Snapuju, snapuješ, snapujem!

Digichef

Snapchat je pro puberťáky. Jeho UX vůbec nerozumím. To jsem si říkala celý minulý rok, kdy se tato aplikace dostávala do popředí. Rostoucí čísla uživatelů mě ale přesvědčila k tomu si Snapchat stáhnout a vyzkoušet ho v reálu. Jako správný marketér musím přeci vědět, jak aplikace funguje, že jo! Pojďte se se mnou ponořit do tajů snapchatového světa i vy.

O čem že je aplikace? Zachytí kouzlo okamžiku, který zmizí během několika sekund. Pořídíte fotku či video, jinak řečeno "snap", zašlete svým přátelům, daný obsah se na chvíli zobrazí a poté nenávratně zmizí. Fotky / video navíc můžete zábavným způsobem upravovat, přidávat filtry, text či emotikony.

Snapchat v číslech

Není tajemstvím, že aplikace patří v posledních letech mezi nejrychleji rostoucí sociální síť zejména mezi mladou cílovou skupinu, která je Facebookem již znuděná. Mezi přáteli mají rodiče i prarodiče, čísla z USA mluví o průměrném věku na Facebooku kolem 50 let, zatímco na Snapchatu je to 24 let.

"Facebook je nuda, ale nutnost, abyste nevypadli z kolektivu."

image

Ale podobná čísla měl dříve i Facebook. Aktuální statistiky o Snapchatu v USA upozorňují na postupný nárůst skupiny uživatelů ve věku 35+ a 25-34 let. Mezi nejvlivnější uživatele patří Michelle Obama (52 let), Gwen Stefani (46 let) nebo Hillary Clinton (68 let). Dámy pochopily potenciál této sociální síťě a možnost oslovit i mladší cílovou skupinu.

image

První snap Hillary Clinton

Nárůst uživatelů napříč věkovými skupinami se samozřejmě aplikaci velmi hodí pro její další marketingové využití. I proto přidala funkci Stories či nejnověji Memories.

image

Zdroj: ComScore

Pro Snapchat hovoří i tato čísla:

  • 100 milionů aktivních uživatelů denně, čísla stále rostou,
  • v USA je na Snapchatu více než 60 % uživatelů chytrých telefonů,
  • 8 miliard zaslaných videí každý den,
  • v Čechách více než 300 tisíc uživatelů.

Pár snapchatových vychytávek

Mobilní aplikace nabízí řadu zábavných a originálních funkcí, díky kterým nehrozí v komunikaci s přáteli nuda. Součástí je mnoho zábavných efektů, filtrů, nálepek, textů, kterými obohatíte svou fotku. Některé filtry se každý den obměňují.

Filtry a efekty

Oproti Instagramu, kde je hlavní dominantou pěkná fotografie, Snapchat je více hravý, jde především o zábavu. Při focení zaměřte na objekt a vyjedou vám různé zábavné efekty. Po vyfocení můžete přidat svou kresbu, text, emotikony či barevný filtr. Pro nabídku filtrů či lokačních samolepek stačí přejet prstem do stran.

image

Vlastní filtry a geofiltry

Vytvořit si můžete také svůj vlastní barevný filtr a přechod pomocí samolepek. Vyberte si barvu ikony, kterou chcete mít, zvětšete samolepku a následně přesuňte na stranu, dolu či nahoru. Tím vytvoříte svůj originální přechod na fotografii.

K dispozici jsou také takzvané geofiltry, které se v různých oblastech liší. Jste zrovna v Paříži? Můžete si na fotku přidat Eiffelovku, v Praze zase Pražský hrad. Snapchat následně začal nabízet možnost vytvořit si vlastní geofiltr také pro firmy nebo soukromé akce. Samozřejmě za úplatu, cena konkrétního geofiltru na určitém místě je kolem 5 dolarů za 1.858 metrů čtverečních za hodinu.

Bitmoji, vytvořte si vlastního avatara

V březnu oznámil Snapchat zakoupení společnosti Bitstrips, jejíž aplikace Bitmoji umožňuje vytvořit si vám podobného avatara. Nově přichází Bitmoji také do Snapchatu. Stáhnete si aplikaci Bitmoji, vytvoříte osobní emoji a následně v nastavení Snapchatu propojíte účet s Bitmoji. Vlastní emoji můžete použít v soukromém chatu nebo vložit přímo na snímek.

Mezi prvními šiřiteli Snapmoji byla Miranda Kerr, která pomocí Snapchatu oznámila své zasnoubení.

image

Zdroj: Instagram/Miranda Kerr

Memories

Aplikace přišla s další novinkou, vedle sekce Stories, kde zůstanou fotografie a videa 24 hodin, přibyla funkce Memories. Ta vám umožní uložit si pořízené snapy přímo v aplikaci a použít je kdykoliv později.

image

Zdravíčko, je libo selfíčko?

Marketingové využití Snapchatu

Jak využít stále populárnější sociální síť v marketingové komunikaci? Pro firmy se otevírá výborná příležitost oslovit unikátní cílovou skupinu, poskytnout jim pohled do zákulisí, přiblížit se mladší generaci. Komunikaci na Snapchatu využívá i pro politický marketing Hillary Clinton, která posílá na své Live Story fotky a videa z probíhající kampaně. Právě fotografie ze zákulisí jsou výbornou možností přiblížit se dané cílové skupině.

Úspěšnou reklamní kampaň měla například polská pobočka značky H&M, která v Polsku pořádala hudební show a prostřednictvím Snapchatu společnost rozesílala fotografie svých obchodů, ve kterých byly schované lístky na zmiňovanou akci. Nabídka odměn a kupónů je velmi populární pro obchodní využití Snapchatu. Další možností je spolupráce s influencery, kteří mají na sociálních sítích tisíce sledovatelů. Pro značku to je velká příležitost, jak rozšířit svůj brand. Příkladem takové komunikace je společnost Coca-cola, která zve významné influencery na různé události, ti to následně sdílí s ostatními.

image

Zdroj: econsultancy.com

Snapchat v současné chvíli nabízí tři reklamní formáty, které mají firmy k dispozici. Bohužel v Čechách zatím není placená inzerce k dispozici, nicméně i tyto možnosti by měly být brzy k dostání. Společnost oznámila, že buduje atraktivnější platformu pro inzerenty, přibude více reklamních spotů a reklama bude levnější.

Geofiltry. Firmy mohou označit své pobočky na mapě a zacílit na uživatele poblíž reklamy speciálním filtrem. Je to výborný způsob, jak zvýšit povědomí o své značce. Pokud vás zajímá, jak si vytvořit geofiltr a jaký je jeho význa, přečtěte si článek od Garyho Vaynerchuka.

Snapchat Live Story. Do této sekce můžete přidat obsah, který zůstane fanouškům k dispozici 24 hodin, skvělá možnost poskytnout fanouškům pohled do zákulisí.

Snapchat Discover. Potenciál funkce Discover je spíše pro mediální domy, své informace v široké škále možností zde publikuje National Geographic nebo MTV.

Reklamní využití na Snapchatu má také své stinné stránky, obsah nemůže být sdílen a prozatím chybí jakákoliv analytika a metriky měření, což je pro marketéry jedna z největších nevýhod.

A je to tady. I my podlehli.

Abychom trochu zvýšili věkový průměr Snapchatu, začali jsme v Sunu pro interní komunikaci používat aplikaci dříve známou jako sociální síť pro teenagery.

image

V Sunu se nenudíte!

Snapchat už není jenom pro děti, vytváří zajímavý prostor pro osobní komunikaci, ale i pro marketingové využití. Jaký je váš názor na aplikaci?

Jsme na Snapchatu! Jste tam taky?

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

29. července 2016