Strategie pro e-shopy: zisk z kampaní s omezeným rozpočtem

Digichef

Hlavním cílem eshopů je snížit náklady a zvýšit obrat z PPC kampaní. Předpokladem úspěchu PPC kampaní je, že máte dostatečný rozpočet. Pokud ne, dostáváte se do situace, kdy nesete daleko větší riziko. Zejména u klientů s nižším rozpočtem to znamená zvolit strategii, která je pro to nejvhodnější a oprostit se od některých představ. Např. že budou fungovat typy kampaní, o kterých se sice hodně mluví, ale primárně jsou určeny více pro budování povědomí o nové značce.

Tyto kampaně si mohou dovolit klienti s většími rozpočty vyhrazenými na propagaci brandu nebo nového produktu. Jen občas z nich přijde přímá konverze po prokliku, o kterou tolik jde, pokud se účastníte výzvy, jakou je maximalizace zisku s omezeným rozpočtem.

image

Zisk s malým rozpočtem

Co do výkonové kampaně zahrnout

Kampaně ve vyhledávání. Ať už jde o malý, střední nebo větší eshop, kampaň ve vyhledávání je nejefektivnější typ kampaní, pokud jsou cílem přímé konverze. Svoje úsilí upněte ze začátku především na ně.

Nastavte je velmi těsně a pracujte s nimi:

 • Postavte strukturu ve vyhledávání na skupinách, ať už jde o kategorie, značky nebo produkty, o kterých tušíte, že by měly konvertovat a mají rozumnou hledanost.
 • Omezte se na pár klíčových slov, nevýkonná často pozastavujte a přidávejte další. Kampaň se vám bude lépe kontrolovat a nevyčerpáte rychle rozpočet.
 • Dejte si pozor na volnou shodu. Předejděte nechtěným návštěvám vylučováním nerelevantních slov. Případně alespoň volnou shodu modifikujte.
 • Rozdělte slova do sestav nebo kampaní podle typu shody, přidejte vylučující slova pro potření konfliktů, třeba tímto způsobem.
 • Slova s malou hledaností, ať jsou sebe víc relevantní nebo oblíbená klientem, k ničemu nejsou, pokud přes ně nikdo nepřijde. Zjistěte vhodná slova pomocí nástrojů pro návrh klíčových slov.
 • Nesnažte se udržet na první pozici ve vyhledávání na drahá obecná slova. Zaplatíte za to daň v podobě škrcení rozpočtu do konce měsíce, jakmile zjistíte, že jste to tak trošku nechali ujet.
 • Zaměřte se na cokoliv, co vám může pomoci vylepšit CTR a skóre kvality - přidání rozšíření, vylepšení inzerátů a další. Snížíte tím náklady na kampaň a na konverze.
 • Vyzkoušejte některou ze strategií optimalizace CPA, ať už jde o střídání inzerátů, rozšířenou CPC nebo optimalizátor konverzí.
 • Vylučte mobily, nebo jim snižte nabídku, pokud zjistíte nedostatek konverzí z těchto zařízení. To samé udělejte s lokalitami, které přes PPC neprodávají.

PLA kampaně (Google nákupy) – cenový srovnávač Google – zdroj, ze kterého e-shopy obvykle mají slušný konverzní poměr. Roztřiďte je a bidujte podle výše marže a poptávky u produktů nebo kategorií, pokud to umožňuje způsob, jakým klient vytvořil produktový feed.

Remarketing - záleží na povaze produktu, který propagujete. V některých případech bude konverznější remarketingová kampaň, než kampaň ve vyhledávání, v některých prodávat nebude, ať už jde o remarketing v obsahové síti nebo ve vyhledávání.

Optimalizace kampaní Google Nákupy (PLA kampaně)

image

Google Merchant Center + Google Nákupy

Google Nákupy do výkonové strategie pro eshopy rozhodně patří a díky fungování na principu hodnocení součinu kvality a nabídky může výsledek vycházet s hezkou cenou za proklik a konverzi, zejména pokud máte dobré výsledky z Heuréky nebo Zboží.

Úpravy nabídek v nákupních kampaních

Stejně jako na srovnavači cen, dosáhnete i v těchto kampaních lepších výsledků pomocí ovlivňování cenových nabídek - bidování, případně dalších pokročilejších změn.

Změny na úrovni produktů

E-shop s menším počtem produktů, které feed umožní rozsegmentovat jen na úroveň jednotlivých výrobků, jsou zobrazeny podle ID položky. Pokud potřebujete vidět jejich název, je nutné vytáhnout tyto údaje z AdWords z karty Skupiny produktů a přes ID produktu je propojit v Excelu s jinou tabulkou, kterou lze stáhnout naopak z karty Produkty, která obsahuje jen tyto názvy.

Když vás zajímá hlavně výkon jednotlivých produktů, upravte si sloupce tak, aby obsahovaly počet konverzí a jejich cenu, případně další metriky, nebo přejděte na kartu Dimeze a vyberte pohled, který odpovídá vašemu optimalizačnímu záměru.

image

Google nákupy dimenze produktů

Po vyexportování položek do Excelu pak snadno zjistíte, kde máte kandidáty na úpravu CPC směrem nahoru nebo dolů nebo jestli není lepší některé produkty ze zobrazování dokonce vyloučit přímo na úrovni produktů. Až si rozmyslíte kroky podle vaší pomocné tabulky, provedete změny v kartě skupiny produktů.

image

Google nákupy - skupiny produktů

Změny na úrovni skupin a reklamních sestav

Pokud máte ve feedu mnoho produktů a nabídky chcete měnit po skupinách, bude užitečnější produkty roztřídit do skupin nebo reklamních sestav. Bidování po jednotlivých produktech, pokud jich je víc, je přímo v rozhraní náročné na udržení kontroly. V případě, že nevyhovuje rozdělení do skupin (není dobře sestavený feed), rozdělte produkty do vlastních sestav. Výhodou rozdělení do reklamních sestav vám navíc dovolí zobrazovat pro každou jiný promo text. Pak dbejte na přesné vyloučení produktů, nebo vzniknou konflikty.

Změny na úrovni kampaní

Produkty z feedu je možné rozdělit do více nákupních kampaní, nastavit jim prioritu, odlišné cenové nabídky a ovlivnit zobrazování pomocí vylučujících klíčových slov. Jde o pokročilou strategii, ve které musíte přesně vědět, co děláte, jinak vám vzniknou opět konflikty, které vám ceny bidů zvýší a konfliktním kampaním uškodí. Postřehy o této strategii najdete v článku od Verči.

"Připomínejte lidem, že zisk je rozdíl mezi výnosy a náklady. Budete vypadat chytře." - Scott Adams

 • Celkový průměr hodnocení: 4.43 z 5
 • 4.43
 • 4.43
 • 4.43
 • 4.43
 • 4.43

30. března 2015