Jak se zbavíte strachu z telefonování

Digichef

Při práci obchodníka se často setkáte s tím, že musíte sami oslovit potenciálního klienta a domluvit si schůzku. Někoho začne při pomyšlení na zvednutí telefonu a vytočení čísla jímat panická hrůza a vzpomene si na nedávno prožitou noční můru. Když máte strach už teď, jak potom bude vypadat případná schůzka? Naštěstí existují rady a triky, jak se strachu z telefonování zbavit. Tady jsou.

Volejte na příjemném místě

Ať je to chodba v kanceláři nebo zasedačka, najděte si místo, kde vám bude dobře, a váš strach bude s každým dalším telefonátem menší. Platí tu přímá úměra - čím víc voláte, tím větší to je rutina. Máte strach z neznámého člověka na druhé straně telefonu? Bojíte se snad zavolat známým, že se s nimi chcete potkat o víkendu? Oslovit nového člověka je stejně jednoduché jako pohovořit s někým, koho už znáte.

Jak se na volání připravit?

Vezměte si do ruky seznam kontaktů - lidí a firem, které chcete oslovit. U každého si před vytočením čísla připravte osnovu. Buď vám přímo zabrání se do rozhovoru zamotat, nebo vám umožní vrátit se zpět na cestu, pokud se to přeci jen stane. Vezměte si na sebe něco, v čem se cítíte pohodlně (a co ideálně nepohorší kolegy), pohodlně se usaďte a…

…vytočte první číslo!

image

Telefonování není žádná věda!

Na druhé straně může být kdokoliv, vždy se snažte mluvit plynule a sebejistě.

O psech se říká, že vycítí, když se jich lidé bojí. Platí to i na lidi.

Jakmile zvládnete prvních pár telefonátů, strach automaticky opadne a vy budete s každým dalším lepší a lepší.

 

Nebudete samozřejmě jen úspěšní – budou hovory, které se vám z nějakého důvodu nepovedou. Po každém takovém si řekněte, kde se stala chyba a jak ji do příště odstranit. Umožní vám to zlepšovat se raketovou rychlostí.

Stane se vám i to, že na vás bude někdo nepříjemný. Takový telefonát ani nepočítejte mezi neúspěšné hovory – zapomeňte na něj a vytočte další číslo.

Co si budeme povídat, je příjemné dostat člověka na druhé straně tam, kde ho chcete mít. Proto si volání užívejte, hrajte si s tónem hlasu, zkoušejte pokaždé jiné techniky!

Strach z telefonování je zbytečný. Postavte se mu čelem, překonejte ho a máte základ pro to stát se dobrým obchodníkem.

  • Celkový průměr hodnocení: 3.75 z 5
  • 3.75
  • 3.75
  • 3.75
  • 3.75
  • 3.75

23. října 2012

K článku již nelze přidávat další komentáře.

  1. Lukáš Sopek | 12. prosince 2013

    nemyslím si. Dle typologie osobnosti - např. typ "ředitel" má panickou hrůzu z telefonování, ale na schůzkách exceluje. Typ "konferenciér" je perfektní na prospect calling, ale na schůzke nedokáže identifikovat potřebya uzavřít obchod... Nutně bych nespojoval strach z telefonu s případným fiaskem na schůzce.