Být vidět na každý vyhledávací dotaz. Ano, či ne?

Digichef

Občas nás někdo požádá, aby byl vždy vidět na prvních pozicích ve vyhledávání. To samozřejmě umíme. Pokud klient komunikuje službu či produkt v sezoně, je to pochopitelné a my rádi vyjdeme vstříc. Co se ale stane, když víme, že se mu to nevyplatí? Nebo když nezískáme pro splnění jeho přání dostatečné prostředky? Pojďme se na to podívat.

image

české PPC rozhraní

Být pořád vidět ≠ dobrý výkon

Překvapivé, říkáte? Z praxe víme, že není dobré být neustále vidět na prvních pozicích, pokud chcete, aby vaše reklamní kampaň vydělávala, nebo vám alespoň vracela náklady. Vycházíme přitom z jednoduchého předpokladu, že váš produkt či službu zkrátka nechce koupit úplně každý.

 

Pokud se bude vaše reklama na běžecké boty zobrazovat lidem, kteří hledají informace o tom jak je běh prospěšný, kdy bude další běžecký závod nebo jak začít běhat, bude následovat rapidní snížení míry prokliku, tedy poměru mezi zobrazením reklamy a jejím proklikem.

Jednoduše ne každý chce v tu chvíli koupit běžecké boty.

To sníží skóre kvality vaší reklamy, protože ji reklamní rozhraní začne považovat za nerelevantní, nezajímavou pro ty, kterým se zobrazuje.

Následně se zhorší pozice reklamních textů a zvýší se cena za proklik. Udržet reklamní texty pro vás bude čím dál dražší, až se přestane reklama zobrazovat úplně.

 

Tomu všemu se dá vyhnout propracovanějším zacílením reklamních textů a hledáním cest, jak se zobrazit člověku, který chce opravdu koupit boty na běhání.

Pokud chcete být vidět a upozornit na svou prodejnu, značku či produkt, doporučuju bannery v kontextové síti. Za rozumný peníz můžete budovat povědomí o značce mnohem efektivněji.

 

Nikdo nenakupuje celý den

Jsme jen lidé a máme své návyky. Většina z nás ráno vstane, jde do práce nebo do školy, máme obědovou pauzu, v poledne nebo v podvečer končíme a jdeme domů. Každý z nás tráví méně času venku večer v týdnu a o víkendu zase méně z nás brouzdá po internetu.

Mnoho z nás nakupuje právě ráno, přes oběd nebo večer.

Tomu lze přizpůsobit i zobrazování reklam. Zjistíme, v kterou hodinu a který den v týdnu se nejvíce prodává váš produkt nebo služba a v tu dobu pak budete na prvních pozicích ve vyhledávání. V dobu, kdy se to nevyplatí, zase budeme šetřit váš kredit a budete se zobrazovat pouze na několik nejdůležitějších klíčových slov.

 

I když se vám občas rady specialisty můžou zdát zvláštní, určitě ví proč to říká; být vidět pořád neznamená dobrý výkon.

Proč se nevidím × nízký rozpočet

Pojďme se podívat na malý příklad z praxe. Dejme tomu, že máte e-shop s obuví a chcete být vidět na prvních pozicích na určitá klíčová slova související s vašimi produkty. Na kredit přitom vyčleníte například 10 000 korun na měsíc na propagaci v reklamních rozhraních AdWords a Sklik:

 • Na jedno reklamní rozhraní tedy zbyde 5000 korun.
 • Na jeden den v měsíci 167 korun.
 • Při průměrné ceně za proklik 6 korun to činí maximálně 28 prokliků za den.
 • Při průměrné míře prokliku 5 % to znamená, že získáte 28 prokliků při 560 zobrazení reklamních textů.
 • Za předkladu, že klíčová slova, která v kampani máte, jsou vyhledávaná 10 000krát za den, zobrazí reklamní rozhraní vaše reklamní texty na každý 18. vyhledávací dotaz.
 • To znamená pouze 23 zobrazení za hodinu na celou reklamní kampaň v jednom reklamním rozhraní.

Vyhledávání jednoduše není kontextová síť. Má svá vlastní specifika a je potřeba s ním zacházet jinak. Není od toho, aby se v něm reklamní sdělení zobrazovalo neustále.

Špatně nastavená kampaň vám nic nevydělá a ještě v ní utopíte zbytečně mnoho kreditu. Dobře nastavená vyhledávací reklamní kampaň bývá často rentabilní.

Máte jinou zkušenost? Něco se vám na článku nezdá? Napište komentář a probereme to!

Kontext a vyhledávání jsou jako jablka a hrušky.

 • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0

11. prosince 2012

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Roman | 11. prosince 2012

  Boty bych si přes internet teda nikdy nekoupil.