Velký rozhovor s osobnostmi českých PPC systémů - díl druhý

Digichef

Jak jsme slíbili, přinášíme druhou část rozhovoru se zástupci PPC systémů v České republice. Tentokrát se dozvíte například to, jak vidí David Velechovský, Jiří Lenk a Marcel Vašš budoucnost výkonové reklamy, které osobnosti internetového světa je inspirují a podobně. Jdeme na to!

image

3 české PPC systémy, 3 osobnosti a 10 otázek.

Než se pustíme do druhé části rozhovoru, máme tu jednu urgentní zprávu pro ty, kdo nečetli část první - napravte to! Přečtěte si první díl Velkého rozhovoru s osobnostmi českých PPC systémů.

image

Na naše všetečné otázky odpovídali osobnosti českých PPC systémů: (zleva do prava) David Velechovský, Jiří Lenk a Marcel Vašš.

Kolik agentur či uživatelů využívá API vašeho systému?

David Velechovský:

V tuto chvíli jde o desítky a jejich počet se stále rozšiřuje. S vývojem výkonnostního marketingu, kdy se souboj o přední pozice v placených výsledcích vyhledávání stále přiostřuje, je právě automatizace pomocí API jednou z cest, jak kampaň, resp. náklady na její správu, dále zefektivnit.

V posledním roce se s dotazy a požadavky na API setkávám stále častěji. Chytří inzerenti navíc stejně tak začali pracovat na zvyšování obchodní účinnosti svých webů.

Proti zvyšující se ceně za proklik se musí jít zvyšováním konverzního poměru a stlačováním nákladů na správu kampaně.

Jiří Lenk:

Automatické řízení kampaní přes programové rozhraní je ve vyspělých online trzích, jako je např. UK, naprosto běžné pro větší e-commerce společnosti.

Tam Google AdWords API využívá mnoho společností a pro řízení portfolia desítek tisíc produktů je tato automatizace nutností. U nás to jsou zatím spíše jednotky společností, které API využívají.

Toto využití je poměrně základní, ale přináší úsporu nákladů na správu produktových kampaní, signifikatní zvýšení efektivity a také nezanedbatelný dodatečný objem byznysu.

Marcel Vašš

Je to radovo v desiatkach.

Používáte – ať už Vy osobně nebo vaše společnost - některé ze systémů vaší konkurence? Např. Google Analytics, freemail na Seznamu apod.? Pokud ano, uvedete které?

David Velechovský:

Na některých našich webech zkoušíme paralelně měření pomocí Google Analytics. To je samozřejmě velmi užitečný nástroj pro majitele webů všech zaměření. Zvlášť v kombinaci s jeho cenou.

Jinak v tuto chvíli vyvíjíme pro potřeby Seznamu vlastní pokročilý analytický nástroj, který bude ještě více přizpůsoben našim konkrétním potřebám. Zvláště přesné práci s velkým množstvím dat.

Jinak jsme otevřená firma a nikdo Vás za to, jaké služby konkurence používáte pro soukromé účely, kárat nebude.

Jiří Lenk:

Já osobně využívám online služby bez ohledu na to, zda jsou konkurenční nebo ne.

Marcel Vašš:

Áno, Google Analytics je dobrý nastroj na sledovanie webu, ak chcete mať predstavu, čo sa na ňom deje.

Pre hlbšiu analýzu, spojenú aj so sledovaním marketingových aktivít mimo webu však uprednostňujeme iné nástroje. Mapy na Google sú tiež výbornou pomôckou.

Jaký máte názor na kontextovou reklamu ve freemailech?

David Velechovský:

Kontextová reklama je ve freemailech dle české legislativy zakázaná. V Seznam.cz bereme e-maily našich uživatelů jako soukromé záležitosti a ani robotem je prohledávat nebudeme.

Jiří Lenk:

Já se v roli uživatele potkávám s kontextovou reklamou v Gmailu, kterou považuji za přínosnou, protože je relevantní mým zájmům nebo otázkám, případně ji ignoruji a nevadí mi.

Marcel Vašš:

My našu reklamu necielime na základe obsahu emailov.

Jaké novinky představíte v blízké budoucnosti?

David Velechovský:

Plánujeme řadu vylepšení, která pomohou našim inzerentům lépe cílit svou inzerci.

Možná jste již zaznamenali, že Seznam.cz testuje na své display reklamě behaviorální cílení. Jakmile toto cílení dostatečně odladíme tam, „půjčíme“ si jej samozřejmě i do Skliku. Kromě toho budeme umět cílit na celé tematické kategorie webů nebo přímo na uživatele, které si označíte na svém webu.

Dále připravujeme zcela nové rozhraní Skliku, které inzerentům usnadní a výrazně urychlí práci s účtem. To je v tuto chvíli projekt, který nás zaměstnává nejvíce.

Jiří Lenk:

Google reklamní platforma je neustále plná nových funkcí a zlepšení. Z těch nedávných jmenuji nové možnosti cílení, jednodušší nasazení remarketingu, integraci systému AdMob (reklama v mobilních aplikacích) do AdWords, nové jednodušší formáty na hlavní stránku YouTube, neustálé vylepšování možnosti měření v Google Analytics a mnoho dalších.

A jak jsem zmínil výše, určitě příští rok více uslyšíme o Doubleclick Digital Marketing řešení.

Marcel Vašš:

Na jeseň pripravujeme zaujímavé novinky, avšak dnes ešte o nich nemôžem hovoriť.

Jak vidíte budoucnost výkonové reklamy?

David Velechovský:

Jak už jsem zmiňoval, tlak na výkon inzerce je stále větší. Média budou přinášet stále pokročilejší nástroje pro cílení a ještě přesnější vyhodnocení.

Kromě Skliku Seznam.cz provozuje srovnávač cen Zboží.cz a v tuto chvíli máme několik vizí, jak oba systémy k sobě více přiblížit tak, aby mohli inzerenti více čerpat z benefitů obou systémů.

Jiří Lenk:

Trendy jasně směřují k důkladnější práci s daty. Umístění banneru na velký portál na základě deklarované socio-demo není a ani nebude dostačující.

Přichází DSP (Demand Side Platform) řešení - jako je například Doubleclick Digital Marketing - která dokážou komplexně řídit online kampaně napříč online médii. Klient tedy bude využívat synergie nasbíraných dat, pracovat se svými publiky, aplikovat sofistikované remarketingové scénáře a snadněji kampaně vyhodnocovat či dále se rozhodovat.

Faktem je, že svět online marketingu je sice měřitelný, ale stále složitější. Zákazník vyhledá na svém notebooku v práci, ošahá si výrobek v prodejně, na mobilu zkontroluje podobné výrobky a ceny a ve finále koupí doma na svém osobním počítači.

Budou se tedy prosazovat technologie, které s tímto budou lépe pracovat.

Marcel Vašš:

Veľmi sľubne. Myslím si, že sa jasnejšie začne oddeľovať výkonnostná reklama, ktorá bude mat za úlohu získavať len objednávky a registrácie, nuž a na druhej strane bude reklama, budujúca image a informujúca o nových produktoch.

Dnes mám pocit, že sa to často prelína, ako keby klienti chceli dva v jednom. Rozpočty by sa mali jasne oddeľovať a aj ciele by sa mali nastavovať adekvátne cieľu.

Která osobnost internetového světa Vás osobně nejvíce inspiruje a čím?

David Velechovský:

Těžko vybírat jediné jméno, lidí „od internetu“ mě určitě inspiruje více. Třeba zrovna nedávno jsem opět narazil na blog Sova v síti Marka Prokopa a uvědomil jsem si, že tento člověk má rozhodně co říci i po deseti letech, které od založení blogu uběhly. To se o spoustě jiných lidí z průkopnických let internetu říci nedá.

Jiří Lenk:

Na českém internetovém trhu nesbírám inspiraci od osobností mediálně známých. Daleko více mě inspirují rozhovory s byznys lídry, kteří mají za sebou viditelné podnikatelské úspěchy, jako je například Roman Stupka, Petr Staněk, Ondřej Fryc a předně šéfka českého Googlu Táňa le Moigne, která je pro mě vynikajícím lídrem po stránce lidské i byznysové.

Marcel Vašš:

V poslednej dobe to bol Mark Zuckerberg za neuveriteľne dobre zvládnutý proces IPO. Myslím, že cena akcii bola nadhodnotená, ale trh ju prijal a on bol na strane predávajúceho, takže nenamietal :-)

Druhý díl velkého rozhovoru s osobnostmi českých PPC systémů. Pokud jste ještě nečetli díl první, rozhodně ho doporučuji.

 • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0

2. října 2012

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Jiří | 13. října 2012

  Perfektní článek Ondro. Jinak na poslední otázku bych osobně odpověděl: Steve Jobs... to je ikona, člověk, který měl vše tak perfektně promyšlené, kdy do marketingu ani nemusel moc investovat a ejhle, v dnešní době to je nejvíce prosperující firma na světě s celosvětovým brandem. Veliká čest tomu pánovi. Majitelé firem by si z něj měli vzít příklad, jen bohužel té nemoci :-/

 2. Ondřej Hnát | 13. října 2012

  Dobrý den Jiří,

  děkuji za pochvalu, vážím si jí. Ohledně Steva Jobse s Vámi souhlasím - rozhodně to byl vizionář a jeden z nejvíce inspirativních lidí vůbec. Ačkoli i kromě něj se najde řada osobností ze kterých se dají čerpat příklady ;)