7 důvodů, proč začít hrát Pokémon GO

Digichef

Nikdy jsem na Pokémony nekoukala, nejsem ta generace. Znám tak maximálně Pikachu, a to jenom proto, že občas mám den „na pikaču“. I přesto teď už tři dny za sebou běhám po Praze a lovím jednoho Pokeše za druhým. Proč? Hra má jednoduchý princip, dobře se ovládá (pokud teda zrovna nespadnou servery) a nutí vás se pořád zlepšovat. Baví mě hry, kde něco sbírám, hromadím, pečuju o to a zlepšuju se. A to přesně tahle hra nabízí. I tak se ale pojďme podívat na další důvody, proč si jí stáhnout.

image

Pokémon GO

7 důvodů, proč si hru stáhnout

 1. Nachodíte pěšky to, co nikdy v životě – já jsem vesměs auto člověk a jezdím autem i po Praze. Nicméně od chvíle, co hraju, jsem auto uklidila a snažím se využít každou chvíli, kdy někam potřebuju jít nebo jet. Za týden nachodíte klidně i stovku kilometrů, a to se rozhodně počítá.
 2. Budete mít touhu cestovat – protože na různých místech najdete Pokémony různých druhů a různé síly, budete přemýšlet, kam si vyrazíte. Na procházku do lesa, do hor, k vodě... všude vás totiž potkají jiní Pokémoni a vy je přece chcete všechny!
 3. Procházky budou mít cíl - taky se vám někdy stane, že si říkáte, jak byste se šli projít, ale nevíte kam. Chce to cíl.. Ten nakonec nevymyslíte a procházka se nekoná. Minulost. Teď stačí vyjít před dům a díky stopování Pokémonů se vám trasa sama tvoří.
 4. Detailní znalost Pokémoního světa – budete konečně vědět, kdo je Evee, Gastly, nebo Charmander. K čemu je to dobrý? Nevím. Ale celkem rychle z hlavy dokážete vyjmenovat i různé druhy vodních Pokémonů, ohnivých nebo třeba těch jedovatých.
 5. Zbavení se závislosti na Facebooku - jestli jste byli závislí na Facebooku, Pokémoni vás zaručeně téhle závislosti zbaví. Facebook neotevřete. Nebude čas. Otázka je, jestli je to řešení, ale aspoň už nebudete doma poslouchat „ty už zase sjíždíš ten Fejsbuk bože muj!“. Vymění to sice hláška "Nech už ty Pokeše!", ale pro mě to byla příjemná změna.
 6. Seznámíte se - jelikož místa na mapě vidí všichni uživatelé stejně, tedy i Pokémony, stane se vám, že budete stát tři na jednom místě a lovit třeba Zubata. Na ostatních samozřejmě poznáte, díky typickým pohybům prstu po obrazovce mobilu, že jsou taky na lovu, takže můžete získat celkem lehce nové kamarády. A budete mít rozhodně minimálně jedno společné téma.
 7. Poznáte svoje okolí - zjistíte, kde žijete. Co máte kolem sebe za zajímavá místa, kterých jste si nikdy nevšimli. Může jít o detaily na fasádách, malá umělecká díla, stavby. A tohle mě na hře baví opravdu moc.

image

POKÉSTOP a Kostel sv. Klimenta

Pokud jste dočetli až sem, přesvědčila jsem vás a za pár hodin budete stát už jen před otázkou, zda hrát za červený, žlutý nebo modrý tým. Takže, uživatelé Androidu, stahujte. Pro iOS najdete verzi taky, Windows telefony se mohou zatím jen modlit, při podepisování petice, za verzi i pro ně.

image

Zvolte si jeden ze tří týmů!

Co musíte na začátku znát

Takže teď hru už máte. Abyste zmateně do ní pár hodin nekoukali jako já, k orientaci vám pomůže pro začátek znát několik věcí a vědět, jak a kdy je použít.

image

Karta Pokémona a přehled možností, co s ním.

 • TRENÉR - to jste vy. Lovíte, pěstujete a trénujete Pokémony. Cílem je zvyšovat vlastní XPčko. Ostatní trenéry na mapě nevidíte, vidíte je pouze tehdy, pokud někdo z nich svým Pokémonem obsadí GYM a vy GYM navštívíte.
 • GYM - místo, kde můžete svoje Pokémony trénovat (v těch GYMech, které mají stejnou barvu jako váš tým). Pokud má GYM barvu konkurenčního týmu, pak se můžete pokusit ho dobít svými silnějšími Pokémony. Z obojího vám přibývá XP a pokud GYM obsadíte, za každých 24 hodin získáte zlaťáky, které pak můžete měnit za speciální předměty, které vám hru urychlí.
 • CP - COMBAT POWER. Síla Pokémona, kterou můžete zvýšit, pokud Pokémona "POWER UPnete". K tomu potřebujete STARDUST a Pokémoní CANDY.
 • STARDUST - hvězdný prach. Získáváte ho s každým jedním úlovkem Pokémona a taky pokud splníte speciální badge, jako třeba když ujdete 100km, ulovíte 100 vodních Pokémonů nebo se vám vylíhne 10 Pokémonů. Hvězdný prach získáte i postupem do dalšího levelu.

image

Badge, které vám zajistí nejen hvězdný prach.

 • CANDY - každý druh Pokémona má svoje bonbónky. Získáte je tím, že Pokémony Transferujete k Profesorovi, pokud je nechcete (a rozhodně nechcete 20 Pokémonů stejného druhu). Za každý Transfer je jeden CANDY. Potřebujete je pak na EVOLVE a POWER UP Pokémona.
 • POWER UP - zvyšuje CPčko Pokémona. Každým Power Upem spotřebujete STARDUST a jeden CANDY. Vybírejte si jen ty nejsilnější Pokémony a hvězdným prachem neplýtvejte.
 • EVOLVE - CANDY potřebujete i k tomu, abyste Pokémony posunuli na jejich další level. Někteří se mohou "EVOLVnout" jednou, někteří dvakrát. Samozřejmě jsou pak mnohem silnější a mají i mnohem lepší bojové schopnosti.
 • POKÉSTOP - místo na mapě, které při navštívení (10 - 15 metrů v dosahu) vysype odměnu. POKÉBALLY, RAZZ BERRY (k uklidnění Pokémona, když ho lovíte), POTION (pro vrácení zdraví Pokémona), apod.
 • POKÉ BALL - do něj Pokémony lovíte. Musíte se trefit ideálně do hlavy a ideálně ve chvíli, kdy má Pokémon kolem sebe barevné kolečko co nejmenší.

image

Takhle to vypadá, když vám sedí Nidoran na klávesnici, a čeká, že ho ulovíte.

 • EGG INCUBATOR - jak název napovídá, jedná se o inkubátor, ve kterém se vám líhnou nalezená vajíčka. K dispozici máte jeden, který můžete použít nekonečně mnohokrát. Pokud budete mít štěstí, jednou za čas vám při dosáhnutí dalšího levelu přistane další inkubátor na tři použití.

Tipy, které vám urychlí cestu k vyšším levelům

Teď můžete začít. Abyste hned od začátku byli maximálně efektivní a dohnali rychle ty z nás, co už pár dní lovíme, tady jsou tipy, na kterých jsme si my na začátku vylámali zuby.

 • Roztočte PokeBall!

Než začnete na Pokémona Pokeball jen házet, zkuste ho prstem nejdřív roztočit do strany - zvýšíte tím šanci, že Pokémona chytíte a taky získáte víc hvězdnýho prachu!

 • Nelezte do Gymu, pokud nemáte silný Pokémony!

Jedno ráno jsem si dala práci, oběhla jsem tři GYMy a dobyla je svým nejsilnějším Pokémonem. Protože ale v GYMu pak musíte nechat jednoho Pokémona hlídat, nezbylo mi, než umístit ty slabší. Asi během 30 minut se mi všichni vrátili, na pokraji smrti a já nejen, že jsem ztratila čas získáváním něčeho, co mi zůstalo pár minut, ale ještě jsem si vyčerpala spoustu léčebných prostředků na to, abych Pokémony dala zase do pořádku.

image

Takhle vypadá dobytej GYM.

 • CPčko vašich Pokémonů není vše.

Není to rozhodně jediný faktor, který máte sledovat. Každý Pokémon má svoji váhu, výšku a taky další speciální vlastnosti, vždycky dvě. Tohle všechno ovlivňuje pak jeho úspěšnost při bojích v GYMu. Takže si pro PowerUpování vyberte ty nejlepší, ne nutně ty s nejvyšším CP. Jejich CP vylepšíte postupně, ale ostatní vlastnosti se už nezmění.

image

Můj Magmar, má 62 kilo, karate úder na 9 a 35 úroveň ohnivý rány.

 • Nezapomínejte na svoji líheň.

Vajíčka se vám líhnou tím rychleji, čím víc chodíte. Je pak škoda ujít 10 kilometrů a zjistit, že jste neměli zrovna žádné vejce v inkubátoru. Myslete na to.

 • NepowerUpujte zbytečně!

Tak tak. Na začátku jsem jako blázen zvyšovala CP všem Pokémonům. Špatná taktika. Počkejte, nasbírejte si STARDUST a pak si vytuňte jen pár těch nejsilnějších Pokémonů.

 • Nehromaďte slabé Pokémony!

Pokud máte třeba 30 Zubatů s CP kolem 70, je vám to k ničemu. Transformujte je k Profesorovi, získejte CANDY a pak je využijte na Evolve jednoho nejsilnějšího Pokémona daného druhu.

 • Neseďte doma!

To je asi ta nejlepší rada. Za těch pár dní jsem zjistila, že nejlepší cesta k dosahování vyššího levelu je vyrazit ven. Nic to nenahradí, na cestě potkáte nejvíc Pokémonů. Z místa se tahle hra prostě hrát nedá!

 • Nechoďte pořád po těch samých místech.

Budou tam pořád ti samí Pokémoni. Pokud budete hrát jen cestou do práce, do školy, do fitka, pak se vám za čas stane, že uvidíte už jen dokola ty samé. Musíte vyrazit jinam, dál.

 • Stopujte Pokémony.

Kolem vás je vždy (tedy alespoň skoro vždy) nějaký Pokémon. Jaký a jak daleko zjistíte na záložce Nearby. Pokémony tak můžete vystopovat, pokud o ně máte zájem. Každý Pokémon má u sebe buď žádnou nebo tři stopičky. Jedna stopa není 1, 10 ani 50 metrů. Je to 100 metrů a funguje to celkem přesně. Vyzkoušeno za vás.

image

Takhle vypadá moje okolí právě teď. Někde koušíček bude Pidgey.

 • Kupte si silnou powerbanku!

Já hraju na Samsung Galaxy S7 edge a běžně jsem se večer vracela domů s 60 % baterky po celodenním používání. Teď s Pokémonama mám 60 % někdy tak v 10 hodin dopoledne, takže jsem jako povinnou výbavu přibalila powerbanku. Chce to na celý den aspoň 10 000 mAh. Není nic horšího, než když máte kolem sebe tři Pokémony a vybije se vám telefon.

 • Nezapomínejte na bezpečnost.

Hra je v tuto chvíli bezpečnostně dost problematická, má plný přístup k vašemu Google Accountu, k mailům, fotkám, ke Google Drive. Je možné se dostat k vaší vyhledávací minulosti nebo k historii navigování na mapách. Tak jen ať to víte.

Během napsání tohohle článku jsem chytila dva Zubaty, jednoho Dweenyho a vylíhl se mi Dratini – na toho jsem obzvlášť hrdá! Tak se těším, že se někdy někde potkáme na lovu! Hodně štěstí!

image

Dratini neasi.

Gotta catch 'em all!

 • Celkový průměr hodnocení: 4.43 z 5
 • 4.43
 • 4.43
 • 4.43
 • 4.43
 • 4.43

13. července 2016