Jak nebýt na brainstormingu za blba

Digichef

V Sunu máme pravidelně brainstorming co dva týdny. K tomu ještě další nárazové tak jednou až dvakrát měsíčně, když je potřeba vymyslet nějakou speciální kampaň. Nebo ho zorganizujeme rovnou s klientem. Za tu dobu, co jsem v Sunu, jsem se tak účastnila víc než stovky brainstormingů a z toho jsem jich velkou část vedla. Vystřídala se na nich spousta lidí, někteří mlčenliví, jiní upovídaní, další rovnou na zabití. Abyste byli dobrými účastníky brainstormingu, přitom stačí dodržovat jen pár pravidel.

image

Už jsem psala o různých technikách brainstormingu i hrách, které hrajeme na začátku. Na téma, jak vést správně brainstorming už byla vydaná spousta skvělých článků, ze kterých se dozvíte veškerou teorii. Jak být ale dobrým účastníkem brainstormingu, na to se trochu zapomíná.

Mluvte

Tohle je základ. Jestli vám přijde zbytečné tohle zmiňovat, zažili jste málo brainstormingů. Vím, že je těžké říkat své nápady, kterými si třeba nejste jistí, před větší skupinou lidí. Člověk, co vede brainstorming, se z vás ale bude snažit něco vydolovat, i když jste Mlčenlivý Bob. Tak mu trochu pomozte.

image

Toho pána vpravo na brainstormingu nechcete

Připravte se předem

Předem byste měli dostat zadání minimálně s cílem brainstormingu. Pokud ho nedostanete, vyžádejte si ho. Klidně se předem ptejte na všechno, co vás napadne a zjistěte si o tématu co nejvíce informací. Všechny nápady si sepište. Vedoucí brainstormingu vás bude milovat!

image

Připadají vám ty nápady pitomé? Možná z nich ale ve výsledku něco může být. Nic nevyhazujte!

Soustřeďte se - teď a tady

Občas je to pruda. Třeba se vám teď nechce přemýšlet nebo se v hlavě stále vracíte k nějakému problému, který jste řešili před brainstormingem. To je momentálně ale vedlejší. Teď jste tady a snažíte se někomu pomoct. Proto se musíte soustředit na to, co se zrovna řeší, dávat pozor a nevyřizovat si rádoby potají maily. Meditující lidé mají v tomhle zřejmou výhodu.

image

Ommmmm, buď kreativní, kreativní…

Poslouchejte, co říkají ostatní a snažte se nápad doplnit

Pokud vám přijde nějaký nápad super, zkuste ho ještě nějak dál rozvinout. Málokdy se stane, že se ten úplně prapůvodní nápad realizuje. Nebude to vypadat, že nápad shazujete nebo ho chcete ukrást. Naopak z nápadu, který se nejdřív jeví jako nic moc, někdo další může vykřesat něco brilantního.

image

Jsem jedno velké ucho

Nebuďte toxičtí

Každý občas nemá svůj den. Když se ale cítíte blbě právě, když máte jít na brainstorming, zkuste to aspoň nepřelívat na ostatní. Nekažte to lidem, kteří opravdu zkouší něco vymyslet, prudérními poznámkami, že je něco špatně nebo že s tím nesouhlasíte. Ono to stejně nikoho moc nezajímá, ale dokáže to zkazit náladu. Případně za sebe zkuste sehnat nějakou náhradu, která není naštvaná.

image

Don't you know that you're toxic? Tak na brainstormingu teda ne…

Neshazujte nápady ostatních

U brainstormingu se vždycky jede na kvantitu, ne na kvalitu. Z 50 nápadů se tak často vybere jen jeden, který se pak rozvine a realizuje. To znamená, že se vždycky vymyslí spousta nápadů, které nejsou zrovna geniální. To ale není důvod k tomu, abyste někomu nápad shodili. I když zní třeba hloupě. Shodíte tak totiž hlavně náladu danému člověku.

image

Tohle si říkejte jen v duchu, nebo nejlíp vůbec...

Držte se tématu

Brainstorming by nikdy neměl spadnout k bezcílnému tlachání. Je sice úlohou vedoucího, aby diskuzi usměrňoval, ale zkuste mu pomoct tím, že nebudete zbytečná témata načínat nebo podporovat toho, který s tím začal. Ona je to sice občas legrace, ale ty výstupy pak vidět nechcete.

image

Bla bla bla...

Zeptala jsem se i našich brainstormingových matadorů, kteří už jich taky vedli velkou spoustu. Čím na brainstormingu naštvete Sandru?

„Zde za mě:

  • když někdo odbíhá od tématu úplně do pryč,
  • když se všichni chytí totální hovadiny (z mého pohledu) a začnou ji brát vážně a jít do hloubky,
  • když se lidi hádají,
  • když nedodržují pravidlo, že se neříká „to nepůjde“,
  • když nikdo neříká nic.“

Kuba Kotál k tomu doplňuje „Největší problém je asi s neustálým odbíháním od tématu – ono to nemusí být hned nutně špatně, ale většinou to sklouzavá k nekontrolovatelné debatě a to je pak ztráta času, zároveň to může některé lidi otrávit a ovlivní to celý brainstorming. Stejně tak prosazování „silnějšího“ názoru může zabít spoustu dobrých nápadů, které nedostanou prostor.“

A co naštve na brainstormingu vás?

Něco nejde? Tak to na brainstorming nechoď...

  • Celkový průměr hodnocení: 3.67 z 5
  • 3.67
  • 3.67
  • 3.67
  • 3.67
  • 3.67

16. srpna 2017