Odvrácená strana responzivního webdesignu

Digichef

V posledním článku o responzivním webdesignu jsme si jej stručně představili a řekli si něco k jeho výhodám. Zamýšleli jsme se také nad tím, jestli by měl být responzivní webdesign automatickou součástí navrhovaných řešení, nebo pouze volitelným rozšířením. V dnešním článku se podíváme na stinnou stránku responzivního webdesignu.

Responzivní webdesign je sice v mnoha případech dobrým řešením, ne však ve všech, přestože tento dojem z prezentací občas vzniká. Je to především z toho důvodu, že autoři se zaměřují primárně na výčet hlavních výhod, ale zapomínají na nevýhody a srovnání s možnými alternativami.

Pojďme se tedy podívat na odvrácenou stranu responzivního webdesignu.

Vyšší náklady

Vývoj webu s responzivním webdesignem vyžaduje oproti neresponzivnímu webu delší čas na přípravu samotného návrhu, zpracování projektové dokumentace, tvorbu wireframů a samozřejmě i na tvorbu šablon a následné testování.

Nenavrhujeme běžnou prezentaci, ale web, který má být přístupný a použitelný i na mobilních zařízeních. Projektová dokumentace tedy bude rozsáhlejší, bude nutné vytvořit wireframy i pro mobilní zařízení. Kvůli responzivnímu webdesignu bude složitější tvorba šablon a testování pro mobilní zřízení zabere také čas navíc.

Více času znamená také více investovaných peněz.

Rychlost načítání

Responzivní web se v porovnání s dobře optimalizovanou mobilní verzí bude načítat pomaleji. To je způsobeno jak větším množstvím obsahu, který bude pravděpodobně na responzivním webu umístěn, tak i tím, že ač mohou být jednotlivé prvky pro určitá zařízení skryty, ta je i tak musí stáhnout. Pouze nedojde k jejich zobrazení.

Zvyklosti, chování a očekávání

Chceme-li pochopit, proč potřebujeme vytvořit samostatnou webovou prezentaci pro mobilní uživatele, musíme nejdříve porozumět tomu, že mobilní web není jen o malém rozlišení displeje, ale že jde o způsob chování a o očekávání.

Lidé nepoužívají své mobilní telefony stejným způsobem jako notebook, desktop či tablet. Zároveň mohou v některých případech očekávat něco úplně jiného něž v případě běžného webu.

Jde o specifický mobilní kontext. Představme si například webovou prezentaci pojišťovny. Běžný návštěvník webu bude dost možná očekávat na webu jiné informace, než když bude na web přistupovat z mobilního zařízení.

S mobilním zařízením bude pravděpodobně v pohybu a bude řešit aktuální situaci. V případě dopravní nehody bude očekávat informace spojené s řešením události, bude hledat kontaktní údaje. Jistě se nebude zajímat o cenu pojištění, na to by bylo již trochu pozdě.

Mobilní zařízení

Lidé stále používají velké množství mobilních telefonů, které nejsou schopné správně zobrazit web s responzivním webdesignem. Jde například o první modely chytrých telefonů s malými displeji nebo starší zařízení se Symbianem.

Neresponzivní webdesign obvykle také funguje

I běžný neresponzivní web je na mobilním zařízení dobře čitelný a především návštěvník najde vše tam, kde by to očekával. Pokud se zdá být text na stránce příliš malý, stačí dvakrát poklepat na displej a daná oblast se přiblíží. Tato funkce funguje jak na mobilních zařízeních se systémem Android, tak samozřejmě i na iOS zařízeních. Ponechání webu neresponzivním však není do budoucna ideálním řešením.

Na závěr si shrneme ona pro a proti responzivního webdesignu.

image

Pro a proti responzivního webdesignu

Nestavíme se proti trendu responzivního webdesignu. I my jej ve vhodných případech využíváme. Responzivní webdesign má své slabiny a jeho využití není vhodné ve všech případech. Vždy je nutné dobře analyzovat, čeho chceme dosáhnout, a především zda je to v zájmu návštěvníků konkrétního webu.

 • Celkový průměr hodnocení: 4.57 z 5
 • 4.57
 • 4.57
 • 4.57
 • 4.57
 • 4.57

4. března 2013

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Rdm | 7. března 2013

  Jen bych podotkl, že pokud skrýváte na mobilním zařízení nějaký prvek, tak by to neměl být prvek obsahový, př. na desktopu máte na pozadí velký obrázek - ten klidně na mobilu být nemusí, ale (dnes oblíbený) promo banner by měl zůstat i na mobilu.
  S tím pak souvisí množství načítaných dat - to že ten obrázek na pozadí nezobrazíte, neznamená, že jej musíte pro mobil načítat, to samé platí třeba pro lightbox - ten je na mobilu zbytečný, takže nemusíte načítat jeho scripty tzn. i v responzivu se dá slušně optimalizovat a snížit tak datový provoz.

 2. Martin Michálek | 8. března 2013

  Tohle je ale odvrácená strana **blbě udělaného** responzivního designu, ne RWD jako takového!

  Co jiného je responzivní web, který:
  * "se na mobilech načítá pomalu"?
  * "obsahově nevyhovuje uživatelům mobilních zařízení"?

  Vyšší náklady souhlasí. Souvisí s tím také delší doba vývoje a potřeba zkušenějšího webařského týmu.

 3. Petr Vápeník | 11. března 2013

  Dobrý den pánové,
  děkuji za Vaše komentáře. Budu reagovat na jednotlivé body.
  U obrázků není nutné je hned vypouštět, ale pokud je to v daném případě vhodné, stačí zajistit načítání obrázku optimalizovaného pro mobilní zařízení.
  Prvky, které jsou pro mobilní zařízení zbytečné (viz zmiňovaný lightbox) je třeba vypustit, aby nedocházelo k jejich načítání.
  Pomalejší načítaní responzivního webu jsem uváděl v porovnání s mobilní verzí webu. Zde bych velice rád měl k dispozici data z více relevantních pokusů. Zatím se přikláním k tvrzení, že oproti mobilní verzi bude načítání responzivního webu o něco pomalejší. Pokud máte k dispozici data z více zkoumání, velice rád se s nimi seznámím.

  Petr


 4. Petr Novak | 12. března 2013

  Pekny marketingovany, nic nerikajici clanek. Je videt, ze kdyby chtel clovek firmu na udelani reci misto cinu, jste idealni kandidati.

  Mate nejakou jinou zkusenost s klasickym webem pres media query nez jen Vase reference webu Somfy, ktera vypada jak outsource za svacinu pro nejakeho stredoskolaka?

  Petr

 5. Martin Michálek | 12. března 2013

  <i>"Zatím se přikláním k tvrzení, že oproti mobilní verzi bude načítání responzivního webu o něco pomalejší. Pokud máte k dispozici data z více zkoumání, velice rád se s nimi seznámím."</i>

  Tady přeci nejde o data, ale o způsob, jakým se web udělá. Pokud se nějaký responzivní web načítá pomaleji než mobilní, je to jen chyba autorů, nikoliv vlastnost responzivních webů jako takových, což vy v článku chybně říkáte.

  Nástrojů jak vyrobit responzivní web dostatečně rychlý i na mobilech máme už dost. Proto říkám, že v rychlosti načítání porovnávate dobře udělaný mobilní web se špatně udělaným responzivním.

 6. Petr Vápeník | 14. března 2013

  Martine,

  můj názor se v tomto od Vašeho trochu liší. Souhlasím s Vámi, že nástrojů, jak udělat responzivní web rychlý, je dost, ale i kdybychom porovnávali velmi dobře udělaný responzivní web se stejně dobře udělanou mobilní verzí webu, stále si myslím, že bude mobilní verze rychlejší.
  Spíše je chybné už samotné porovnávání rychlosti načítání obou řešení. Každé z nich bude vhodné jen v určitých případech a jejich porovnání je tedy v případě jednoho zdroje nerelevantní.

 7. Luděk Roleček | 16. března 2013

  Argumentujete vyšší cennou responzivního webu, protože se musí vytvořit wireframy, šablony a provést testování pro mobilní zařízení. Zároveň však v článku naznačujete a v komentářích potvrzujete, že k desktopové prezentaci uvažujete o vývoji paralelní, pouze mobilní webu.

  Opravdu je reponzivní web o tolik dražší a výroba trvá o tolik déle, než vývoj dvou samostatných verzí (desktop + mobile)? A jaké jsou budoucí náklady na údržbu? Stále to vychází lépe udržovat dvě samostatné verze webu a obsahu, než se starat o jeden zdrojový kód a obsah responzivního webu?

  Jak již naznačil někdo výše, většina uvedených nevýhod jsou nevýhody blbě udělaného RWD. O pár kB větší CSS soubor dnes opravdu nehraje roli ani na mobilech.

 8. Petr Vápeník | 19. března 2013

  Dobrý den Luďku,

  pokud porovnáme náklady spojené s vývojem responzivního webu a běžného webu doplněného o samostatnou mobilní verzi, budou náklady u responzivního webu jistě nižší. Popravdě si příliš nedovedu představit případ, kdy by náklady na vývoj běžného webu a samostatné mobilní verze byly nižší než v případě webu responzivního.

  Nižší budou také náklady na správu, jak je uvedeno v tabulce.

  Rychlost načítání jsme v předchozích komentářích řešili a nemá myslím cenu se k tomuto bodu vracet. V případě, že responzivní web i mobilní verze budou udělané tak, jak mají být, souhlasím s Vámi, že rozdíl nebude velký.