Wikinomics Forum 2010

Digichef

První konference věnovaná Wikinomii, Wikinomics Forum 2010, proběhla dneska na FFUK. Styl konference odpovídal wikistylu, tzn. kdo co přinesl, to jsme měli. Takže při registraci se ptali na dvě věci - "Jak se jmenujete" a "Co jste přinesl jako wikivstupné?". Proč ne. My jsme měli plnou tašku zákusků.

Oficiální zahájení Dana France a Josefa Šlerky začalo tím, že JŠ roztáhl ruce a imitoval scénu z Titaniku, pak vysvětlil, že ukazuje kde jsou toalety.

Přednášek bylo celkem okolo třiceti, nicméně probíhaly souběžně na třech místech a bohužel ty nejzajímavější se vzájemně kryly. Začínaly a končily bez přestávky, takže při přebíhání jste vždy přišli buď o konec nebo začátek. My přinášíme jen malou ochutnávku.

image

Dan Franc zahajuje Wikinomics Forum 2010

Google a Wiki

Jako první po zahájení Filip Hráček povídal o propojení Wikinomie a Google, tedy o tom, jak ovlivňuje Google technologie a že stojí i za pagerankem. Zajímavá byla poznámka, že Google je upravován podle toho, jak ho uživatelé používají, doslova "Jak dnes používáte Google determinuje to, jak bude vypadat v budoucnu."

ČT24 a propojení s diváky

Pavlína Kvapilová z ČT24 povídala o Hyde Parku, který vznikl jako experiment, kdy se v ČT24 prostě rozhodli udělat pořad, který bude maximálně user friendly k divákům a sami nevěděli, jak to dopadne. Umožnili tedy divákům přispívat nejen prostřednictvím telefonu, ale i přes sociální sítě. Dopadlo to dobře, diváci dneska přináší spoustu zajímavých otázek a dělají pořad zajímavým a kvalitním.

Nejzajímavější byli zkušenosti Pavlíny z období sprnových povodní, kdy ČT24 otevřela svoji zeď na Facebooku pro příspěvky fanoušků a strhla se lavina. Nejenže za 2 dny získali 20 000 fanoušků, ale podle videí, fotek a příspěvků lidí z oblastí postižených povodněmi dokonce rozmisťovali svoje přenosové vozy. Díky sociální síti tedy získali tisíce reportérů z řad lidí.

Křest knížky Wikinomie

Na konferenci proběhl i křest knížky Wikinomie - Jak masová spolupráce mění svět a obchod.

image

Přednášející i účastníci konference měli (a mají) možnost se podílet na sepsání Wikisborníku. Celou konferenci většina účastníků prosívala přes svoje Twitter profily, probíhal i lifestream. Celkový dojem z konference - velká zima a relativně málo lidí, kteří přišli osobně (asi dost jich sledovalo konferenci online, stejně jako my od druhé poloviny).

  • Celkový průměr hodnocení: 4.17 z 5
  • 4.17
  • 4.17
  • 4.17
  • 4.17
  • 4.17

4. prosince 2010