Jednou z největších výzev, na kterou v rámci digitálního marketingu narážíme prakticky od počátku, je měření dopadu on-line kampaní na reálný business tam venku. Pokud vlastníte e-shop a prodáváte pouze na internetu, tak vás problém zákazníků, kteří si sice zjišťují informace on-line, ale nakupují v kamenných pobočkách (tzv. ROPO efekt) nemusí až tolik trápit. Pro všechny ostatní je to otázka, nad kterou se minimálně pozastavili (nebo by rozhodně měli). Snad každý specialista na digitální marketing se již určitě u klienta setkal s otázkou: „A jak se to projeví na našich prodejích?“
V článku si ukážeme, jak přes Google Tag Manager nastavit 4 typy kódů, které využijeme nejen v PPC kampaních. Google Analytics, konverzní a remarketingové kódy Adwords i Sklik a události do Google Analytics. Tak pojďme na to!
Říká se, že když musíme stejnou věc dělat víc než jednou, měli bychom jí nějakým způsobem automatizovat nebo si opakující se úkony alespoň usnadnit. V článku si ukážeme, jak využít některé funkce nejen v Google Analytics, které nám pomohou práci zjednodušit, a zároveň tipy na praktické použití. Možná pro vás nebudou tyto funkce novinkou, ale určitě neuškodí, když si i ostřílený „GAčkař“ připomene a ověří, že využívá všech možností k co nejefektivnější práci.
Přibližně v polovině března tohoto roku (2016) Google představil nový produkt pro velké organizace pod názvem Google Analytics 360 Suite. Toto řešení je určeno velkým podnikovým organizacím a umožňuje jim, jak Google tvrdí, lépe porozumět zákazníkům a analyzovat obchodní příležitosti. Toho může být dosaženo společným přístupem ke všem dostupným datům webové analytiky a marketingovým nástrojům Google pro celé týmy a jednotlivce organizací. Ty mohou díky řešení získat dostatek informací k tvorbě strategií pro zvýšení výkonnosti podnikového obchodu. Protože jsme na Sunitce zatím o tomto nástroji neinformovali, pojďme se ve stručnosti podívat, co tento soubor produktů přesně nabízí.
Poslední dobou se nám v Google Analytics mohou objevovat prapodivné zahraniční stránky, které na nás odkazují. Prvotní radost z návštěvnosti našeho webu ze zahraničí vystřídá skepse. Odkazující stránky nejsou absolutně relevantní a aby toho nebylo málo, zkreslují nám statistiky typu návštěvnost, míra opuštění a doba trvání návštěvy, grrrrr!
V protikladu tomu, jak by se na první pohled mohlo zdát, má Kolumbie i jiné cennosti než ten obecně a nechvalně známý vývozní artikl. Hovořím o talentovaných lidech. Jednou z nich je sympatická Sandra Camacho, momentálně žijící v Paříži, původem právě z Kolumbie. Sandra z Kolumbie není zpěvačkou, ani fotbalistkou. Místo toho umí mnohem lepší věci: a to ve francouzském Googlu dost dobře pracovat s čísly, konkrétně s čísly v Google Analytics, které se točí okolo atribučního modelování.
Víte, jak v Google Analytics sledovat počty spuštěných videí, počty stažených souborů, prokliky na interní bannery či to, zda vám nenarůstá počet navštívených chybových stránek 404? Pokud vaše odpověď zněla, že nevíte, pak je daný článek určený právě pro vás. Google Analytics totiž nabízí mnoho možností, jak zjistit o návštěvnících více zajímavých informací, ale bohužel se o nich příliš nemluví. Pokusím se to tedy napravit, tak s chutí do čtení.
Mnoho přednášejících se na Marketing Festivalu 2013 v Brně dotklo ve své přednášce tématu person a toho, jak je důležité pochopit chování svých návštěvníků, zákazníků. Většina z vás si možná řekne, že se jedná o otřepanou frázi. Každý přeci ví, kdo je jeho návštěvník nebo zákazník. Přesto se však tohoto tématu dotkl téměř každý přednášející a my si ho nyní připomeneme.