si zprvu neuvědomila - že jde o nákup reklamních služeb ze zahraničí (podobně jako AdWords) a tak se inzerent, který chce uznat náklady, stává plátcem DPH ze zákona dnem, kdy byla služba poskytnuta (§94, odst.(9) zákona o DPH ). Je to tak, každý podnikatel či firma jsou tzv. osobami povinnými k dani, a i když nejsou plátci DPH, přijetím této služby od osoby za a) plátce DPH v EU nebo b) podnikatelského subjektu ze třetí země (mimo EU), stávají se dnem přijetí této služby plátci DPH a jsou povinni provést registraci na FÚ. Bez ohledu na výši plnění. Tady se to liší např. od zboží, kde je limit 15 000 EUR. Takže neplátci DPH, POZOR!

Jak se tedy poprat s doklady od Facebooku?

Z hlediska našich zákonů je doklad použitelný a do nákladů je ho tedy zapotřebí zaúčtovat. Když jsou inzerenti plátci DPH, tak si doklad zaúčtují do nákladů a následně vystaví „interní doklad“, kterému se říká reverse-charge (česky samovyměření) vypočte se odvod DPH – povinnost přiznat daň, a následně nárok na odpočet DPH, který je ve stejné výši. Klient v podstatě nic neplatí, ale musí tyto hodnoty uvádět v daňovém přiznání.

image

Faktura, která slouží jako uznatelný daňový doklad.

Zákon o účetnictví také umožňuje účtování tzv. souhrnných dokladů, u kterých je podmínkou to, aby spolu souvisely věcně a obsahově v daném účetním období. Takže bychom si mohli představit jeden souhrnný doklad za měsíc, kde by byly sdruženy všechny tyto faktury a na tento doklad napárovány příslušné platby. Ovšem to by znamenalo vyřešit, co a jak s uplatněním kurzových rozdílů. Každá účetní jednotka si může zvolit pevný kurz k cizí měně. Nejstandardněji se však používá denní kurz ČNB. Takže to prakticky záleží na technickém provedení zaúčtování. V každém případě by u souhrnného dokladu musely být vytištěny stejně všechny denní faktury (vyúčtování) od FB, neboť tyto doklady by sloužily jako daňové doklady pro DPH i pro průkaznost zaúčtování. Z praktického hlediska a ze zkušenosti doporučuji variantu, kdy každý den = jeden doklad x jedna platba na výpisu z účtu. Uznávám, že stovky dokladů je sice pěkná nálož, ale určitě je to přehlednější než 12 souhrnných dokladů, každý skládající se z 30 denních. Plus musíme počítat ke každému dokladu s dalšími 2 doklady pro samovyměření DPH, ale to se dá v účetních systémech zautomatizovat:).

image

Fakturační údaje Facebooku.

Rada na závěr?

Pokud váháte, zda si vybrat platbu kartou či PayPalem, tak vám při rozhodování třeba pomůže informace, že účtování plateb z PayPalu je o něco složitější než u platebních karet. U platebních karet se zaúčtují jednotlivé doklady a pak se propárují s platbami. U PayPalu se musí evidovat, kolik se jich zaslalo, a pak přiřazovat jednotlivé platby k zaplacené „záloze – kreditu“, což se dá dělat úhradami tzv. interními doklady. Další možností, jak to vyřešit, je založit si v účetnictví „virtuální bankovní účet pro PayPal“. Otázkou je, co vám vyhovuje a co umožňuje ekonomický systém, který používáte.

Dejte si tedy alert do svého úkolníčku a raději si na začátku každého měsíce pravidelně tiskněte průběžně denní doklady za předchozí měsíc. Před podáním daňového přiznání se pak „nezblázníte“:). Jakou zkušenost s fakturami Facebooku máte vy?

.

 • Celkový průměr hodnocení: 3.56 z 5
 • 3.56
 • 3.56
 • 3.56
 • 3.56
 • 3.56

7. června 2011

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Peter_Ataxo | 7. června 2011

  Dobry den,

  s fakturami od Facebook pracujeme kazdy den, Vy ale tvrdite ze mame uplatnovat reverse-charge. Podla smernic EU sa reverse-charge tyka dokladov ktore su v ramci krajin EU. Podla nasich znalosti Facebook nie je registrovany v EU a nemame ani pristup k VAT Facebooku registrovanemu v EU. Chcem Vas teda poprosit ak mate dane informacie, mohli by ste nam poskytnut Europsky VAT Facebooku aby sme si ho nasledne mohli overit na webe a uplatnovat reverse-charge...

  Dakujem

  Peter

 2. Martin Bílek | 7. června 2011

  spíš by mě zajímalo, jak si příjmy za reklamu dává do účetnictví, když vydá X milionů faktur denně. Až se jim jedno trochu sekne nějaký program, který na to určitě mají, tak to již nikdo nikdy nedá dohromady :)

  Reklamu na Facebooku již mimochodem nepoužívám, jeden z důvodů je obrovský nárůst průměrné ceny za klik, ke kterému došlo v první polovině tohoto roku.

  Stejně je to všechno jenom velká bublina, která brzo splaskne. Potom se všichni ještě rádi vrátí k SEM.

 3. Miroslav Klíma | 7. června 2011

  Díky za článek - sice pozdě ale přece a alespoň to bude varování jiným. Ale jinak plně s vámi souhlasím.

  Já blb nechal své přiznání na poslední chvíli (dělal jsem ho v březnu) a když jsem zjistil, že nemůžu jen tak snadno použít faktury z Facebooku, tak jsem se málem zbláznil. Asi hodinu dvě jsem Googlil, kopnul do sebe dvojité kafe a pak jsem zbytek dne už jen exportoval denní faktury do PDF. Už nikdy víc! Práce fakt na zbláznění! Ale po měsících je to ještě celkem fajn :-)

 4. Markéta Kolerusová | 8. června 2011

  Zdravím Petere, když se podíváte na fakturu od FCB, tak společnost je zaregistrovaná v Irsku a tudíž se jedná o poskytnutí služeb v rámci EU. Díky za dobrý dotaz, do článku jsem přidala fakturační údaje FCB.

 5. Markéta Kolerusová | 8. června 2011

  Martine, díky za úvahu. Nevím, jak si Facebook vede účetnictví, ale myslím, že budou mít slušný "zálohovací" systém ;). Každopádně co se týká reklamy na Facebooku a její rostoucí ceny za klik, to je otázka nejen segmentu, ale také toho, jak máte povedená reklamní sdělení. Když vám poroste míra prokliku, cena se začne snižovat. Jde samozřejmě i o to, jak máme populární produkt.

 6. Markéta Kolerusová | 8. června 2011

  Miroslave, sama vím, co to je, dávat do kupy stovky faktur za předchozí rok, takže naprosto chápu vaše pociti "k zbláznění". Příště už budeme všichni vědět, že se musíme připravovat průběžně :).

 7. Angelika Hughes | 2. září 2011

  Dobrý den slečno Kolerusová,
  ve svém popisu píšete, Odstavec rady na závěr:
  že platby se dají zaúčtovat jako jednotlivé doklady a pak se propárují s platbami.

  Nám se ale nepodařilo propárovat nic.
  Potvrzení o platbách z naší banky neobsahují žádný prvek, který be se "propárovat" dal. žÁDNÝ KóD, ŽÁDNÉ ČÍSLO NESEDÍ.

  Máte s tímto nějakou zkušenost?

  Zdravím
  Hughes

 8. Pepa Kulhánek | 7. září 2011

  Dobrý den Angeliko, Váš problém je opravdu zapeklitý, ale vzhledem k tomu, že zkušenost s ním nemáme, nemůžeme Vám poradit.

 9. Vávlav Fiala | 14. ledna 2012

  Spárování faktur vydaných Facebookem je vážný problém. Musí se 30* měsíčně udělat, což i 30* prodražuje zaúčtování pokud Vám účetní firma účtuje za položku, tak to máte např. 3*20*30=1800,-/měsíc za zaúčtování FB faktur. Pokud by podle nějakého kodu/čísla šly FB faktury spárovat s údaji na výpisech byl bych rád za radu jak. A úplně nej by bylo kdyby šlo nastavit vystavování jedné měs. FB faktury na jednu platbu, nebo mít možnost předplatit (naplnit) jako u PPC. Pokud tato možnost v FB někde je, budu rád za radu. Zdravím.

 10. Ondřej Hnát | 17. ledna 2012

  Dobrý den Václave,

  abych byl úplně upřímný, tak nevím, jak je to s tím párováním. Je jisté, že každá faktura obsahuje své vlastní unikátní ID. Jenže bohužel nevím, zda se toto ID zanese i někam do transakce při strhnutí částky z platební karty za patřičnou fakturu.

  Co Vám však můžu s jistotou říci je, že nastavení fakturace po měsíci, nebo možnost si PPC předplatit, na Facebooku opravdu neexistuje. Podle mě je to škoda: vsadím se, že spousta inzerentů by velmi uvítala možnost si pro Facebook PPC "dobít kredit" předem.

  Doufám, že jsem Vám i takto pomohl a kdybyste měl jakékoli další otázky, neváhejte se opět ozvat. Přeji příjemný den.

  Ondřej Hnát

 11. J_S | 2. října 2012

  Řeším také jeden problém. Jsem fyzická osoba, nejsem podnikatel a na FB jsem zaplatil kamarádovi živnostníkovi jako podporu jeho eshopu reklamu. Musím dělat daňové přiznání, když z prodeje eshopu nic nemám, reklama byla jen jednorázová a krátkodobá a byl to něco jako sponzoring bez vědomí sponzorovaného?

 12. Ondřej Hnát | 3. října 2012

  Dobrý den,

  pokud se náklady na reklamu strhávaly z Vaší kreditní karty pak ano - pokud chcete náklady uznat na FÚ, tak je musíte uvést v daňovém přiznání a zároveň se stáváte plátcem DPH.

  Rád bych však upozornil, že toto je již téma mimo mojí odbornost, proto byste celou věc měl raději probrat s nějakým účetním ;)

 13. Renata | 11. listopadu 2012

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak je to s reklamou u neplátce dph který si reklamu nedává jako náklad do účetnictví? Píšete, že při přijetí služeb od facebooku se musím stát plátcem dph automaticky, ale platí to i když si to poté nedávám do nákladů? Utracím týdně pouze pár stovek a kvůli tomu by se mi nechtělo stávat plátkyní DPH. Platby probíhají přes mojí kartu/účet, který je veden jako podnikatelský.

  Děkuju za info

  Renata

 14. Ondřej Hnát | 12. listopadu 2012

  Dobrý den, Renato,

  doporučuji konzultovat to s Vaším účetním, který by měl znát odpověď.

 15. Criss Toussaint | 8. ledna 2013

  Dobry den,

  rad bych se optal na fakt, ze se clovek po objednani reklamy na FB automaticky stava platcem DPH. Jsem zivnostnik, nejsem platcem DPH, danim pausalem. Zadal jsem reklamu na FB za ucelem ziskani Likes, neni to pro obchodni ucely, coz jsem pri zadavani kampane odskrtnul, platil jsem kartou. Stal jsem se timto automaticky platcem DPH?

  Predem dekuji za info,
  Criss

 16. Ondřej Hnát | 10. ledna 2013

  Dobrý den,

  stanete se plátcem DPH pouze v případě, že byste chtěl náklady na reklamu uplatnit v účetnictví = snížit daňový základ. Pokud daníte paušálem, toto se Vás netýká.

 17. Petra | 8. dubna 2013

  Dobrý den,
  překvapilo mne, že si facebook strhává DPH. Ve výpisu kampaní je částka např. 100, ale na fakturaci ještě plus 23%.
  Je možné získat DPH nějak zpět? Jsem živnostník, nejsem plátce DPH a faktury si za FB nedávám do účetnictví. Díky za radu.

 18. Ondřej Hnát | 9. dubna 2013

  Dobrý den, Petro,

  předpokládám, že bude záležet na tom, jak máte nastavený reklamní účet. My využíváme účet "Facebook pro firmy" s reklamním rozhraním. Ovšem ony se reklamy dají dělat i z normálního osobního profilu (nebo profilu Facebook page).

  Nám se nic extra nestrhává - jaké jsou náklady, taková je faktura. Je tedy možné, že to souvisí s typem účtu.

  Také je možné, že jde o chybu, v tom případě doporučuji se obrátit přímo na technickou podporu Facebooku.

  Ohledně DPH se prosím obraťte na nějakého účetního.

  Přeji pěkný den.

 19. Robert | 11. dubna 2013

  Dobry den

  Chcel by som sa informovat, akym sposobom si FB fakturuje reklamy, pretoze mam jeden problem. Mal som malu reklamu s dlhodobym rozpoctom, pocas kampane si FB stiahol urcitu ciastu z mojej karty ale urcotu cast nechal a teraz mi v casti fakturace narasta nedoplatok. Nechapem, preco si FB zvysne peniaze nestiahne a dava mi to ako nedoplatok. Karta je v poriadku. Kampan som teraz vymazal ale neviem ci to pomoze. Chcel som im napisat email ale nemaju ani ziadny kontakt, len nekonecne formulare. Moc krat dakujem za radu.

 20. Ondřej Hnát | 12. dubna 2013

  Dobrý den,

  zřejmě nastala někde v systému FB chyba a karta se začala hlásit jako neplatná. Nám na podobný problém pomohlo kartu odstranit a opět přidat. Pokud Vám toto nepůjde, pak budete muset mít trpělivost s jejich nekonečnými formuláři, protožo jinak už to nepůjde.

 21. Petra | 18. dubna 2013

  Dobrý den,
  lze založit kampaň na společnost s.r.o., která je plátcem DPH?
  Tuto možnost jsem nenašla a kampaň mohu zakládat jen z osobního účtu. Pak nastává potíž, že faktury jsou na mé jméno a ne na společnost.
  Díky moc za rady.
  Petra

 22. Ondřej Hnát | 22. dubna 2013

  Dobrý den, Petro,

  ano, toto je možné, ale budete muset založit ještě jeden účet - tzv. Business Account. Tento účet není klasickým účtem jak jej známe z osobních profilů, ale slouží firmám jen pro účely firemních stránek a reklamy.

  Účet si můžete založit zde: https://www.facebook.com/business - stačí nastavit fakturační údaje dané firmy, vložit kreditní kartu jako zdroj financí a máte to hotové.

  Doufám, že jsem Vám pomohl.

 23. Viktor | 17. května 2013

  Zdravím, mám taký problém, že som si zrušil reklamu a zostal mi nedoplatok pár euro centov a facebook mi už asi mesiac nestiahlo z kreditnej karty. Poradíte mi prosím, Ďakujem.

 24. Petra | 17. května 2013

  TO Petr Hnát:
  Díky moc, Petře. Nedaří se mi ale přijít na způsob, jak propojit existující stránku firmy a nově vznikající účet.
  Díky moc za rady :)
  Petra

 25. Ondřej Hnát | 24. května 2013

  Zdravím, Petro,

  rád bych Vás poopravil - jmenuji se Ondra, ne Petr :)

  V tomto případě je rada jednoduchá: stačí v administraci stránky přidat přístup pro e-mail, na který máte založený reklamní účet, buď jako administrátora stránky, nebo jako inzerenta stránky.

  Ondra

 26. Petra | 24. června 2013

  Díky moc, Ondro, a omlouvám se za přejmenování :)
  Jdu to zkusit :)
  Pěkný den!
  Petra

 27. Petra | 24. června 2013

  Ondro, asi budu potřebovat ještě popostrčit...
  Mám firemní stránky, které spravuji jako soukromá osoba a soukromně utrácím.
  Když budu chtít firemní účet k těmto stránkám, jak ho přidám, když vlastně neexistuje?
  Když se vytváří business účet, tak se začíná krokem 1 "vytvořte si stránku".
  Já ale stránku mám...
  :)
  Díky moc. Snad nevypadám moc jako tupec... :)
  P.

 28. Ondřej Hnát | 24. června 2013

  Dobrý den, Petro,

  dříve stačilo projít pouze tímto krokem (i bez zakládání stránky). V současnosti to již bohužel evidentně nelze a přiznám se, že jediné co mě napadá je, obrátit se přímo na obchodní tým Facebooku. Ti by Vám měli pomoci.

  Snad jsem pomohl a přeji pěkný den.

  Ondra

 29. Petra | 3. července 2013

  Děkuji, Ondro, pokusím se vyřešit s nimi.
  Pěkný den!
  Petra

 30. Juraj Puchký | 12. srpna 2013

  Pěkný den,

  narazil jsem na jednu zajímavost. Pozastavením platby v měsíčních intervalech ať již nedostatkem prostředků nebo blokací na kartě je platba shrnuta do jedné faktury.
  Zjištění bylo náhodné, což mě přivádí na otázku nutnosti informovat se a konzultovat situaci směrem k Facebook.
  Výsledek je však pro mě zřejmý, mám jeden doklad za poslední zúčtování se zdanitelným plněním v datu a součtu včetně detailů.

  k Vám s pozdravem Juraj Puchký

 31. Kristýna | 13. srpna 2013

  Dobrý den,
  vytvořila jsem na facebooku na pár dní kampaň s denním rozpočtem. Jak je to teď prosím s platbou? Kartu již mám zaregistrovánu, ale pořád mi tam "visí" celá částka jako nedoplatek... Musím platbu provést nějak manuálně nebo si to FB strhne sám? Popřípadě kdy si to strhne? Děkuji moc

 32. Ondřej Hnát | 14. srpna 2013

  Dobrý den, Kristýno,

  neznám přesně Vaší situaci, ale může to být špatně "autorizovanou" kartou v reklamním rozhraní. V menu "Fakturace" > "Zdroj financí" si prosím zkontrolujte stav vaší karty. Je možné, že není "aktivní". V takovém případě tam naleznete i tlačítko "Ověřit kartu" (nebo nějak podobně).

  Pokud toto nové ověření nepomůže, jde o systémovou chybu. Nám se v těchto případech osvědčilo zadat novou kartu, starou odstranit a pak tam tu starou opět přidat a novou odstranit.

  Snad jsem Vám pomohl.

  Ondra Hnát

 33. Lada | 24. září 2013

  Dobrý den,
  nevím, zda se zde tato otázka již řešila, ale zatím jsem jí nikde nenašla. Spravuji jako manažer přes svůj soukromí účet firemní stránky a ráda bych si nastavila fakturaci pro platbu reklamy.
  Samozřejmě nechci platit na fb svou soukromou kartou. Dá se tedy v mém rozhraní nastavit platba z firemní karty? Není, zde pak rozdíl ve fakturách? Je vůbec nějaký rozdíl v sekci platby u firemního účtu a osobního?

  Moc děkuji za odpověď

 34. Ondřej Hnát | 24. září 2013

  Dobrý den, Lado,

  v tomto případě máte možnost se buď obrátit na zástupce Facebooku a založit si reklamní účet (což moc nedoporučuji).

  Nebo můžete vytvořit "falešný" profil uživatele, který bude správcem zmíněné stránky a ke kterému připnete firemní kartu. Toto je asi nejjednodušší a nejrychlejší krok.

 35. Petra | 24. září 2013

  Lado,
  to je přesně můj problém. Mám soukromý účet a platím firemní kartou. Problém je ten, že na faktuře je furt moje jméno, nikoliv jméno společnosti, jejíž stránky spravuju.
  Řešení jsme nenašli :-(

 36. Jakub Kučmaš | 25. listopadu 2013

  Dobrý den, jak to tak tu pročítám, tak odpověď na mojí otázku patrně ještě nepadla.

  Pracuji jako markeťák pro jednu firmu, spravuji FB firemní profil a nyní i v rámci diplomové práce bych potřeboval otestovat účinnost reklamy na FB. Vzhledem ke komplikacím s fakturací budu vše platit ze soukromého účtu.

  Mám tedy při tvorbě reklam zaškrtnout, že si nekupuji reklamy pro obchodní účely?
  Jde mi o to, že utracené prostředky nechci nárokovat účetně ve firmě. Jedná se pouze o mojí vlastní iniciativu.

  Jak bych měl tedy postupovat při tvorbě reklam?

  Děkuji za odpověď a přeji hezký den
  JK

 37. Ondřej Hnát | 25. listopadu 2013

  Dobrý den,

  ideální bude, když do osobního účtu zadáte svou vlastní kreditní kartu (či PayPal) a zaškrtnete, že neinzerujete pro obchodní účely. Pak by vše mělo být v pořádku.

  Přeji pěkný den,

  Ondra Hnát

 38. Gabriel J. Melena | 9. ledna 2014

  Nepomohl by mi někdo zkušený ohledně vytváření nabídek na stránkách FB? Jsme s kolegyní víceméně po škole, tak by nám to hodně pomohlo. Kdyžtak mi písněte na mail spravceit(at)elim.cz.

 39. Zdeněk Domáček | 9. ledna 2014

  Dobrý den Gabrielo,
  nastavit Nabídku můžete v https://www.facebook.com/ads/create/ po kliknutí na Využité nabídky.

  Zde nastavíte její parametry a případně rozpočet na propagaci. Všechny další informace o nabídkách můžete zjistit například z oficiální nápovědy Facebooku na https://www.facebook.com/help/184217158375330/

  Hezký den,
  Zdeněk D.

 40. Vlado | 17. března 2014

  Dobrý den som študent a tiež som si dal zvýrazniť jeden príspevok na mojom fanpage je to brané ako reklama? Som fyzická osoba žiaden podikaťel ani nič aj mna sa týka DPH??

 41. Ondřej Hnát | 18. března 2014

  Dobrý den,

  ano, ze zákona každá osoba odebírající a platící za služby ze zahraničí je povinna se registrovat jako identifikovaná osoba k DPH, viz například tento článek: http://www.jakpodnikat.cz/adwords-dph.php

 42. Peter | 17. října 2014

  Zdravím minulý mesiac som si dal reklamu za 20 eur a zatial mi z účtu stiahli len 13 eur a 7 eur mi ostalo v balance kolonke. A ked to chcem zalatiť tých zvyšných 7 eur tak mi to vypíše že pod 8 eur sa to nedá uhradiť. Viete mi poradiť čo stým?

 43. Jiří Pokorný | 20. října 2014

  Dobrý den,

  bohužel takovýto problém jsme zatím neřešili, takže Vám s ním neumíme poradit. Nejlepší bude, když se obrátíte na: https://www.facebook.com/business/contact-us.

  Napište případně, jak jste dopadl, mohlo by to v budoucnu pomoct i dalším, kteří na tento problém narazí.

  Příjemný den
  J.P.

 44. Kristýna | 30. září 2015

  Dobrý den,

  nemám žádný dotaz, ale řeknu svou zkušenost s reklamou. Zaplatila jsem si propagování na mé stránce Essens parfémy. Jednu fotku a propagování webu. Dělala jsem to poprvé, tudíž jsem nechtěla moc utratit, zvolila jsem si denní limit 10,- Kč a propagaci nechala běžet 1 den. Bylo to někdy v březnu. Nějaké nové likes jsem nachytala, ale ze zemí jako je epypt, atd...což mi moc nepomohlo. Tak jsem vše zrušila a čekala na fakturaci, která až do min. měsíce nenaskočila....Nyní jsem tam měla zúčtování 30.9. dala jsem zaplatit kartou a naštěstí si to během hodiny strhly z účtu. Platila jsem 25,66,- Kč.

 45. Jirka Pokorný | 1. října 2015

  Dobrý den, Kristýno,

  v tomto případě bych se obrátil na podporu, viz odkaz v předchozím příspěvku.

  Co se týká zemí, ze kterých jste nabrala fanoušky, tak tady je potřeba vždy při nastavení kampaň omezit geograficky (např. Česká Republika, Praha, atd.).

  Pokud jste i přesto nabírala fanoušky z jiných zemí, opět platí, že bude nejlepší se obrátit na podporu Facebooku.

  Nicméně z naší zkušenosti mohu říct, že se s tímto problémem nesetkáváme a cílení je velmi přesné a to zejména v porovnání s ostatními reklamními systémy...

  Závěrem tedy, zkusil bych nejdřív zkontrolovat nastavení kampaně a pokud zde nenaleznete problém, určitě se obraťte na jejich podporu, ať sjednají nápravu.

  Příjemný den
  Jiří

 46. Monika | 8. října 2015

  Dobrý den,
  ze svých soukromých účtů spravujeme s několika kolegy firemní FB stránky (jako správce a editoři). Při zadávání reklamy (propagaci příspěvků) se faktury za reklamu zobrazují vždy pouze tomu, kdo daný příspěvek propagoval. Můžete nám prosím poradit, jak postupovat, chceme-li mít faktury k jedné firemní FB stránce pohromadě (resp. chceme-li dosáhnout toho, aby účetní viděla komplet fakturaci této FB stránky)?
  Děkuji a přeji příjemný den

 47. Pavla Korenčíková | 9. října 2015

  Dobrý den, Moniko,

  faktury na Facebooku se váží k reklamnímu účtu (Facebook Ad Account), nikoliv ke stránce. Na úrovni reklamního účtu lze stáhnout fakturu za celý účet. Stačí se do reklamního účtu přihlásit, poté kliknout v horním menu na Billing a zobrazí se vám výpis jednotlivých plateb.

  Nad tímto výpisem najdete tlačítko „Download All Invoices“, přes které lze stáhnout jedinou fakturu pro celý reklamní účet.

  Pokud budete chtít více zasvětit do používání reklamních nástrojů Facebooku, využívání Facebook Business Manageru pro integrovanou správu účtů, rádi pro vás připravíme školení na míru, stačí nám dát vědět :-)

  Přeji hezký den,
  Pavla

 48. Lucka | 30. dubna 2016

  Dobry den,

  Prosím vas, mam dotaz. Jiz pres rok kupuji reklamy od Facebooku. Nejsem Podnikal ani zivnostnik. Pred mesecem jsem se vsim, ze jsem mel nastavit ucet od zacatku:NE-/Kupujete reklamu na Facebooku pro obchodní účely?/, ale bylo tam automaticky: ANO. Ja jsem to vubec nevsiml. jsem myslel, ze platim DPH, ale zaroven jsem neplatila asi rok. Jak se to dozvel, tak jsem hned nastavil- NE:/Kupujete reklamu na Facebooku pro obchodní účely?/.

  A ted mi chodi faktury s DPH.

  Prosim Vas, co mam ted delet, jak mam platit tech DPH za ulnuli rok, poradte mi prosim. Hrozi mi nejaky pokuty.

  preji hezky den dekuji

 49. Jaroslav | 6. května 2016

  Lucko,

  pokud na FB zvolíte, že máte reklamu pro obchodní účely, je nutné vyplnit DIČ a další fakturační údaje. Pokud jste to nevyplnila, tak si neumím představit, jak Vám to mohlo být vystaveno jako podnikateli. Řekl bych, že můžete být bez obav.

 50. Michal | 21. června 2016

  Dobrý den.

  Chtěl bych poprosit o radu. V rámci širší rodiny spravuji 2 stránky pro 2 firmy. oba plátci DPH. Spravuji je ale ze svého soukromého FB účtu. Platil jsem jednorázově platební kartou po ukončení reklamní kampaně. Může jedna firma zaplatit daň i za druhou firmu? 1. firma by si vše vedla v učetníctví a samozřejmě zaplatila dane. Nezjistil jsem totiž jak rozdělit vyúčtování pro mezi dvě firmy, když je faktura vystavena na můj soukromý rekalamní účet, figurují tedy v jednom dokumentu dvě firmy. Z povahy věi je jasné že reklamy byly zakoupeny za komerčním účelem, proapgace stránek. Děkuji a zdravím.

 51. Honza Makovička | 22. června 2016

  Dobrý den Michale.

  Lepší je, a to nejen kvůli oddělené fakturaci, mít pro každou firmu jiný reklamní (Facebook Ads) účet.

  V jednom reklamním účtu máte fakturační údaje pouze jedné firmy, takže pokud chcete z jednoho účtu spouštět kampaně pro více firem, vždy bude faktura pouze na jedny fakturační údaje. Oddělené účty je ale vhodné mít i z hlediska organizace kampaní, účet lze snadno předat do správy někomu jinému (aniž byste předal všechny firmy které máte na jednom účtu), atd.

  Pokud řešíte už proběhnuvší věc, pak ano, Facebook vám vystaví fakturu na jednu z firem (resp. přesněji na fakturační údaje, které zadáte), a vy si pak můžete mezi firmami odpovídající částku přefakturovat.

  Hezký den.

 52. Tomáš | 2. září 2016

  Zdravím,

  vůbec nevím, kde nastavit fakturační údaje firmy, pro kterou chci spustit kampaň. Poradíte? Díky.

  Mám tedy založit nový účet business nebo standartní?

  Díky, díky.

  Tomáš

 53. Pavla Korenčíková | 2. září 2016

  Dobrý den, Tomáši,

  fakturační údaje můžete vyplnit přímo v reklamním účtu, v záložce "Fakturační údaje a způsob platby." Hláška o nastavení fakturačních údajů se zobrazuje dokonce i automaticky, pokud vstoupíte do reklamního účtu, tudíž stačí pouze toto upozornění prokliknout a můžete nastavit :-)

  Přeji hezký den.

 54. Tibor | 13. března 2017

  Dobry den.
  Ja mam taku otazocku ze na vypise z uctu mam udaje ze
  Platba u obchodnika a na koniec je skratka ze ADS
  Toto mi aj sedi podla podanje raklamy
  Ale objavil sa mi aj taka platba ze
  Platba u obchodnika a na konci je skratka CC
  A to uz vobec neviem ze co je, za co mam platit.

 55. Iveta Oršulíková | 14. března 2017

  Hezký den, Tibore,

  zkratku CC Facebook používá pro kreditní kartu (Credit Card). Je možné, že jste kromě reklam platil Facebooku nějakou jinou položku? Pokud Vám údaje nesedí, můžete ohledně fakturace kontaktovat rovnou Facebook na https://www.facebook.com/help/contact/649167531904667/?ref=u2u.

  Snad se vše podaří vyřešit :)
  Pěkný den.
  Iveta

 56. Slavka Knocikova | 11. června 2017

  Chcem sa opytat zablokovala som setko co sa dalo nastavila som max na 1eur zaplatila som vsetky faktury , ktore mi boli poslane . I napriek tomu my stale hlasi dlznu ciastku aj po pol roku zaplatene , kontrolovala som ciastku na vypise , peniaze odisli a le stale hlasi ze je nezaplatene . Neviem komu reklaamovat nakolko ani neviem anglicky . Neviem komu poslat kopiu uhrady ani s kym komunikovat

 57. Pavla Korenčíková | 23. června 2017

  Dobrý den, Slávko,

  určitě doporučujeme zkusit kontaktovat FB přes tuto nápovědu: https://www.facebook.com/business/resources
  Po přihlášení na email pod kterým máte účet se v dolní části objeví možnost "poslat e-mail".

  Snad Vám tato stránka pomůže.

  Přeji hezký den,
  Pavla

 58. Martin | 9. ledna 2018

  Dobrý den,

  prosím o radu, když jsem tedy OSVČ neplátce DPH, tak se stačí na FÚ stát identifikovanou osobou k DPH a potom stačí všechny doklady za FB odevzdat s DP na konci roku nebo se to musí jako u firem s DPH podávat měsíčně na FÚ?

  Díky moc....
  M

 59. Iveta Oršulíková | 16. ledna 2018

  Hezký den, Martine,

  k tomu, aby se OSVČ stal plátce DPH, musí splnit povinnost obratu nad 1 milion Kč. Pokud se tak nestane, může si požádat o dobrovolné plátcovství, ale to je u OSVČ malého rozměru téměř nereálné.

  Jinak DPH se platí měsíčně nebo kvartálně. Pozor také na přiznání daně z příjmů, co se odevzdává jednou ročně, DPH je zase jiné přiznání.

  Stačí Vám to takto?
  Díky a přeji pěkný den.
  Iveta

 60. Bara | 12. března 2018

  Dobry den chcem sa opytat co sa stane ked nezaplatim dlh za reklamu kedze som stratila pristup k svojmu fb uctu bude to facebook nejakym sposobom odo mna vymahat ?

 61. zuzana hejna | 14. března 2018

  Dobrý den,

  reauguji na Vasi odpoved č.59.
  Ja jsen take OSVC neplatce dph a kdybych utratil na FC za reklamu - pro obchodni ucely 1Kč, hned bych se musel stat identifikovanou osobou k DPH.
  Kdybych nezaskrtnul pro obchodni ucely - tak me facebook stejne asi reklamu nespustí - zjisti i podle www stranek ze podnikam. a i kdyby tak je to obchazeni zakonu, pokud teda reklamou podporuji podnikani.

  Tak me to bylo receno danovym poradcem - takze neplati castka 1 mil.
  Nebo se danovy poradce plete?

 62. Iveta Oršulíková | 16. března 2018

  Hezký den, Báro,

  s tímto bohužel nemáme přímo zkušenosti, protože všechny účty Facebooku platíme :) Teoreticky, pokud se jedná o menší částku, Facebook Vám účet zablokuje a tím to asi skončí. Stoprocentně Vám to ale nezaručíme.

  Zuzano, díky za dotaz. Zjistíme a dáme vědět.

  Pěkný víkend.
  Iveta

 63. Iveta Oršulíková | 21. března 2018

  Hezký den, Zuzano,

  podle naší účetní má Váš daňový poradce pravdu, ze je vše vysvětleno: http://www.jakpodnikat.cz/identifikovana-osoba-k-dph.php.

  Díky a přeji pěkný den.
  Iveta

 64. Karla černá | 9. dubna 2018

  Dobrý den,
  spravuji FB naší menší firmě. Jelikož odcházím, předávám vše kolegům, ale u účtu pro reklamu jsme narazili na problém (nepoužíváme Bussines Manager a ani ho nechceme) - i když přidám do reklamního účtu nového správce s nejvyšším oprávněním, já sama se nemohu z účtu odstranit - pravděpodobně je asi založený pod mým profilem, nebo tak něco, i když obsahuje všechny náležitosti firmy. Lze to nějak vyřešit, nebo si musí kolegové založit nový - jde nám o to, že tam přijdou o všechna data o provedených platbách a podobně...
  Moc děkuji
  karla

 65. Iveta Oršulíková | 11. dubna 2018

  Pěkný den, Karlo,

  bojím se, že tohle bohužel obejít nejde a musíte v tomto případě založit nový. V tomto je právě dobrý Business Manager, že je na firmu a jen se přidávají lidi. Ale jakmile je to na osobu, tak se to už neoddělí.

  Pěkný den.
  Iveta

 66. Lukáš | 9. ledna 2019

  Dobrý deň,

  mojim súkromným účtom na FB spravujem firemnú stráku PS Stavby a keď som nedávno dal propagovať príspevok, zaplatený firemnou kartou tak sa na faktúre objavilo moje meno a nie firma PS STAVBY s.r.o., dá sa niekde nastaviť, aby na FA bol názov firmy?

  Ďakujem