Výkonová reklama: Jaké novinky přinesla první půlka roku 2015?

Digichef

Neustále dynamicky se rozvíjející oblast výkonnostní online reklamy přináší snad každý den nějakou novinku. Za první půlku roku 2015 by se jich dalo napočítat možná stovky, a tak jsem, při blížící se okurkové sezóně, vybral pár novinek, které mne zaujaly.

image

Okurková sezóna je za rohem

Adwords Editor 11.11 Update

Update Adwords Editoru na verzi 11 přinesl praktické funkce pro efektivnější správu kampaní. Kromě nové postranní lišty, která nahradila horní navigaci, je to výkonnější Správce účtů (je umožněno otevřít více účtů najednou v jedné instanci), nová funkce Zpět/Znovu a vylepšení funkce hledání s možnostmi filtrů, uložení nastavení apod. Z našich zkušeností také vyplynulo, že rychlost zpracování funkcí programem se výrazně zvýšila.

Další update Adwords Editoru, a to ve verzi 11.11 přinesl novinky, o kterých se dá říci, že byly netrpělivě očekávány. Zejména jde o štítky - nyní v editoru můžete vidět štítky, které jste definovali v rozhraní Adwords pro klíčová slova, reklamy, sestavy a kampaně. V této novější verzi také byla umožněna správa reklam typu Pouze volání, resp. kampaní v editoru, kopírování reklam mezi účty a kampaněmi, jejich hromadné úpravy apod. Zpřesnění zobrazení s pokročilým filtrováním je výborná funkce, která vám v editoru ulehčí cestu při navigaci napříč kampaněmi a nalezení konkrétních prvků. Týká se to také odfiltrování pozastavených nebo smazaných kampaní.

image

Rozšířené možnosti ve vyhledávání elementů v Adwords Editoru

Očekáváme další vylepšování editoru v budoucích verzích. Nejedná se jen o nové funkce, ale také o zpřístupnění funkcí, na které jsme byli zvyklí v editoru verze 10. Mám na mysli například kompletní správu rozšíření reklam, možnost založení konceptu, ale hlavně je to absence nástroje pro Možnosti klíčových slov, který jinak pomáhá najít nová vhodná klíčová slova pro účet a umožňuje je přidávat v rámci kampaní přímo do nových nebo stávajících reklamních sestav.

Edit: koncept kampaně je možné v nové verzi Adwords Editoru nastavit na úrovni kampaně pomocí položky Koncept v rolovacím menu Stav. Tato volba je umožněna po přidání nové kampaně (Přidat kampaň).

Chcete vědět více o novinkách? Klikejte na Adwords Editor.

Změna zásad společnosti Google v oblasti propagace bezplatného počítačového softwaru

Ke konci dubna tohoto roku byly upraveny zásady Google Adwords ohledně nepodporovaného obsahu služby tak, aby zahrnovaly požadavky týkající se bezplatného počítačového softwaru ke stažení. Souvisí to se zlepšováním služeb Google vzhledem k bezpečí uživatelů internetu - k zamezení jejich ohrožení viry, nežádoucího softwaru a další havětí, která by se dala snadno distribuovat PPC reklamou. Každý, kdo poskytuje bezplatný počítačový software a chce jej propagovat pomocí Google Adwords, je povinen od dubna dodržet tyto nové zásady:

  • V reklamě musí být uveden název propagovaného softwaru.
  • Reklama musí odkazovat na vstupní stránku webu, který byl stanoven jako primární distribuční zdroj softwaru.

První bod je asi jasný každému, ale co je to primární distribuční zdroj? Je to jednoduše zaregistrovaná zdrojová stránka, ze které se dá příslušný software stáhnout. Vývojářům softwaru je tedy umožněno stanovit primární distribuční zdroje, které se v těchto reklamách mají použít. Takový zdroj a další údaje o vás jako o poskytovateli daného software je nutné uvést ve formuláři Žádost o propagaci bezplatného počítačového softwaru z pozice oprávněného distribučního webu.

Do prohlížeče Chrome byl přidán náhled na zobrazení pro displeje mobilních zařízení

To se nehodí jen vývojářům, ale také PA specialistům, webovým analytikům apod. Ne, že by neexistovalo již celkem široké portfolio online služeb, které tyto nebo podobné funkce nabízí, ale funkcionalita přímo v prohlížeči je velmi praktická. Podíl uživatelů internetu na mobilních zařízeních neustále roste, a tak je důležité zohledňovat tuto skutečnost při nastavování a správě PPC kampaní. Možná jste v minulosti testovali dopadové stránky na všech dostupných zařízeních v okolí. To již není třeba díky této novince v prohlížeči Chrome. Jednoduše se přepněte do nástrojů pro vývojáře (F12) nebo kombinací kláves Ctrl+Shift+I do rozhraní kontroly prvku. Následně v horní liště klikněte na obrázek displeje mobilního telefonu v levé části. Zobrazí se náhled aktuální stránky tak, jak by se zobrazoval dle vybraného modelu nebo dle definice rozměrů displeje, jeho orientace a dalších možností v první části Device. Rovněž lze nasimulovat dynamiku konektivity dle výběru sítě, ke které má být simulované zařízení připojeno - v druhé části Network. Na výběr jsou typy obvyklých mobilních sítí od GPRS po WIFI.

image

Ukázka náhledu zobrazení stránky pro displeje mobilních telefonů v Chrome

Více o dalších funkcích tohoto nástroje najdete na stránce Device Mode & Mobile Emulation.

Tlačítko Volání v reklamách na Facebooku

Když jsme se dostali k mobilním zařízením, tak bychom neměli zapomenout na novinku, kterou Facebook poskytl místním inzerentům. Mělo by jít o další nástroj pro rychlejší konverzi uživatelů této sociální sítě na zákazníky, nacházejí-li se poblíž propagovaného podnikání, a to díky nové funkci "Call Now" - tlačítko pro reklamy v News Feedu. Uživatelé mobilních telefonů tak okamžitě mohou zavolat do daného obchodu, firmy nebo hotelu a cesta ke konverzi může být mnohem rychlejší. Jedná se o další Call to Action tlačítko, které Facebook uvolnil v rámci zacílení v oblasti Místního povědomí o lokálních službách, obchodech apod. V roce 2014 přišlo v rámci této strategie tlačítko "Vyhledat trasu". Vzhledem k tomu, že více jak polovina mobilních uživatelů je zrovna na cestách při procházení obsahu, jedná se o užitečnou funkci, jak urychlit konverzi uživatelů bez zbytečných mezikroků. Tato funkcionalita je navržena tak, aby se výlučně zaměřila na jakéhokoliv uživatele, který se nachází fyzicky blízko daného podnikání, které je inzerováno.

image

Tlačítko Call Now v reklamě na Facebooku

Novinek bylo ale v tomto půlroce mnohem více a my se jim věnujeme i v dalších článcích.

Pojďme si připomenout ty nejužitečnější novinky za poslední půlrok.

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

30. června 2015