Jakými statusy oživit fan page na Facebooku?

Digichef

Fan page (stránku) má dnes na Facebooku už kdekdo. Nejčastěji zde ale firmy prezentují své nové produkty, aktuální nabídky, akce, slevy, atd. Prostě klasický marketing, kterého máme všichni plné zuby. Pokud tedy Vaše prezentace na sociálních sítích nespočívá jen v odškrtnutí si úkolu ''Facebook'' v TO-DO listu, mrkněte na následující tipy. Věřím, že je oceníte.

Jak jsem již naznačil v perexu, stránka, kde chcete jen propagovat své produkty, je až na výjimky odsouzena k záhubě. Zamyslete se sami, stali byste se fanoušky stránky Brand XY, abyste dostávali 3x denně informace o tom, že produkt A si můžete pořídit za cenu B? Pravděpodobně ne...

Nečekejte, že následujících pár řádků kompletně promění vaši fan page. Spíše ji pomůže oživit, přiblížit stávajícím fanouškům a celkově ji vyslat správným směrem.

Řekněte si o like

Nejsnadnější interakcí, kterou fanoušek může provést, je prostý like. Jeden klik, nic víc. Chcete jej? Tak proč si o něj neříct? Stačí, aby byl příspěvek vtipný nebo se s nim většina fanoušků dokázala ztotožnit. Je až s podivem, jak málo stránek této možnosti využívá.

 1. Léto začíná za 24 dní. Lajkujte tento status, pokud jej chcete hned! (cestovní kancelář)
 2. Klikněte na "To se mi líbí", pokud už se nemůžete dočkat, až za vámi zaklapnou dveře z práce. (pracovní agentura)
 3. Lajkujte tenhle status, pokud chcete, aby místo vloček padaly LED televize :) (výrobce elektroniky)

Další variantou je fráze Pokaždé, když někdo lajkne tento status, tak... Samozřejmě záleží na segmentu, ve kterém se Vaše firma pohybuje, a na Vaší kreativitě.

Doplnění věty

Dalším tipem jsou nedokončené věty. Obecně totiž platí, že vyšší míru interakce mají stručné a jasné příspěvky, u kterých je na první pohled patrné, co po fanoušcích žádáte. Může se tak například jednat o věty jako:

 1. Doplňte následující větu: V příští soutěži bych chtěl(a) hrát o _______.
 2. Pomozte nám doplnit následující větu: "V Mexiku bych _________".

Nastavte cíl

Pro vývoj stránky je důležité mít určenou dlouhodobou strategii. V té mohou být mimo jiné určeny hranice v počtu fanoušků. Až stránka tohoto počtu dosáhne, provedete určitou předem naplánovanou akci. Opět záleží na Vašem segmentu. Může se například jednat o dočasně snížené poštovné (e-shop), krátkodobou slevu, zveřejnění slevového kupónu platného pro XY prvních nakupujících atd. Ideální je tento plán propojit s webem, například pomocí teploměru alá Sazka, kde budou znázorněny jednotlivé hranice.

Použijte citáty

Citáty má rád snad každý. Se správně zvoleným citátem, hláškou nebo příslovím můžete získat poměrně vysoký počet interakcí. Záleží ale opět na Vašem oboru. Pro už zmíněnou pracovní agenturu se nabízí například: Práce je lék chudoby. - Africké přísloví. Pokud Vás vhodný citát nenapadá, doporučuju googlit.

Jednoduché ankety

Ankety můžete vytvářet buď pomocí aplikace Poll (zdarma) nebo je lze napsat přímo do statusu:

image

Pravda nebo lež

Obdobou je dát fanouškům na výběr mezi dvěma variantami. Například na stránce Kofoly by se mohl objevit příspěvek Jak vám chutná nejvíce? S ledem nebo bez?

Fanoušek stránky

Komunitě stránky prospěje, když lidé uvidí, že stránku mohou ovlivnit i oni. Dobrým tipem je tedy například pravidelný výběr fanouška (fanoušek týdne, měsíce atd.), který je v nějakém ohledu nejlepší. Jeho fotku je pak možné umístit do profilové fotografie.

Závěrem

Toto samozřejmě není konečný seznam nejlepších příspěvků. Jedná se jen o výčet těch, které jsou osvědčené. Pokud máte jiné zkušenosti nebo víte o dalších, budu rád, když se o ně podělíte v komentářích nebo na twitteru (@TondaRuzicka).

Edit: Další tipy naleznete v prezentaci od @SoapCreative.

 • Celkový průměr hodnocení: 4.5 z 5
 • 4.5
 • 4.5
 • 4.5
 • 4.5
 • 4.5

31. ledna 2011

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. JaroslavUrban | 31. ledna 2011

  Velmi povedený a vtipný článek!
  Navíc dobré nápady - asi jste se jako copywriter vyřádil :-) Text aby "místo vloček padaly LED televize"... no to prostě nemá chybu!

 2. Lucie | 31. ledna 2011

  Velmi dobré a originální nápady! Dávám palec nahoru :-)

 3. Tonda Růžička | 1. února 2011

  Jaroslave, zrovna tento text je práce našeho copywritera, Filipa Škalouda ( @FilipSkaloud) :)

 4. Filip Škaloud | 2. února 2011

  Tondovi díky za zmínku a Vám, Jaroslave, za chválu. Vystihl jste to přesně, díky těmhle tipům se dá při komunikaci na Facebooku opravdu skvěle copywritersky vyřádit:)

 5. JaroslavUrban | 2. února 2011

  Dobrý den Filipe,
  mám jeden takový dotaz: měl byste i nějaké tipy na normální (PPC) reklamy? Tedy nejen na Fan stránky...

 6. Filip Škaloud | 2. února 2011

  Jaroslave, pár tipů bych měl. Jistě ale pochopíte, že se nemůžu takhle veřejně dělit o něco, co je předmětem činnosti naší firmy:) Máte-li zájem, můžete mě kontaktovat na Twitteru, rád poradím.

 7. Peťo | 4. března 2015

  Zdravím,
  chcel by som sa spýtať, ako oživiť fanpage na Facebooku, kde je veľa ľudí, ale strašne malá interakcia ľudí, lebo stránka bola dlhšie nečinná, dá sa to rozbehať opäť?

  Díky za odpoveď.

 8. Lulu Perlíková | 5. března 2015

  Dobrý den, Peťo,
  záleží na několika faktorech. Jací lidé na stránce jsou, jestli přišli organicky, přes reklamu nebo jestli byli nakoupeni. Dále pak styl komunikace, který uplatňujete nyní a jaké jsou vaše cíle. Obecně doporučuji zvolit zábavné, ale relevantní příspěvky v kombinaci s promováním.
  Kdybyste potřeboval blíže poradit, tak nás můžete kontaktovat i s poptávkou, protože tohle je zrovna téma, ve kterém se cítíme jako ryby ve vodě :)

 9. Marketa Šírkova | 18. března 2018

  Dobry den Tondo,

  je na vas nejaky kontakt? Rada bych s vami probrala urcite dotazy ohledne meho webu atd...placene samozrejme, je to vase prace, pokud to dobre chapu z prispevku. Dekuji, Marketa

 10. Iveta Oršulíková | 19. března 2018

  Hezký den, Markéto,

  napište nám, prosím, na kontakt@sunmarketing.cz a rádi Vaše dotazy probereme :)

  Díky a přeji pěkný den.
  Iveta