Bezpečnost a možnosti Facebook Places

Digichef

Nedlouho poté, co se Facebooku nepodařilo dohodnout s Foursquare na ceně za jeho odkoupení, přišel FB s vlastní geolokační službou – Places. Do aktuálně sdílených informací (kdo, co, kdy) se tak přidává i „kde“. Pokud se však budete chtít sami někde označit, přijdete na to, že služba u nás zatím není dostupná. Aktuálně ji mohou využívat pouze občané USA, a to ani ne všichni. Důvodem může být zátěž, kterou by servery Facebooku nemusely ustát, jedná se přeci jen o půl miliardy uživatelů. V následujících dnech by ale služba měla být zpřístupněna všem občanům USA, další země by měly následovat později.

Hlavním rozdílem oproti stávajícím geolokačním sítím, jako jsou Foursquare, Gowalla nebo LoopT je, že v Places se nesoutěží – nezískáváte žádné odznaky, piny, body ani nic jiného. Jediné, co Places nabízejí, je možnost odeslat informace o tom, kde se právě nacházíte. Podle mého názoru je ale pouze otázkou času, kdy s podobnou nadstavbou někdo přijde (nebo už přišel).

image

Ukázka Facebook Places

Bezpečnost

V oblasti bezpečnosti bývá Facebook neustále popotahován, a proto si na Places dal ve vlastním zájmu velmi záležet. V nastavení soukromí si tak můžete nastavit:

 • komu dáte právo vidět svou polohu (lze filtrovat i jednotlivé uživatele),
 • jestli vás přátelé mohou označovat na různých místech za vás,
 • zobrazování se v seznamu „Kdo je momentálně tady“,
 • případně jestli informace o vaší poloze mohou používat aplikace přátel.

image

Nastavení soukromí 1

Marně jsem se ale snažil najít možnost, jak celé Places daly vypnout. Jediné, co má podobný efekt, je nastavení:

 1. Komu sdílet mou polohu na pouze já
 2. Zahrnovat do seznamu "Kdo je momentálně tady" nepovolit
 3. Přátelé mohou oznámit, že se nacházím na určitém místě na zákázáno
 4. Místa, kde oznamuji svou polohu nezaškrtnuto

image

Nastavení soukromí 2

Bezpečnost by u Places rozhodně neměla být podceňována. I bez nich se už vyskytly případy, kdy si pachatel vyhlédl svou oběť na Facebooku a zaútočil na základě statusu, který obsahoval informaci o poloze. Pokud se Places rozšíří a lidé budou i několikrát za den aktualizovat svou polohu, dokážu si představit zloděje, kteří si přes falešný profil prohlédnou profily uživatelů, podle fotek si vyberou ty movitější (v extrémních případech si mohou vybrat přímo jejich věci) a když se uživatel checkne v dostatečné vzdálenosti, vyrazí. Podobné kousky jsou samozřejmě možné i teď, ale geolokační služby tomu ještě napomáhají. Protože největší riziko hrozí u mladších uživatelů, Facebook se je snaží chránit. V případě Places tak, že pokud si nezletilý nastaví možnost „Komu sdílet mou polohu“ na cokoliv s širším záběrem než „přátelé“ (přátele přátel, všichni…), jejich polohu uvidí stejně pouze přátelé. To samé platí i pro seznam „Uživatelé, kteří jsou momentálně tady“.

Možnosti

Čím se Places od Foursquare a dalších liší, je možnost checkovat (zapisovat) své přátele za ně. Funguje to stejně jako s tagováním na fotkách včetně toho, kam takové otagování / check-in může vést. Jako příklad zvolme situaci, kdy ráno odjedete na služební cestu, např. na Slovensko. Doma se rozloučíte s přítelkyní a vyrazíte. Jaké pak na přítelkyni čeká překvapení, když se večer zajde podívat na novinky na FB a uvidí, že jste v lepším případě jinde, než jste přesně řekl, v horším případě třeba v Red-light districtu. Tím se dostávám k další nevýhodě, která je pravděpodobně záměrná. Pokud se chcete checknout na Foursquare, máte danou určitou toleranci, do jaké vzdálenosti od venue musíte být. Mimochodem, nedávno se změnil algoritmus a pokud jste mimo toleranci, tak se sice checknout můžete, ale nezískáte žádné body. Ještě dál jde Gowalla, u které se vám může stát, že přesto, že jste přímo tam, kde máte být, checknout se se vám nepodaří a dostanete informaci, že jste příliš daleko. Facebook naproti tomu poskytuje značnou svobodu - nechá vašeho přítele označit vás na jakémkoli místě na zeměkouli. Jediný rozumný důvod, který mě napadá je, že Facebook chce tímto krokem dosáhnout rychlejšího rozšíření mezi uživatele a později tuto možnost omezí. Pokud by ale skutečně bylo záměrem virální šíření, pak bych spíše dovolil uživatelům označit ve svých check-inech i osoby, které nemají v přátelích (to nyní nelze). Dokážu si totiž představit nejen náctileté, jak se checkují v barech a obchodech s celebritami.

 • Celkový průměr hodnocení: 3.67 z 5
 • 3.67
 • 3.67
 • 3.67
 • 3.67
 • 3.67

24. srpna 2010

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Martin Kindl | 1. října 2010

  Velice zajímavý článek... vzhledem k tomu, jaké jsou ve Facebooku díry už teď, tak musím souhlasit, že to nebezpečí zneužití je více, než reálné.

 2. fergus178 | 26. února 2015

  pre co ste my zablokovaly email aheslo na facebooku to to je staznost na vas ze zneuzivate moj email a heslo k facebooku

 3. fergus178 | 26. února 2015

  mam na vas nazor kvoly facebooku a emailovu adresu a hesla

 4. Lulu Perlíková | 27. února 2015

  Dobrý den, fergus,
  login k účtu jsme vám my určitě nezablokovali, nejsme zaměstnanci Facebooku. V případě potíží doporučujeme obrátit se přímo na facebookovou podporu: https://www.facebook.com/help/
  Přejeme krásný den.

 5. Stefan | 16. února 2018

  dobrý deň volam a Stefan Bongilaj dostalsom zablokovaný na účte a teraz sa nemôžem prihlásiť a nemôžem obnoviť účet a neviem, ako mi pomôcť pridať sa k aktivácii môjho účtu.prosim svoju odpoveď. Ďakujem vám s pozdravom Bongilaj Stefan

 6. Iveta Oršulíková | 28. února 2018

  Hezký den, Stefane, ohledně odblokování účtu se můžete podívat na nápovědu Facebooku: https://www.facebook.com/help/174623239336651. Většinou bývá dočasná, takže za pár dní byste se měl zase ke svému účtu dostat.
  Díky a přeji pěkný den.
  Iveta

 7. Vlastimil Ondrik | 6. února 2019

  Dobrý deň.
  Potrebujem poradiť.Pred časom ma chcel jeden chlapík podvodom obrať o moju stránku .Spravil som ho Admínom podľa dohody,no keď som zistil,že je to podvod tak som ho vymazal z roly stránok no neviem ako ale on stihol mňa spraviť redaktorom a teraz som jediný na stránke ako redaktor a nemám právomoci ktoré potrebujem k spravovaniu mojej stráky. Píšem na Centrum pomoci no tam len automat si melie svoje a nikto mi nevie poradiť.Minule som skúsil dať deaktivovať účet či sa niečo nezmení a dopadlo to tak že stránka je nepublikovaná a ja ako redaktor nemám na to právomoc.Poradte mi prosím ako získať rolu admína naspäť? https://www.facebook.com/Vlasto1960/
  Dakujem vám za vašu pomoc a radu ......Vlastimil Ondrik