Jak se přes Vánoce nezbláznit

Digichef

Kdo dělá v reklamě ví, že Vánoce jsou nejnáročnější období z celého roku. Inzerovat chce i ten, kdo normálně neinzeruje, a požadavky se hrnou ze všech stran. Proto jsem se rozhodl v tomhle článku věnovat tomu, jak se v sezóně nesložit a úspěšně Vánoce přežít.

V srpnu minulého roku jsem psal o tom, jak se vyhnout syndromu vyhoření. Teď je ten pravý čas říct si, jak se „nesložit“ v sezóně. :)

Každý to známe, objednávky se hrnou, klienti chtějí být vidět hned a všude a člověk kolikrát pořádně neví, co dřív. Po nocích se už také nestíhá, a tak se člověk pomalu dostává víc a víc do smyčky stresu.

image

Fry ze seriálu Futurama

Past vedle pasti. Ale jak z toho ven?

Podělím se s vámi o pár tipů. Možná Vám budou fungovat lépe či hůře, ale určitě je zkuste!

1. Najděte si chvíli pro sebe

Často se stává, že člověk sedí v práci do noci, pak jede domů, rychle spát, a ráno znovu do práce. Nic mezi tím. A to je hrozná chyba.

Zkuste jít aspoň kus cesty z práce pěšky, dejte si načas, než ulehnete. Když si hlavu před spaním vyvětráte, bude ráno o dost lehčí. To pomáhá.

2. Nenechte se pohltit chaosem kolem Vás. Organizujte.

Když je toho hodně, člověk má tendenci přeskakovat pořadí úkolů tak, jak se mu zrovna hodí stylem: „Co je větší pohoda, udělám dřív.“ To si pod sebou akorát řežete větev. :)

Jestli člověk někdy potřebuje v práci systém, je to právě tehdy, kdy je toho nejvíc.

Není nic horšího než mít zmatek v organizaci. Pak něco zapomenete, něco posunete vícekrát, nestihnete deadline, lidi budou naštvaní. Zkuste ráno věnovat extra minutku jasnému definování toho, co se musí udělat hned a co za hodinu, co odpoledne, co večer.

A pak to zkuste neporušit.

3. Fázujte si práci. Koláč taky nesníte celý najednou (většinou)

Když je toho hodně, spousta lidí má tendenci dřít bez přestávky od rána do večera jako stroj. Jestli nás něco ničí, je to přesně tohle. K večeru už budete dutí a nic nevymyslíte.

Když uděláte nějaký větší úkol, skočte si uvařit kafe nebo dolů do obchodu koupit něco malého na zub. Na minutku vypnout a přestat přemýšlet.

Vydržíte pak mnohem déle. A to se vyplatí! :)

4. Mluvte, dělejte srandu, brečte. Prostě se projevujte.

Když už jste ve stresu, pusťte ho zase ven. (Vím, je to jak od levného psychologa.) Každý je nějaký a každý ze sebe nějak jinak dostává ven emoce.

Že ne?

Tak to máte zaděláno na pár pěkných civilizačních nemocí. :) Je to jak házet špinavé nádobí do dřezu. Když ho občas nevytáhnete a neumyjete, začne plesnivět.

A to nechcete.

Známí občas říkají, že je super to prostě hodit za hlavu a neřešit, a ono to zmizí. Nezmizí. Je to tam pořád. Dokud to neumyjete. Fakt. :)

Máte taky nějaké osvědčené tipy, jak se z toho v sezóně nezbláznit? Dejte mi vědět do komentáře. A držím palce, ať to taky zvládnete ve zdraví!

Bacha na stres!

  • Celkový průměr hodnocení: 4.6 z 5
  • 4.6
  • 4.6
  • 4.6
  • 4.6
  • 4.6

5. prosince 2013