AdWords Comparison Ads

Digichef

Zřizovali jste si někdy hypoteční úvěr a hledali o něm informace na internetu? Pokud ano, určitě jste se snažili najít ty nejvýhodnější podmínky, které by maximálně vyhovovaly vašim potřebám. Kde ale hledat potřebné informace? Ano, existují finanční servery s porovnáním jednotlivých nabídek bank. Je to ale pro vás uspokojující? Existují i jiné způsoby, jak si „online“ vybrat hypotéku na míru? V říjnu loňského roku přišel Google na americký trh s novinkou AdWords Comparison Ads - Srovnávačem reklam právě pro hypotéky. Tato služba je zatím dostupná pouze v USA, ale i přesto se pojďme podívat, jak vlastně Srovnávač reklam, Comparison Ads, funguje. Budeme se mít na co těšit?

Jak AdWords Comparison Ads pro hypotéky funguje?

Uvažujme o situaci, kdy si uživatel chce vzít hypotéku a pro analýzu trhu si zvolí právě internet. Do vyhledávače zadá slovo „hypotéka“. Samotné inzeráty mu málokdy poskytnou dostatek potřebných informací. Chce vědět, jaké úrokové sazby banka nabízí, výši poplatků za zřízení hypotéky, výši splátek a další důležité informace a podmínky. Aby uživatel všechny tyto informace zjistil, musí se prokousávat jednotlivými nabídkami či srovnávacími finančními servery. Nemůže ovšem výsledky filtrovat dle kritérií, která odpovídají jeho potřebám. A právě tady nastupuje Srovnávač reklam - AdWords Comparison Ads. Uživateli umožňuje přímo si vyfiltrovat hypotéku dle jeho vlastních požadavků a najít tak nejvýhodnější nabídku. Vyhledáme-li na Google.com slovo „hypotéka,“ v angličtině „mortage," zobrazí se nám společně se sponzorovanými odkazy také odkaz na Srovnávač reklam, AdWords Comparison Ads. Zde si zvolíme, zda chceme hypotéku na koupi nemovitosti či na refinancování předchozí hypotéky.

image

Poté se proklikneme na stránku, kde již specifikujeme podmínky a požadavky.

image

Systém automaticky rozezná polohu uživatele dle IP adresy. Jakmile uživatel najde (vyfiltruje si) vyhovující nabídku, může požádat o zaslání konkrétní nabídky pomocí poptávkového formuláře. Odesláním tohoto formuláře si vyžádá, aby mu inzerent zavolal. Google automaticky anonymizuje telefonní číslo uživatele a pošle inzerentovi unikátní kód, pomocí kterého se může s uživatelem spojit. Inzerent platí až tehdy, když si uživatel vyžádá podrobné informace (odešle poptávkový formulář). To je docela promakané, co?

Hodila by se nám česká lokalizace „Comparison Ads“ pro hypotéky?

Mnozí z nás, pro které je oblast financování „black boxem,“ by takového pomocníčka jistě ocenili. Rozhodně jde o nejrychlejší a nejpohodlnější možnost, jak se v široké online nabídce hypoték zorientovat. Jak často ovšem banky aktualizují svá data? Jsou získané výstupy ze Srovnávače reklam správné a aktuální?

Jaké další produkty by byly vhodné pro „Comparison Ads“?

V únoru letošního roku byla na UK trh uvedena testovací verze „Srovnávače reklam pro kreditní karty.“ Zde si opět uživatel filtruje podmínky, které chce, aby jeho kreditní karta splňovala. Princip je stejný jako u hypoték - inzerenti neplatí za klik, ale až tehdy, když uživatel odešle poptávkový formulář. Průběh poptávky je též identický. Inzerent se nedostane ke konkrétním údajům uživatele, obdrží pouze přechodné telefonní číslo, pomocí kterého se s klientem spojí.

image

Jaký přínos by měl "Srovnávač reklam" třeba pro cestovní ruch? Výběr zájezdu nebo letenky by se pro uživatele stal rozhodně snazší, pohodlnější a rychlejší. Ale co inzerenti? Byla by pro ně služba stejně přínosná, jako pro uživatele? Odpovědi na sebe snad nenechají dlouho čekat.

Jak jsem zmínila v úvodu, tato služba je zatím dostupná pouze v USA. Před nedávnem jsem se ptala v českém Googlu, zda neuvažují o české lokalizaci. V blízké budoucnosti se prý tento krok nechystá, i tak to ale stojí za zmínku, nemyslíte? ;)


 • Celkový průměr hodnocení: 3.0 z 5
 • 3.0
 • 3.0
 • 3.0
 • 3.0
 • 3.0

13. prosince 2010

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Petr Ferez | 13. prosince 2010

  Díky za článek - o tomto jsem už slyšel, ale chtěl jsem vědět víc :-)
  Nejsem si sice jistý, jestli jsme dostatečně velký trh aby se vyplatilo službu zavádět i zde, ale myslím si, že mnoho lidí (tím myslím uživatelů) by tuto funkci rozhodně uvítalo.
  Zajímavý je i ten fakt, že tedy inzerent platí až při odeslání poptávky. Vždycky jsem si myslel, že Google chce především vydělávat... toto nezní jako příliš výnosný byznys (pro Google), nemyslíte? Nicméně banky zde to určitě uvítají.
  No, český Google má tedy rozhodně nad čím přemýšlet.

 2. Tonda Růžička | 13. prosince 2010

  Petr: myslím, že cena za proklik a cena odeslání poptávky bude tak odlišná, že se to Googlu vyplatí.
  Jenom přemýšlím, v čem se to liší například od honzovahypoteka.cz a co to má společného s PPC. Jeví se mi to spíš jako PPC Googlu na vlastní produkt/web :)

 3. Markéta Kolerusová | 14. prosince 2010

  Díky za komentáře!
  Klik na inzerát ve vyhledávači se neplatí, je to odkaz Googlu, který vás dostane na srovnávač. Pak platí inzerent až za odeslanou poptávku. Podle mě je cena za odeslanou poptávku znatelně vyšší, než za klasické PPC ve vyheldávačí. Relevance hledajícího uživatele je mnohem větší.. no a banky určitě nemají problém "dražší" kliky zaplatit :)

 4. Petr Ferez | 14. prosince 2010

  Děkuji za vysvětlení, přiznám se, že toto mě nenapadlo.
  Teď mě však napdla ještě jedna věc a sice jak je to tedy s tím "prvním inzerátem"?
  Co jsem tedy pochopil, tak pokud uživatel zadá "hypotéky", tak se mu zobrazí odkaz Google na stránku srovnání reklam různých bank, nabízejících hypotéky. Těch reklam tam podle screenů může být třeba i 20. Jenže v tom úvodním odkazu (podle screenu) jsou rovnou několik (3) bank zmíněno. Jaké je pravidlo, který klient se dostane již na ten úvodní odkaz? Náhoda? Relevantní nabídka? Kdo zaplatí víc?

 5. Honza Bláha | 15. prosince 2010

  Myšlenka výborná, obchodně se to dá určitě taky pojmout tak, aby všichni zainteresovaní byli spokojeni, jediná otázka jestli u těchto produktů bude takto povrchní srovnání vypovídající, ono totiž nejde jen o sazby, ale taky o další podmínky pod čarou, které už tak snadno třídit nepůjde. Nejlevnější varianta přeci není ta nejlepší, tohle není srovnávač cen zboží, i když ani tam nejde jen o cenu, ale to už je na jinou diskuzi. Rozhodně to však stojí za rozvoj.

 6. Markéta Kolerusová | 16. prosince 2010

  To Peter: Jednotlivé banky se řadí dle abecedy. Zobrazí se nabídka bank dle lokace uživatele. Poté co uživetel použije filtr a určí kritéria, v té chvíli se banky seřadí dle relevance ;)

 7. Markéta Kolerusová | 16. prosince 2010

  To Honza: U srovnávače reklam není nejlevnější varianta nejlepší. Každý uživatel si nadefinuje podmínky a pak vybírá z variant. Ale souhlasím, že nevidíme, co je pak pod čarou. To ale nevidíme ani ve chvíli, když jednáme přímo s bankovním úředníkem ;)

 8. Martin Kindl | 11. ledna 2011

  Zajímavá funkce, už aby tady byla ;-)