Rozhovor s Pavlem Šounem a Jirkou Chomátem ze Seznam.cz

Digichef

Jelikož Sklik , reklamní systém Seznamu, přichází téměř každý měsíc s nějakou inovací, zajímalo nás, jakým způsobem se bude dále rozvíjet jeho partnerská síť serverů. Abychom našli odpovědi na naše otázky, požádali jsme Seznam.cz o rozhovor. Koho jiného se zeptat, než právě Pavla Šouna, manažera Skliku a Jirky Chomáta, produktového manažera Skliku.

Co nového nás čeká v kontextové síti Sklik?

Pavel s Jirkou se s námi ochotně sešli a z příjemného setkání vznikl tento rozhovor, který rozhodně stojí za přečtení.

image

Pavel Šoun, manažer Skliku a Jirka Chomát, produktový manažer Skliku

Kontextová síť Skliku byla „naostro“ spuštěna v létě 2009, jak od té doby pokročila?

Po přechodu z testovací verze na ostrou se kontextová síť hodně rozšířila. Naším cílem je mít v ní opravdu dobré, kvalitní a oborově zaměřené weby. Tedy takové weby, které jsou pro inzerenty Skliku hodnotné a kam jsou ochotni směřovat své investice. Tento cíl se nám doposud snad daří plnit.

Kolik webů má nyní kontextová síť Sklik?

Jsou to řádově tisíce webů, každý den přibývají nové.

Kdo se může do kontextové sítě přihlásit?

Přihlásit se může prakticky kdokoliv, kdo má web a splňuje pravidla pro partnerské weby. Tím, že má uživatel web, ale není zaručeno, že bude do kontextové sítě přijat. Jak jsme již zmínili, je pro nás hodně důležitá kvalita s ohledem na inzerenta, takže jen tak každý web neprojde.

Jak probíhá hodnocení přihlášených webů?

Kontrola a schvalování webů probíhá manuálně. Projít schvalovacím procesem a dostat se do kontextové sítě Skliku, vyžaduje od poskytovatele splnění vysokých nároků.

Jaké weby se vám nejčastěji hlásí?

Registrují se weby zasahující široké spektrum oborů a činností. Např. weby o cestování, weby zaměřené na automobily, stavebnictví, dále pak zpravodajské a informační weby.

A jaké weby nejčastěji odmítáte?

Ty, které nesplňují pravidla pro partnerské weby.

image

Sklik Partner

Kontrolují se weby i v průběhu spolupráce? Jestli se třeba nezměnil obsah na „nevhodný“?

Jedná se o velice náročné sledování. Vzhledem k počtu stránek je to očividné. I přes to pracujeme na tom, abychom udržovali PS co nejkvalitnější. Samozřejmě také přijímáme podněty od inzerentů a jiných partnerů. Dá se říct, že to je o vzájemné hodnotě mezi webem a inzerentem. Pokud je web hodnotný pro inzerenty, tak na něj cílí reklamu. Pokud hodnotný není, nejsou na webu zobrazovány kvalitní inzeráty. Majitel webu pak nemá žádný zisk. Obě strany tedy mají na kvalitě a vhodnosti obsahu zájem.

Jak funguje odměňování majitelů webu, kteří mají na stránkách reklamu Sklik?

Inzerenti jsou odměňováni provizně z ceny kliku. Provize je nastavena tak, aby byla pro majitele webů maximálně zajímavá. V podstatě si pokrýváme náklady spojené s provozem partnerské sítě. Větší část je pak vyplácena partnerům.

Jaké servery mají majoritní podíl ve statistikách kampaní pro kontextovou síť Sklik?

Rozhodně největšími tahouny jsou novinky.cz, super.cz, denik.cz a tn.nova.cz.

Jak jsou procentuelně rozloženy investice inzerentů mezi vyhledávání a kontext?

To záleží na typu inzerenta. Každopádně větší část investic jde zatím do vyhledávání.

Jaké novinky chystáte pro kontextovou síť Sklik?

Momentálně pracujeme na přepisu kontextového cílení. Ale tahle věc nebude navenek přímo vidět. Ale s čím se inzerenti setkají, už snad tento měsíc, je nová možnost cílení kontextových kampaní, a to přímo na vybrané servery. Jde o tak zvaný „site targeting“.

Co bych dodala závěrem?

Setkání s hlavními manažery Skliku bylo super. Myslím, že obecně má Sklik do tohoto roku skvěle nakročeno. Inzerenty čeká hodně novinek, samozřejmě nejen v partnerské síti :). Na co se těšíte nejvíc? Já na site targeting ;). Co vy? Máte-li nějaké otázky a nesrovnalosti ohledně Skliku, budu ráda, když se o ně s námi podělíte.

 • Celkový průměr hodnocení: 2.5 z 5
 • 2.5
 • 2.5
 • 2.5
 • 2.5
 • 2.5

15. března 2011

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Jirka Wetter | 15. března 2011

  Pokud nějakým způsobem odlišíte otázky od ostatního textu, zvýšíte atraktivitu článku o 100 % :-)

 2. Markéta Kolerusová | 15. března 2011

  Jirko, díky za feedback. Otázky jsem zvýraznila :).

 3. Jirka Wetter | 15. března 2011

  Díky, hned je to lepší. :-)

 4. Jan Korpas | 15. března 2011

  Určitě je potěšující zprávou, že se brzy dočkáme site targetingu :)

 5. Pepa Kulhánek | 15. března 2011

  Site targeting je skvělá zpráva, ušetří to spoustu času stráveného snahou o vyloučení všech serverů kromě těch pár konkrétních, na kterých se opravdu chci zobrazovat. Jen tak dál!

 6. Martin | 16. března 2011

  Bože, článek, který má v nadpise něco o novinkách a kam směřuje kontext a přitom se dozvím úplné základy co každej ví a o tom co je nového je předposlední odstavec. Článek, který nemusí existovat....Co takhle nadpis: "Co je kontextová reklama Seznamu.cz.

 7. Michal Štorkán | 16. března 2011

  Hmm, Site targeting, tak jen doufejme, že to bude fungovat lépe než seznam vyloučených webů z kontextové reklamy, protože i když vyloučíte např. sbazar.cz, tak nadále se tam vaše reklama zobrazuje, i když je absolutně nerelevantní:( A Sklik s tím ani po upozornění nic nedělá. Jaký pak má smysl vylučovat weby z kontextové reklamy? Počty zobrazení se sice výrazně sníží, ale když se něco vylučuje, tak úplně, né?

  V závěru článku je napsáno, že se máme podělit o otázky a nesrovnalosti s Sklikem, tak jsem zvědavý, jestli se tento komentář zde zobrazí. Tento problém je ale jen kapka v moři, měla by vzniknout příručka s popisem témat a problémů, na které Vám podpora Skliku nedokáže odpovědět a proto nemá ani smysl se jich ptát. Určitě by to administrátorům ušetřilo 90% práce :)

 8. Jirka Chomát | 16. března 2011

  Pane Štorkáne, podpora Skliku se vám intenzivně věnuje. Co se táká Sbazaru, tak ten máme jak v kontextové síti, tam jste ho vyloučil, ale i v sítu vyhledávací. Pokud nechcete tedy reklamu na Sbazaru ani ve vyhledávání, tak musíte ještě vyloučit z inzerce "Partnerské vyhledávače" pod které Sbazar spadá.

  V případě dalších dotazů vám nabízím ke komunikaci svůj email, děkuji.

 9. Lukáš Rousek | 21. června 2011

  Osobně bych uvítal v partnerském programu využívání grafických bannerů a ne jenom textové inzerce. Jinak řečeno možností nastavení tak jako je nabízeno u partnerské sítě Google.