Interaktivní marketing: jak technologie (z)mění svět reklamy

Digichef

Pryč jsou časy, kdy vrcholem reklamy byl tištěný inzerát v novinách. Díky raketovému tempu ve vývoji informačních technologií mají dnešní „markeťáci“ k dispozici takové možnosti, o jakých se jejich kolegům ještě před pár lety ani nesnilo. Pojďme se tedy v následujícím článku společně podívat, co že v současnosti nejvíc frčí, a čeho bychom se mohli v nejbližší době dočkat.

Megaloman jménem Google

Kdo jiný byl měl ve světě reklamy udávat tempo, než právě Google? Ten se propagaci nové verze Androidu rozhodl pojmout opravdu ve velkém a využil k tomu největší světelný billboard na světě. Najdete ho na newyorském Times Square (jak jinak), a přestože se to zde neony a reklamou jenom hemží, tento billboard určitě nepřehlédnete. Jeho výška totiž odpovídá osmipatrové budově a na délku měří jako fotbalové hřiště, což ve výsledku dává úctyhodných 2 322 m2 Naštěstí ale nezůstalo jen u obřích rozměrů a Google přišel i s interaktivním využitím. Pod billboardem se totiž nachází pódium, na němž je možné se zapojovat do interaktivních her, v nichž vás reprezentuje váš Androidí maskot. Toho si můžete vyrobit buď na stránce androidify, nebo pomocí aplikace dostupné na Google Play. Hry se pak ovládají bezdotykově na základě snímání pohybu, podobně jako například při hraní her na Xboxu s Kinectem. Zajímá vás, na kolik tahle legrace Google přišla? Inu, jenom měsíční pronájem billboardu stojí 2,5 milionu dolarů (55 milionů korun). Máte-li tedy v plánu před Vánoci výlet za Oceán, určitě se nezapomeňte stavit. Příležitost máte až do konce tohoto roku.

image

Obří světelný billboard Google na Times Square

Dvě Hondy jsou víc než jedna

Reklamy na auta by se daly shrnout do několika kategorií. Nudné, akční, zábavné a ty od Hondy. Za zmínku stojí zejména poslední kousek od Japonců propagující chystaný model Civic Type R. Řeč je konkrétně o tomto YouTube videu, které na první pohled vypadá celkem nezajímavě. Můžeme v něm vidět klasickou bílou Hondu Civic, kterou řídí průměrný taťka od rodiny jedoucí vyzvednout děti ze školy. Nuda, říkáte si. Zkuste si ale video pustit znovu a v průběhu mačkat ne náhodně zvolenou klávesu „R“. Ukáže se vám alternativní část videa, kde hraje hlavní roli model Civic Type R. Jednoduchý nápad, který funguje, pobaví a navíc nestojí 50 milionů. Navíc vás donutí zhlédnout reklamu dvakrát, ne-li vícekrát. Palec nahoru a zlatý bludišťák pro Hondu.

image

Reklama Hondy propagující chystaný sportovní model Civic Type R

Protože GIFy jsou zkrátka "in"

Zapomeňte na klasické, nepohyblivé citylighty na zastávkách hromadné dopravy, kterým už většina lidí ani nevěnuje pozornost. Letos jsou v módě GIFy, tak proč se na téhle vlně nesvézt i v outdoorové reklamě? Zřejmě nějak takto uvažovali v Netflixu, když plánovali spuštění kampaně ve Francii. Vznikl tak vskutku originální koncept. O co šlo? Netflix ze svého obsahu, jenž tvoří primárně seriály a filmy, vybral stovku zajímavých a vtipných GIFů, které následně přesunul na citylighty. Už to je samo o sobě originální, ale Netflix šel ještě dál. Citylighty totiž dokázaly reagovat na aktuální dění (počasí, sport, dopravní zácpy...) a přizpůsobovat tomu zobrazovaný obsah. How cool is that?

Neuvěřitelná autobusová zastávka

A citylight v hlavní roli ještě jednou. Tentokrát na jedné autobusové zastávce v Londýně, kde se rozhodla kreativně vyřádit americká společnost Pepsi. Stačilo vzít pár kamer, velký LCD panel a nicnetušícím cestujícím na citylight promítat scénky jak z filmů Stevena Spielberga. Výsledek? Pár infarktů a spousta legrace. Podívejte se sami.

Suma sumárum, technologie vládnou světu, reklamu nevýjimaje. Výše uvedené příklady jsou navíc jen špičkou ledovce, přičemž příští rok nás zcela jistě čekají ještě větší billboardy za ještě větší peníze. Osobně si pak troufám tipovat, že mobilní telefony, respektive mobilní aplikace budou nejen v outdoorové reklamě hrát zase o něco větší roli. Ostatně důležitosti reklamy v mobilech se věnovala už Lucka v našem nedávném článku.

  • Celkový průměr hodnocení: 3.0 z 5
  • 3.0
  • 3.0
  • 3.0
  • 3.0
  • 3.0

2. prosince 2014