Výsledky ankety Mobilní aplikace roku 2011

Digichef

Ve středu 1. 6. 2011 se v PwC Business Community Center nedaleko náměstí I. P. Pavlova uskutečnilo vyhlášení prvního ročníku ankety Mobilní aplikace roku. Jak vyhlášení probíhalo, kdo byl nominovaný a kdo vyhrál? Čtěte dále...

Úvod

Před samotným vyhlášením nastoupil Patrick Zandl s prezentací Jak bychom si spletli rok, kde nastínil, že mezi roky 2001 a 2011 se toho až tolik nezměnilo. Více naleznete v přiložené prezentaci.

Celkem bylo nominováno 171 aplikací v devíti kategoriích. Při vyhlašování nám byly ukázány vždy tři nejlepší aplikace v dané kategorii a pak došlo k slavnostnímu otevření obálky a krátké prezentaci vítěze. Jaké aplikace tedy vyhrály?

Výsledky ankety mobilní aplikace roku 2011

Kategorie Doprava

Nominovaní:

Vítěz: Pubtran

V této kategorii nás volba vítěze nepřekvapila, aplikaci Františka Hejla užíváme prakticky denně. Aplikace je pro Android, funguje na principu parsovaní dat z idos.cz, ale autor už získal přístup k API.

Kategorie Hry a zábava

Nominovaní:

Vítěz: Piškvorky

Slovy autora, tato aplikace byla zkouška potenciálu prodejnosti ryze českých aplikací. Čas na vývoj aplikace byl krátký i díky už hotovému AI enginu, z předešlého produktu. Podporuje i hru více hráčů pomocí Apple GameCenter. Zajímavostí je, že na první místo v slovenském AppStore stačilo 12 prodaných kusů :).

Kategorie Komunikace

Nominovaní:

Vítěz: Oskárek

Androidí aplikace nejen pro posílání sms zdarma. Uživatelé této aplikace už díky ní ušetřili 75 milionů Kč. Umožňuje také, kromě mnoha jiného, zasílání zpoplatněných aprílových sms, kdy se místo telefonního čísla odesílatele zobrazí jméno, které zadáte.

Kategorie Životní styl

Nominovaní:

Vítěz: Meteoservis

Aplikace pro zjištění počasí v České a Slovenské republice s 12 000 aktivními uživateli. Je celkem unikátní, že aplikace data nepřebírá ale využívá vlastní numerický model.

Kategorie Podnikání

Nominovaní:

Vítěz: AKatastr

Optimalizovaný klient pro náhled do katastru, umožňující jedním ťuknutím zobrazit informace o požadované parcele. Hodnocení 4,62 a 3400 instalací, z toho 64% aktivních, mluví za sebe.

Kategorie Média

Nominovaní:

Vítěz: ČT 24 (iPhone, Android)

Každý zná ČT24 a tato aplikace dostane živý stream přímo do mobilu. 200 stažení denně a celkově až 80 000, ze kterých je 80% aktivních, jsou důkazem, že o sledování televize na mobilu je zájem. Pracuje se už na verzi pro tablety.

Kategorie Peníze a nakupování

Nominovaní:

Vítěz: Pojišťovna

Praktická a přehledná aplikace, která umožňuje nejenom rychle a jednoduše nahlásit pojistnou událost, ale také objednání odtahu nebo náhradního auta. Obsahuje také průvodce po nehodě a autoři mají v plánu mnohem víc.

Kategorie Mapy a navigace

Nominovaní:

Vítěz: c:geo

c:geo má 310 000 aktivních uživatelů, z toho 9 tisíc je z Čech, což dokazuje, že je množství lidí, kteřý mají rádi geocaching a mnoho z nich užívá telefon s Androidem jako pomůcku k této zábavě.

Kategorie Nástroje

Nominovaní:

Vítěz: APNDroid

Možná si řeknete, že aplikace na Android, jejíž jediná funkce je widget pro vypnutí internetového připojení, nebude nijak moc populární. Téměř 2 miliony uživatelů a 4500 stažení denně, ale dokazují pravý opak. Slovy autora, je potřebné být na správném místě ve správný čas.

Čestné uznání poroty

Jan Šlesinger, Lukáš Ronge, Kryštof Celba - MeteoradarCZ

Tuto aplikaci nám prezentoval pouze třináctiletý (!) Kryštof Celba. Byl sice nervózní, neměl k tomu až na množství profesionálních vývojářů v sále vůbec důvod, protože tato aplikace je skvělá pro rychlý pohled na to, kde prší podle dat CHMI.

Cena odborné poroty

Jiří Kamínek - iKatastr

Druhá aplikace pro nahlížení do katastru s trochu jiným přístupem. Dokáže konzumovat jakékoliv mapové zdroje, můžete si ku příkladu kouknout na kvalitu koupacích vod. Autor nám také odhalil tajný kód, který v aplikace umožní přístup k některým předváděným mapám.

Hlavní cena

Luboš Mačenka - Oskárek

O výhře této aplikace rozhodlo pouhých 21 hlasů! Obdržela jich 801, za ní se s počtem 780 hlasů ocitl Free SMS Sender, takže aplikace se stejným zaměřením. Český národ má prostě rád věci zadarmo :).

Kompletní výsledky najdete ve formátu PDF zde.

Závěr

Na závěr byla panelová diskuse se všemi výherci až na tvůrce c:geo, kterého kolegové zavalili množstvím práce. Na ní jsme se mimo jiné dozvěděli, jak přicházejí na inspiraci pro nové aplikace. Vítězem se stala odpověď, že tvoří to co sami potřebují, ale padlo také nedokonalé zpracování jiných aplikací, nebo vymyšlení něčeho dokonale kontroverzního u piva :). Mluvilo se i o regionálním versus lokálním dosahu, možnostech programování pro víc platforem včetně úvahy o tabletech a samozřejmě i marketingu.

Více informací naleznete na Twitteru pod hastagy #aplikaceroku a #cwcz (byli jsme trochu sólisti :)) nebo na oficiálním webu. Doporučujeme si taky přečíst obsáhlejší článek na Lupě.

Michal Chamilla & Tonda Růžička

  • Celkový průměr hodnocení: 2.09 z 5
  • 2.09
  • 2.09
  • 2.09
  • 2.09
  • 2.09

3. června 2011