Kam až se rozrostla kontextová síť Skliku?

Digichef

Už několik let Sklik experimentuje se zobrazováním inzerátů na partnerských webech v tzv. kontextové síti, kde se inzeráty zobrazují podle obsahu na dané stránce. V následujícím článku se podíváme, jaké výsledky přinášel kontext během posledních let, jak je na tom po přidání více než 500 partnerských webů a jakým způsobem se dá síť nejlépe využít.

Odstartoval to rok 2008

První kliky, které jsem zaznamenal z jiného než vyhledávacího zdroje, se začaly objevovat v průběhu července roku 2008. Příliš mnoho kliků však v tomto roce zaznamenáno nebylo a nedalo se ani zjistit, odkud pocházely - tuto informaci Sklik nezveřejňoval. Na konci roku přišla uzávěrka a počet kliků z kontextu se zastavil na hodnotě cca. 2,9%. Rok 2009 nepřinesl téměř žádné změny a konečný poměr kontextové sítě byl ještě nižší, než rok před tím – dosáhl hodnoty 2,4%.

image


Vše podstatné začalo až únorem 2010

Na konci ledna 2010 se Seznam do kontextu opřel pěkně zostra a počet kliků se téměř přes noc ocitl z necelých 3% na 25% z celkového podílu kliků vyčerpaných naší společností v systému Sklik. Tuto změnu přineslo hlavně přidání serverů, které Seznam vlastní, nebo s nimi spolupracuje. Největší podíl kliků na stranu kontextu strhl portál Novinky.cz, dále následovaly servery Super.cz, Sport.cz, Prozeny.cz, Sauto.cz, Stream.cz a Sweb.cz. Únorem stoupající tendence kontextové sítě neskončila. Naopak dále posilovala a ukrajovala si čím dál větší podíl z počtu kliků na úkor vyhledávání. Průběh je zaznamenán na následujícím grafu. Velkým překvapením byly výsledky z posledního týdne v květnu, kdy kontextová síť zaznamenala zatím nejlepší výsledek ve své historii oproti vyhledávání. V téměř 50 kampaních ze všech možných odvětví, které naše společnost spravuje, si kontextová síť připsala 58% z celkového počtu kliků, čímž poprvé prolomila magickou hranici 50%.

image


Konec zkoušení a testování

Dosavadní výsledky byly ovšem doprovázeny označením Beta - neboli zkušební provoz. Tuto nálepku kontextová síť ztratila o půlnoci 18.9.2010, kdy byla zveřejněna zpráva, že kontextová síť Sklik zahájila ostrý provoz. My se nyní podíváme na výsledky z posledních 30 dní, kdy jsme již mohli statistická data shromažďovat na ostro.

Ostrý provoz

image

Příklad zobrazení reklamy v kontextové síti (zdroj:tn.cz)


S ostrým provozem přibyly stovky dalších partnerských webů, na kterých se reklamy zobrazovaly. Já jsem jich do dnešního dne napočítal okolo 600. Mezi nejnavštěvovanější patří servery Nova.cz, Tn.cz, Doma.cz nebo Denik.cz. V posledních 30 dnech zaznamenala kontextová síť 32% z celkového počtu kliků. Tento mírný pokles přisuzuji sezónnosti, konkrétně prázdninovému červenci a srpnu, jako největším viníkům odlivu celkových i kontextových prokliků.
image


Kde se zobrazujeme nejvíce?

Podíl serverů naznačuje, že zmiňované přidání cca. 600 serverů s počty kliků v prvním měsíci příliš nezamíchalo. Ani jeden z větších serverů, jako Nova.cz, Tn.cz, Doma.cz či Denik.cz se nedostal do pěti nejúspěšnějších webů, co se počtu kliků týče - byly zařazeny do kolonky ostatní. Z následujícího grafu je zřejmé, že počet serverů v kontextové síti opravdu nehraje velkou roli, protože 91% kliků stejně táhnou velké stránky, na kterých se reklama zobrazuje už od února.

image


Práce s kontextem

Největší bolístka kontextové sítě Skliku podle mého názoru spočívá v nastavení. Zatímco konkurenční AdWords nabízí přehledné seznamy vlastních serverů pro zobrazení – jak ruční, tak automaticky zvolené, Sklik má ovládací prvky značně omezeny.

image


První a nejspíš největší nedostatek je vidět hned u první „volby“ – vyhledávání Seznam.cz nelze vypnout. Proto si o kampani běžící jen na kontextové síti Skliku můžete nechat zatím jen zdát. Jedinou možností tak zůstává nabídnout pro vyhledávání co nejnižší možné částky a pro kontext udávat CPC (Cost per Click) normálně. Toto řešení je ovšem dost násilné, nepraktické a výsledky jsou nejisté.

Další nedostatek, který je z nabídky patrný, je možnost, jakou se (ne)dají severy pro kontextovou síť vybrat. Dají se pouze vyloučit. Takže pokud budete mít zájem o zobrazování inzerátu na serveru Sport.cz, nebo jen na Novinky.cz, nezbude vám nic jiného, než nakopírovat (nezveřejněný a přes 600 serverů obsahující) seznam kontextových serverů do pole pro vyloučené weby kontextové sítě. Opět velice nekomfortní možnost nastavení, která má velice nejasné výsledky.

Zhodnocení

Partnerská síť Skliku je určitě krok kupředu, co se týká kontextových sítí v ČR. Z pohledu agentury nejvíce oceňuji možnost inzerce na 5 hlavních serverech, které představují majoritní podíl kontextových serverů. I přes to, že Sklik nasbíral již přes 600 serverů na zobrazení, ocenil bych možnost zobrazování jen na serverech s velkým množstvím návštěvníků, které půjdou jednoduše a přehledně vybrat. Dále bych Skliku vytkl nezveřejnění seznamu serverů pro inzerci, který jsem si musel pro tento příspěvek sestavit sám. Také mě trochu mrzí absence možnosti oddělení kampaní pro vyhledávání a kontext. Po odstranění těchto 3 nedostatků si dokážu představit Sklik kontext jako konkurenceschopný k systému Google Adwords.

 • Celkový průměr hodnocení: 4.43 z 5
 • 4.43
 • 4.43
 • 4.43
 • 4.43
 • 4.43

19. srpna 2010

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Lucie | 2. září 2010

  :-) to je fajn

 2. Jirka Chomát | 8. září 2010

  Moc hezké zhodnocení, takový článek bychom asi také měli vydat :-)

  Všechny uvedené připomínky evidujeme a pracujeme na nich. Prozatím nepracujeme pouze na zveřejnění seznamu partnerských webů.