Google přišel s novinkou nahrazení možnosti vyloučení citlivého obsahu na Youtube. Místo toho si inzerent bude moci vybrat ze 3 typů inventářů, u kterého si přeje video zobrazit. Stále lze vylučovat i citlivý obsah, ale podle Googlu nebude tato možnost zanedlouho dále k dispozici.
Google doporučuje používat standardní inventář, který zobrazuje obsah vhodný většiny značek. Pro lepší výběr můžete typy inventáře porovnat a vybrat si, který je pro vaši videoreklamu nejvhodnější.
Zobrazování obsahových reklam v mobilních aplikacích. To pro spoustu PPC specialistů byla a stále je noční můra. Špatné zkušenosti, promrhané rozpočty a žádné konverze. Pro většinu specialistů bylo dlouhá léta osvědčenou praxí přidání vylučujícího umístění adsenseformobileapps.com.
S příchodem automatických strategií od Googlu ale neustále slyšíme, že bychom měli kampaně zjednodušovat, cílení nevylučovat, a to včetně mobilních aplikací, a v návaznosti na to Google v létě 2018 oznámil, že možnost vyloučení aplikací pomocí zmiňovaného odkazu se zruší.
Ne vždy ale automatické strategie použít můžeme, typicky u menších klientů s nízkými rozpočty a malým počtem konverzí. A pokud bychom po otestování zjistili, že umístění v aplikacích opravdu nic nepřináší, opět bychom je rádi vyloučili. Naštěstí tedy Google ponechal možnost, jak zobrazování v aplikacích předejít. Po otevření záložky Cílení na zařízení v nastavení kampaně stačilo odškrtnout možnosti zmiňující právě mobilní aplikace.
Na podzim ale bohužel i tato možnost z rozhraní zmizela, zůstaly pouze počítače, telefony a tablety. Google v nápovědě začal uvádět, že mobilní aplikace jsou nyní součástí Mobilních telefonů. Jejich vyloučením bychom se ale samozřejmě připravili o celou návštěvnost z telefonů. Začali jsme tedy pátrat, jestli je ještě nějaká jiná možnost, jak aplikace opět vyloučit. A přišli jsme na jednoduchý a rychlý způsob.
V AdWords Editoru si označte obsahové kampaně, u kterých chcete aplikace vyloučit. U nich přejděte na záložku Klíčová slova a cílení a na Kategorie mobilních aplikací, Vylučující. Tam na úrovni kampaně zvolte možnost All Apps, čímž vylučujete všechny kategorie mobilních aplikací, tím pádem tedy všechny aplikace. Tato možnost je dostupná i v rozhraní, tam bohužel není možnost vybrat všechny kategorie najednou, museli byste tak vybrat všech 144 kategorií po jedné ručně.
Tento způsob v Tastu úspěšně testujeme a v umístěních se nám od té doby ani jedna aplikace neobjevila.
Ve středu Sklik spustil dlouho očekávaný branding, na který jsme si předem připravili grafiku, okamžitě kampaně nastavili a spustili. A jaké výsledky nám u prvního klienta nový formát zatím přinesl?
Vyšší CTR o 128 % oproti ostatním kampaním v obsahové síti v Skliku. Proti brandingu (jinde také Skin formátu), nasazenému v DSP Adform je ale CTR o 60% nižší.
CPM oproti ostatním obsahovým kampaním je samozřejmě násobně vyšší, ale to se dalo čekat. Jde o navýšení o stovky procent. Naproti tomu, v Skliku máme CPM o 48,1% nižší než je průměr v Adformu. Průměrná cena za proklik je přibližně dvojnásobná oproti ostatním kampaním v obsahové síti.
Pozitivní je, že i když se rozhodně nejedná o výkonový formát, tak nám branding přinesl za těchto pár dní více konverzí, než některé kampaně v obsahové síti od začátku měsíce.
Kampaně testujeme pár dní. 99,3% podíl zobrazení naznačuje, že ostatní inzerenti branding v Skliku ještě tolik neřeší. Nyní budeme spouštět u dalších klientů, což nám také řekne více.
Očekáváme tedy, že se výkon bude ještě hodně měnit a výsledky kolísat. Tušíme, že průměrné CPM se bude zvedat, nebude tedy „optimisticky“ nízko, jak sliboval Seznam, což bylo okolo 130,- Kč. Ale třeba se pleteme. Necháme se, snad mile, překvapit.
Zatímco teprve před pěti lety se k internetu připojovalo přes mobil cca 13 % lidí, v roce 2017 je to již více než polovina. To je zdánlivě pouze číslo, ale také můžeme konečně říci, že většina obyvatel ČR je schopná se připojit k internetu přes mobil. Český statistický úřad dnes vydal z jistého pohledu přelomové údaje o vývoji ukazatelů adopce internetu a služeb s ním spojených mezi obyvateli České republiky.
Hranice padesáti procent byla překonána v použití mobilu pro přístup na internet. První takové údaje, sebrané Českým statistickým úřadem, pochází z roku 2012. Tehdy se z mobilního telefonu připojovalo na internet 12 % jednotlivců starších 16 let. Od té doby se počet jednotlivců využívajících internet na mobilu rok od roku zvyšuje. V roce 2017 dosáhl jejich podíl 50 %.
Další údaj se týká samotného nakupování a důvěry v samotný nákup online přes internet. V posledních dvanácti měsících před dotazováním ČSÚ nakoupilo přes internet 52 % jednotlivců v ČR - 53 % mužů a 50 % žen. Podíl takových osob se rok od roku zvyšuje. Ještě v roce 2005 nakupovala tímto způsobem pouhé 3 % osob. A kromě nakupování využívají Češi internet i za účelem správy svých financí. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku používalo internetové bankovnictví už 52 % dospělých. Před deseti lety to byla jen desetina populace starší 16 let.
Za zmínku určitě stojí uvést, že jak ve vybavení domácností počítačem, tak ve využívání internetu stále zaostáváme za průměrem Evropské unie. Více informací a data najdete v článku Polovina Čechů nakupuje na internetu na webu Českého statistického úřadu.
Facebook, Twitter nebo LinkedIn jsou dalšími médii, které ze svého obsahu začínají odkazovat na stránky ve formátu Accelerated Mobile Pages (AMP).
Technologie AMP umožňuje nasadit tzv. AMP verze webových stránek, které se díky přísnější specifikaci pro HTML a JavaScript načítají mnohem rychleji na mobilních zařízeních. Princip výrazného zrychlení takto načítaných webových stránek spočívá v maximální redukci systémově náročných obsahových prvků. Google potom pro rychlejší načítání používá speciální Google AMP Cache.
Nasazení AMP se v současnosti doporučuje zejména zpravodajským serverům. Plán rozvoje formátu však ukazuje, že by se jeho použití mohlo rozšířit i na další typy webových stránek. AMP obsah potom Google ve výsledcích vyhledávání označuje ikonkou blesku zobrazenou před popisem výsledku vyhledávání.
Byla to jen otázka času, ale ani trh práce neunikl pozornosti největší sociální síti. Facebook umožňuje zaměstnavatelům publikovat pracovní pozice na jejich stránkách. Předem vyplněné žádosti, které vychází z uživatelských dat, mohou uživatelé posílat prostřednictvím Messengeru. Právě Messenger by měl být přítomný od samého začátku přijímacího řízení až do jeho samotného konce.
Výhoda pro pracovní portály je ta, že stránka nemá žádné limitace v tom, kolik pozic vypublikuje/nabídne na své stránce. Facebook se asi nikomu nevybaví, jako první možnost, když hledáte práci. Brzy se to však může změnit. Funkce bude dostupná zatím pouze v Kanadě a Spojených státech amerických od příštího týdne.
Zdroj: Recode
Koncept už nemusí zůstat konceptem. Facebook v čele s Markem Zuckenbergem představuje novinku, která má pomoct v tvorbě obsahu na jeho sociálních sítích. Creative Hub! Jeho hlavní výhodu určitě využijí jednak začínající sociálové, kteří trochu tápou ve formátech příspěvků, ale samozřejmě i zkušení marketéři, kteří si chtějí zkusit něco nového.
Creative Hub je především pro testování/zkoušení/vytváření/sdílení (vlastně na cokoliv bude potřeba). Nelze ale prostřednictvím této platformy rovnou publikovat (což je za nás relativní mínus, ale i tak jsme velmi nadšení).
Creative Hub, neboli:
1) Formáty
Jaké jsou formáty fotek na Instagramu nebo úvodní fotky v Canvasu? Teď už víte.
2) Sdílení
Rychlý feedback všeho, co jste vytvořili. Dokonce ani nemusíte být uživatelem Facebooku.
3) Testování
Po získání feedbacku máte možnost rovnou se podívat, jak bude vaše dílo vypadat v prostředí FB, dřív než ho vypublikujete!
4) Inspirace
Bez té by to nešlo!
Vyzkoušejte sami, rozhodně doporučujeme!
V Evropské centrále Googlu v Dublinu se minulý týden konala akce s názvem EMEA Performance Summit. No a my jsme si v Sunu řekli, že tam tedy také někoho pošlem (když už přišla ta pozvánka). Ten vybraný jsem byl já (viz níže pod článkem). Velice poctěn a s pokorou jsem se v pondělí odpoledne přesunul z kanclu do Irska.
Nejsem si jist, jestli moje ovocná bunda byla úplně vhodně vybrána do hotelu, který nám Google zajistil. Pán v cylindru mě už dlouho do ubytování neuváděl a troufám si říct, že pokoje vypadaly přeci jen o něco málo lépe, než ty, které čekaly na kolegy v Ostravě na Marketing Festivalu.
Ale k věci. Akce to byla podařená. Organizace, prostory, catering, přednášky první den i roundtably den druhý, všechno bylo na jedničku. První den, tedy přednáškový, se točil primárně kolem mobilů, RLSA, similar audiences, customer match, cross device a také ukázka nového looku Adwords, který dorazí na začátku příštího roku (snad). Po tomto bloku jsme se s naším Google člověkem, Adamem Nosálkem, šli mrknout i do prostorů, které byly pro ostatní smrtelníky uzavřené (skluzavky tam nemají, ale kulečník ano).
Večerní afterparty v klubu Sophie´s s nejlepším zpěvákem ever byla také velmi záživná. Mimochodem, kdo ho pozná a identifikuje, má u mě panáka irské whiskey.
Druhý den proběhly již zmiňované roundtably, tedy diskuze s projektovými manažery Googlu o službách, produktech a budoucnosti. I nějaké zajímavé novinky byly řečeny, bohužel jsou tajné, takže pardon.
A to je vše, tak jen víc takových akcí, příští lokalitu bych viděl například Googleplex.