Jak jsme soutěžili s Googlem

Digichef

Každý rok pořádá Google soutěž pro studenty, kde jim umožní pracovat na reálných kampaních. Studenti tak mají skvělou možnost naučit se základy online marketingu a získat praktickou zkušenost s plánováním, správou a vyhodnocováním PPC kampaní. Letošní rok jsme se soutěže zúčastnili také, ne ovšem jako soutěžící, ale jako přednášející. Chcete se dozvědět, jak vše probíhalo? Určitě je o co stát. Příští rok mohou studenti pracovat třeba právě na vašich kampaních!

O jakou soutěž se jedná?

Google Online Marketing Challenge je mezinárodní soutěž pro studenty vysokých škol. Na začátku roku, přibližně do půlky ledna, se musí škola zaregistrovat do soutěže. Samotná soutěž začíná koncem ledna a končí v červnu. V této době mohou studenti spustit své kampaně. Po vyhodnocení pak přichází na řadu netrpělivé čekání na výsledek, který je vždy zveřejněn v průběhu července.

Co je hlavní výhrou? Vítězný tým pojede do USA na exkurzi do Googlu, do Mountain View v Kalifornii, kde se setká s organizátory soutěže.

Jak soutěž probíhá?

Ve chvíli, kdy je škola zaregistrovaná do soutěže, učitelé sestaví týmy cca po 3-6 studentech, přičemž v každém týmu je jeden ze studentů kapitánem.

Studenti osloví klienty, se kterými by chtěli spolupracovat v soutěži. Podmínkou je, že webové stránky klienta, kam povede PPC reklama, nesměly mít minimálně posledních 6 měsíců PPC reklamu v systému AdWords.

Studenti dostanou od společnosti Google kredit 200 $, který musí maximálně využít ve 3 týdnech běhu kampaní. Pokud se kredit nevyčerpá za tři týdny, kampaně by se měly i tak zastavit.

Jakmile mají studenti klienta, mohou začít pracovat na kampaních, respektive proniknout do tajů reklamy v Google AdWords.

Jakou roli jsme měli v soutěži my?

Sebevědomě mohu říci, že zásadní. V průběhu letního semestru jsme měli na starosti vzdělávání soutěžících studentů v rámci předmětu marketingová komunikace na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity. Zkrátka jsme se snažili soutěžící co nejlépe připravit a tím jim pomoci k dosažení co nejlepších výsledků.

Celkem jsme připravili šest přednášek, na kterých jsme se snažili probrat problematiku PPC v AdWords od „A“ do „Z“. Šest přednášek není moc, takže studenti dostávali domácí úkoly a vzdělávali se sami.

image

Přednášky se konaly pravidelně každý týden.

image

Účast byla hojná po celou dobu přednášek.

Byla jsem mile překvapená, jak to studenty bavilo a s jakým zapálením do soutěže šli! Hlavně mě potěšilo, že na přednáškách vnímali :). Snažili jsme se brát přednášky prakticky a interaktivně. Probírali jsme příklady z praxe, ale třeba si i prohlíželi fotky z našeho školení v Googlu v Dublinu, aby měli motivaci a aby se měli na co těšit!

image

V Googlu mají opravdu všude fotbálky :-).

image

A pokud se vám nechce jednat u stolu, využijete pohodlný gauč :-). A že jich tam mají.

Jak vypadaly kampaně studentů?

Celkem soutěžilo téměř třicet týmů v rámci předmětu Marketingová komunikace. Klienti, kterým studenti spravovali kampaně, byli z těchto oblastí: smyslový marketing, prodej matrací, nákupní centra, ubytovací služby, neziskové organizace, prodej vitamínů a kosmetiky, fitness centra, taxi služby, prodej krbů, promo nového nealko piva, sportovní služby, dětské tábory, prodej vín a dokonce i zajišťování leasingu aut.

image

V průběhu přednášek se studenti hodně ptali a byli lační po nových informacích.

Na kampaních studenti pracovali průběžně a s jejich spuštěním nespěchali. Nejprve jsme procvičovali PPC kampaně na příkladech, až poté se studenti pustili do realizace těch svých.

image

Tvorba PPC kampaní byla pro studenty skvělá zkušenost pro budoucí praxi.

Ještě před spuštěním je nutné vytvořit tzv. „Pre-campaign report“, kde je třeba uvést povinné body jako informace o marketingu klienta, odhady připravovaných kampaní, cíle a předpoklady. Až poté se kampaně spustí.

Jak studenti dopadli?

Všechny kampaně musely doběhnout začátkem června a nejpozději v půlce června musel být odevzdán ke každé kampani tzv.“Post-campaign report“, kde studenti zhodnotili kampaně, jejich splněné či nesplněné cíle a napsali náměty ke zlepšení pro klienta.

Kampaně jsou hodnoceny nezávislými odborníky a výsledky jsou zveřejněny v druhé půlce července. Výsledky z letošního roku ještě nemáme, ale těšíme se na ně.

Jste také zvědaví jako my? Sledujte náš Facebook a Twitter a brzy se dozvíte, jak studenti z Provozně ekonomické fakulty na České zemědělské univerzitě zazářili v mezinárodní soutěži Google Online Marketing Challenge.

  • Celkový průměr hodnocení: 3.0 z 5
  • 3.0
  • 3.0
  • 3.0
  • 3.0
  • 3.0

14. července 2011