Jak Jsme Nahradili Ministerstvo A Podpořili Neslyšící

Digichef

V úterý 1. března jsme se rozhodli po období hříchů udělat hromadný dobrý skutek. Vyrazili jsme na společenský večer při příležitosti výročí hned několika organizací, které pomáhají dětem se sluchovým postižením. Akci Tři králové se setkají s Jaroslavem Duškem, Bárou Basikovou a neslyšícími dětmi hostilo pražské divadlo ABC, záštitu nad večerem na sebe vzal primátor Prahy - MUDr. Bohuslav Svoboda. Dost bylo velkých jmen, pojďme se podívat, co všechno se během večera událo!

Jaroslav Dušek jako moderátor, to je záruka skvěle odvedené práce. Od začátku večera nás baví svým osobitým humorem, právě díky němu má celá akce ten správný „drajv“! Aby si na své přišli i neslyšící, asistuje mu při každém vstupu Jaroslav Švagr – známý tlumočník, který vše přeloží do znakového jazyka. Je zajímavé sledovat, kolik lidí v sále reaguje na pana Duška a kolik s několikavteřinovým zpožděním na pana Švagra.

Pozvánka na akci působila poměrně škodolibě – představte si, že jste neslyšící a máte se zúčastnit večera, kde vystoupí Bára Basiková, Tam-Tam Orchestra, skupina Traband a další hudebníci. Být jedním z nich, považuji to nejspíš za o měsíc dopředu posunutý aprílový fórek! Organizátoři však neponechali nic náhodě a pro každou písničku je zajištěn simultánní překlad do znakového jazyka. Jestli jsme z něčeho ohromeni, jsou to právě tlumočníci a jejich výkony! Osobně jsem ještě neviděl nikdy nikoho tak geniálně vyjádřit hudbu pohybem, tleskám! Bouřlivé ovace po jednotlivých písničkách musí alespoň ze sedmdesáti procent patřit jim, jinak by to zkrátka nebylo fér.

image

Jedna ze skvělých tlumočnic

 

Prvního vystoupení se ujímá skupina Traband. Rychlá hudba, optimisticky laděné texty a celkově povedená show nás dostávají do dobré nálady právě včas na to, aby přišla dražba prvního obrazu. Těch se v průběhu večera draží kolem patnácti. Věnovali je známí čeští umělci a výtěžek z nich obdrží hlavní hrdinové celého večera – sluchově postižené děti. Nesmělost zájemců při přihazování u prvního obrazu je jasně patrná. Se zvyšující se částkou jich však ubývá a nakonec zůstanou jen dva, kteří se za potlesku publika při každém příhozu dlouho přetahují, až si ho jeden z nich odnáší za velmi slušných čtyřicet tisíc korun! Nám se zdá, že stejné mají v obchodech s bytovými doplňky za pár stovek, ale proti gustu...:) Znalci umění z nás nejspíš nikdy nebudou.

   

Druhou polovinu akce startuje po přestávce hlavní hvězda večera Bára Basiková se svou kapelou. Odehraje sice několik známých písniček, to je však vedlejší. Pro nás (a samozřejmě všechny neslyšící) jsou středem pozornosti opět tlumočníci! Těžko říct, jak to dělají, ale jsou lepší a lepší. K Báře Basikové se přidává ještě Jan Kříž, známý především jako představitel Robina Hooda ze stejnojmenného muzikálu.

image

Bára Basiková, Ondřej Vetchý a jeden z umělců, který poskytl své obrazy

Protože na tom pořádající organizace není finančně zrovna nejlépe, musí se mezi vystoupeními začít také pořádně dražit. Celkem si přihazující za své nové výtvarné kousky sahají do kapes pro necelých sto padesát tisíc korun! Nám bohužel kancelář žádný nový malířský počin nezdobí. Když jsme kupovali lístky, byly k dispozici už jen ty nejdražší, takže nám na umění nezbylo.

I tak však máme dobrý pocit alespoň z toho, že jsme svou účastí trochu přispěli k zachování organizace, která měla celou akci na starosti. Jak totiž nezapomněl zmínit Jaroslav Dušek, Ministerstvo práce a sociálních věcí příliš štědré nebylo a organizaci hrozí při nedostatku dalších partnerů zánik. To by byla velká škoda, na jaké jiné akci se vám poštěstí zatleskat si ve stylu neslyšících?

image

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

2. března 2011