Dva přelomové ukazatele roku 2017 v českém E-commerce

Digichef

Zatímco teprve před pěti lety se k internetu připojovalo přes mobil cca 13 % lidí, v roce 2017 je to již více než polovina. To je zdánlivě pouze číslo, ale také můžeme konečně říci, že většina obyvatel ČR je schopná se připojit k internetu přes mobil. Český statistický úřad dnes vydal z jistého pohledu přelomové údaje o vývoji ukazatelů adopce internetu a služeb s ním spojených mezi obyvateli České republiky.

Použití mobilního telefonu k přístupu na internet

Hranice padesáti procent byla překonána v použití mobilu pro přístup na internet. První takové údaje, sebrané Českým statistickým úřadem, pochází z roku 2012. Tehdy se z mobilního telefonu připojovalo na internet 12 % jednotlivců starších 16 let. Od té doby se počet jednotlivců využívajících internet na mobilu rok od roku zvyšuje. V roce 2017 dosáhl jejich podíl 50 %.

Nakupování přes internet

Další údaj se týká samotného nakupování a důvěry v samotný nákup online přes internet. V posledních dvanácti měsících před dotazováním ČSÚ nakoupilo přes internet 52 % jednotlivců v ČR - 53 % mužů a 50 % žen. Podíl takových osob se rok od roku zvyšuje. Ještě v roce 2005 nakupovala tímto způsobem pouhé 3 % osob. A kromě nakupování využívají Češi internet i za účelem správy svých financí. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku používalo internetové bankovnictví už 52 % dospělých. Před deseti lety to byla jen desetina populace starší 16 let.

Za zmínku určitě stojí uvést, že jak ve vybavení domácností počítačem, tak ve využívání internetu stále zaostáváme za průměrem Evropské unie. Více informací a data najdete v článku Polovina Čechů nakupuje na internetu na webu Českého statistického úřadu.

Ondra Panuška

21. listopadu 2017