Dojmy a pojmy z Google Performance & Branding Summitu 2013

Digichef

Již potřetí se Sun Marketing zúčastnil Google Search & Display Summitu. Letos pod zvučným názvem Google Performance & Branding Summit 2013. Tentokrát jsme tu čest měli já a moje kolegyně Veronika Brindzová. Pojďme se podívat, co se tam dělo.

Proč nový název?

Určitě vám vrtá hlavou, proč se Google Search & Display Summit přejmenoval. Inu, já vám to tedy povím. Dnes, mnohem více než dříve, společnosti zajímá výkon jejich kampaní, a to nejen u těch výkonových, ale i u těch brandových.

Zajímá je, jak dobře mají pokryty potencionální zákazníky, zajímá je, jestli nevyhazují peníze z okna, jestli to, co dostávají, je opravdu to nejlepší. Google se rozhodl na tyto potřeby zaměřit, vyvinul spoustu pokročilých marketingových nástrojů a v duchu nového komunikování online reklamních kampaní se rozhodl přejmenovat i tento Summit.

O čem Summit je?

V podstatě se jedná o velké setkání specialistů z oboru online reklamy, kde nám zaměstnanci Google přednáší o novinkách v oboru. O nových možnostech tvorby, vyhodnocování a optimalizace reklam a o tom, co se chystá do budoucna. A že toho je!

Jak byl Summit koncipován a kde probíhal?

Summit se konal v pražských Holešovicích, ve Veletržním paláci. Byl rozdělen do dvou sálů na přednášky o výkonové reklamě a o brandingu. Přiznám se, že nám s kolegyní Verčou trvalo velmi dlouho domluvit se, na jaké přednášky jít, protože zajímavé byly opravdu všechny! Pojďme se podívat, jak to probíhalo.

image

S Verčou dáváme bedlivý pozor

Nejdříve dostal slovo Daniel Nohel, který nám vysvětlil princip nového hesla „Performance & Branding“, pověděl nám něco o tom, jak se dnes dělí uživatelé internetu, kolik jich na světě je (2,5 miliardy, do roku 2020 údajně 5 miliard) a také například to, že YouTube je dnes z pohledu zásahu lidí ve věku 15 – 34 let druhá největší televize v Čechách.

image

Daniel Nohel

V sále Performance, kde jsme se rozhodli setrvat, přednášela jako první Olivia Marien z Francie.

image

Olivia Marien

Její přednáška byla zejména o doporučeních, jak optimalizovat feed Merchant centra a jak optimalizovat product listing ads. Dozvěděli jsme se pár parádních věcí. Například to, že již za pár měsíců bude možné cílit product listing ads i na telefony a tablety, nebo že Google plánuje zpoplatnit Google Nákupy, které jsou zatím zdarma.

Hned poté jsme zhlédli přednášku její kolegyně Catherine Boisset, která se specializuje na remarketing.

image

Catherine Boisset

Díky Catherine máme, jako jedna z mála evropských zemí, dynamický remarketing. Doslova je zatím spuštěný pouze ve Francii, Itálii, Španělsku a u nás. Pověděla nám ty nejdůležitější věci, na které je potřeba se zaměřit při pracování s remarketingem, jak správně vyhodnocovat hodnotu publik a jak dělat remarketing, lidově řečeno, víc do hloubky.

 

Následně se Verča vydala na přednášku „Optimalizace a vyhodnocení YouTube kampaní podle cílů klienta“, kde přednášela slečna Petra Brodilová.

image

Petra Brodilova

Dozvěděla se, jaké jsou na YouTube nové metriky a co vše se dá využívat při měření podle cílů klienta.

image

Přednáška Petry Brodilové

Já jsem se rozhodl setrvat v sálu Performance i na přednášku s názvem „Optimalizace 3.0 pro pokročilé, nové nástroje a tipy, AdWords Scripts“.

Rozhodně jsem nelitoval.

Dle mého názoru to byla nejzajímavější přednáška dne. I když logicky nemohu porovnat s těmi, na které jsem se nestihl podívat. Nicméně Jan Zdarsa nám ukázal spoustu pokročilých optimalizačních nástrojů, které každého specialistu jistě potěšily.

image

Jan Zdarsa

Mimo základy, jako je používání Automatických pravidel, Google Tag Manager a AdWords Experiments (mimochodem nyní již s novým a velmi užitečným přehledem experimentů přímo v reklamním rozhraní, díky kterému můžeme mnohem lépe vyhodnocovat výsledky experimentů), jsme si povídali o novince, tzv. „Flexibilní strategie nabídek“.

Navíc, pokud si v účtu definujete zatím blíže nespecifikovaným způsobem u svých produktů marži, tento automatický nástroj vám bude upravovat nabídky s cílem dosáhnout požadované ROI. Jan Zdarsa to trefně nazval „Optimalizace k cílové návratnosti investice“ Těšíme se, až si to vyzkoušíme!

Další zajímavá část přednášky se týkala Google Scripts, které velmi elegantně dokáží specialistovi ušetřit spoustu času. Co se nám velmi líbilo, byly automatické aktualizace reklamních textů bez nutnosti opět je odesílat do schvalovacího procesu. Takto lze zajistit například odpočítávání do konce reklamní akce klienta. Dále například automatické štítkování nevýkonných klíčových slov podle parametrů, které si sami definujete.

Po přednášce Jana Zdarsy jsme měli možnost si poslechnout přednášku Terezy Hofmanové a Veroniky Kiselé o tom, jak správně využít rozšířené kampaně, jak z nich dostat maximum výkonu.

image

Tereza a Veronika

V praxi nám ukázaly, jak můžeme kombinovat nabídky na základě několika vzájemně se prolínajících metrik.

Například pokud někdo hledá restauraci, je doba oběda a ještě je poblíž klientova restaurace, můžeme základní nabídku ještě navýšit. Například o 20 % pokud je doba oběda a o dalších 30 % pokud je hledající poblíž a hledá přes mobilní telefon.

image

Tereza o možnostech rozšířených kampaní

 

Následovala zvláštní krátká část, která podle mě ani nemusela na Summitu být. Jmenovala se „Klientský speed dating“ a spočívala v tom, že dva lidé ze dvou různých agentur přišli na pódium a v pěti minutách měli říct, jak se jim něco v práci povedlo. Asi se to hodí na místo, kde je velká koncentrace potenciálních klientů, ale na Summitu pro specialisty z oboru? Moc nás nezajímalo, jak někdo v nějaké kampani měl krásnou cenu za konverzi a jak se mu něco povedlo nastavit. Takové věci se daří v práci i nám a jistě i spoustě dalších agentur.

Zakončení Summitu

Po velmi zajímavých přednáškách jsme měli příležitost prodiskutovat všechny nové poznatky na příjemné afterparty. Atmosféra byla uvolněná, bavil se téměř každý s každým a bylo zajímavé slyšet názory a zkušenosti lidí nejen z jiných agentur, ale i z úplně z jiných krajů jako je Ostravsko nebo Brno.

 

Když to s odstupem času shrnu, Summit byl pro nás rozhodně zajímavá zkušenost, odnesli jsme si spoustu zajímavých poznatků a novinek, na které se těšíme v praxi.

Bylo příjemné vidět tolik specialistů na jednom místě a mít možnost mluvit o odborných tématech s někým jiným než obvykle. :) Rozhodně se těšíme na další Summit.

Už se nemůžu dočkat na další Summit :)

  • Celkový průměr hodnocení: 4.2 z 5
  • 4.2
  • 4.2
  • 4.2
  • 4.2
  • 4.2

13. června 2013