Co se dělo na Google Developer Day Prague 2011

Digichef

I v letošním roce zavítala do Prahy jednodenní vývojářská akce s názvem Google Developer Day, která účastníkům nabízí množství zajímavých informací ze světa technologií a produktů společnosti Google. Letos se konal již čtvrtý ročník této události. A vývojáři z Čech mají být na co pyšní, neboť Google Developer Day se koná pouze v 8 světových městech! Praha se tak řadí mezi taková centra, jakými jsou Sao Paulo, Buenos Aires, Moskva, Tokyo, Sydney, Tel-Aviv nebo Berlín, a to díky silné vývojářské komunitě, jež se často prezentuje inovativními projekty a získává tak uznání i v zahraničí.

image

Google Developer Day Prague 2011

Letošní GDD se uskutečnil v úterý 18. října v Clarion Congress Hotelu v pražských Vysočanech. Akce se zúčastnilo téměř 1000 vývojářů, kteří měli možnost vybrat si z 27 přednášek zaměřených především na HTML5, Android, Chrome a Google+. Nově byly do programu akce zařazeny také Ignites – speciální krátké přednášky.

image

GDD - Keynote

A co nás nejvíc zaujalo? Kromě jiného například ukázky 3D akcelerované grafiky v HTML5 a WebGL. Máme pro vás i malou ukázku ve formě online hry - Runfield.

Dále stály za pozornost novinky v Google Maps, které díky experimentální mapové technologii MapsGL využívající rozhraní WebGL umožňují 3D náhled budov (pokud je dostupný) a souvislé otáčení leteckého pohledu v úhlu 45°. Mimo to i rychlejší přechod ze zobrazení mapy do snímků Streetview a mezi jednotlivými úrovněmi přiblížení. Pokud si vše chcete vyzkoušet, tak v Google Maps klikněte v levém spodním rohu stránky na tlačítko „Chcete zkusit něco nového?“. Pozor, technologie je zatím podporovaná pouze prohlížeči Chrome 14 a novější a Firefox 8 (verze určená pro vývojáře).

image

Nové funkce v Google Maps

 

Dalšího vylepšení se dočkaly Developer Tools v Chromu. Prohlížení JavaScript kódu je nyní snadnější díky funkci Pretty Print, která zpřehledňuje výpis kódu.

image

Chrome - developer tools

Nemůžu nezmínit poslední novinky v HTML5 implementované v Google Chrome, které nám představil finský sympaťák Ilmari Heikkinen žijící v Londýně.

Toto je samozřejmě jen velmi stručný výčet zajímavostí, se kterými bylo možné se na letošním Google Developer Day v Praze setkat. Už teď se těšíme na další ročník, který jistě přinese další zajímavé novinky. Pro ty, kteří se letošního GDD nemohli zúčastnit nebo by si rádi zopakovali některou z přednášek, tu máme odkaz na videozáznamy.

Jak se líbil letošní GDD vám? Co vás zaujalo a co mohlo být naopak lepší?

  • Celkový průměr hodnocení: 4.0 z 5
  • 4.0
  • 4.0
  • 4.0
  • 4.0
  • 4.0

25. října 2011