Majestic Search Explorer

Digichef

Jeden z nejznámějších nástrojů pro analýzu zpětných odkazů Majestic SEO minulý měsíc, 23. října, představil na konferenci Pubcon v Las Vegas svůj nový nástroj Majestic Search Exlorer. Minulý týden, 6. listopadu, byl pak nástroj vypuštěn do světa. Pojďme se podívat, co umí.

Jedná se o unikátní vyhledávač, podobný jako známe třeba Google nebo Seznam. Tento nový vyhledávač řadí výsledky vyhledávání na základě vlastního algoritmu od Majestic SEO. To znamená, že má svůj systém hodnocení a řazení jednotlivých výsledků vyhledávání. Vyhledávač je určen spíše odborné komunitě zabývající se optimalizací webových stránek pro vyhledávače než široké veřejnosti.

image

Majestic Search Explorer

Již léta víme, že faktory, které ovlivňují výsledky vyhledávaní lze v základu rozdělit do dvou velkých skupin. Off page faktory a on page faktory.

Pokud se podíváme na první skupinu faktorů, obecně lze říci, že se jedná o zpětné odkazy webu. Druhou skupinou jsou pak faktory, které bezprostředně souvisí se samotným webem. Pak nám do toho vstupuje také poloha zařízení, z kterého pokládáme daný dotaz, sociální signály a podobně.

Samotný vliv pouze zpětných odkazů lze jen těžko vyhodnotit, protože neustále nám výlsedky zkreslují další prvky, on page faktory a presonifikované vyhledávání. Tyto faktory nelze nikdy úplně izolovat. Majestic SEO vytvořil vyhledávač, který je však nezohledňuje. Lze tak vidět přímý vliv zpětných odkazů na řazení výsledků vyhledávání.

Výsledky vyhledávání jsou seřazeny podle tzv. Search Score. To je počítáno na základě flow metrik Majestic SEO, klíčových slov v titulku a URL stránky a klíčových slov v anchor textu zpětných odkazů směřujících na danou stránku.

V současné době se jedná pouze o první verzi vyhledávače (ALPHA v0.1). Majestic Search Explorer je tedy na úplném začátku. Vyhledávač zobrazuje výsledky zatím pouze na velmi obecné dotazy. Majestic SEO ale slibuje, že veškeré dotazy zadávané do vyhledávače sleduje a postupem času i na tyto dotazy dostaneme výsledky.

Zatím jsem mírně skepticky k praktickému využití vyhledávače, nicméně je možné, že časem si najde v odborné komunitě své místo. Více o nástroji se dozvíme ve čtvrtek, 14. listopadu, v 16:00 (SEČ) na webináři pořádaném Majestic SEO. Zde Dixon Jones, marketingový ředitel Majestic-12 Ltd, nastíní, jak uplatnit Search Exlorer při linkbuildingu.

Webinář je zdarma a lze se registrovat zde.

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

12. listopadu 2013