Vliv Google+ na výsledky vyhledávání

Digichef

Google+ v současné době stále nenabízí takový konverzační potenciál jako Facebook, ani uživatelská základna zde není tak široká. Přesto se společnostem vyplatí zde být.

Google totiž svou sociální síť tlačí, jak jen to jde, takže aktivní komunikace zde vám pomůže jak v rámci PPC kampaní v AdWords, tak i v rámci podpory přirozeného vyhledávání. A právě to si dnes na jednom příkladu ukážeme.

Ohledně vyššího CTR u kampaní v AdWords obsahující sociální poznámky můžeme sice diskutovat - záleží na konkrétním případu. Výsledky aktivity na Google+ z hlediska vyhledávání jsou ale zcela patrné.

Stejný vyhledávací dotaz, jiné výsledky

Pojďme se podívat na konkrétní příklad, pro který jsem vybral Google+ stránku společnosti Allianz. Na obrázku níže vidíte výsledky vyhledávání pro dotaz "oprava škoda octavia", které Google nabídl mě, osobě, která do té doby neměla se stránkou Allianz pojišťovny nic společného - nedal jsem ji "plusko", nesleduji ji.

image

Výsledky vyhledávání bez vazby na Google+ stránku

Není tedy překvapením, že nenajdeme nic, co by souviselo s Allianz pojišťovnou. Pokud však navštívím její Google+ stránku a začnu ji sledovat, SERP se změní. A to v podstatě okamžitě. Použil jsem úplně stejnou formulaci a výsledky můžete vidět níže.

image

Výsledky vyhledávání s vazbou na Google+ stránku

 

Jak je vidět, výsledky vyhledávání jsou personalizované a post z Google+ obsahující relevantní klíčová slova, se dostal na jednu z předních pozic.

Nemluvě o tom, že u daného příspěvku je logo společnosti, což vizuálně vypíchne právě tento příspěvek před ostatními. Asi netřeba polemizovat, co jako první upoutá pozornost většiny uživatelů.

S čím na Google+ jít

Potenciál oborové komunikace na Google+ tak v současné době netkví ani tak v práci s komunitou přímo v rámci sociální sítě, ale právě v návaznosti na propojení s výsledky vyhledávání a podporou kampaní v AdWords.

Klíč k úspěchu spočívá ve dvou věcech.

Nejprve je nutné dostat uživatele na vaši Google+ stránku a motivovat je k tomu, aby vás začali sledovat.

Poté musíte v komunikaci dbát na témata a klíčová slova, která jsou pro vás z oborového hlediska důležitá. Prostřednictvím vyhledávání se budete uživatelům, kteří vám dali plusko, připomínat, aniž by aktivně chodili na samotný Google+ a interagovali zde s vašimi příspěvky.

Značnou nevýhodou současného modelu Google+ je fakt, že publikum zde oproti Facebooku není tak početné a lidé zde zkrátka netráví tolik času. Pokud se však toto v budoucnu zlepší, bude Google+ mocným nástrojem obsahového marketingu, který bude překračovat mantinely sociálních sítí.

Možná prvním krokem k tomu bude i reklamní systém +Post, který Google testuje a jenž umožní "promovat" G+ příspěvky nejen v rámci této sociální sítě, ale v celé Google Network Display.

Mám pocit, že rok 2014 bude pro Google+ klíčový. Co myslíte vy?

 • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0

6. února 2014

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Jan Xaver Boštík | 25. května 2014

  zdravím, dobrý článek, jde o pár věcí:
  1. personalizované výsledky po kliku na G1 OK, ale nejde i široký záběr, ale jen o person-ads a to je zoufale málo.
  2. až google dá nový reklamní program, pak OK, bude to široké a chtělo by to ještě odstranit prvky nofollow