Jak plánovat exportní strategii

Digichef

Exportní strategie je v onlinu často skloňovaným buzzwordem posledních let. Všichni mluví o exportních strategiích, jak jsou důležité, jak se musí dělat apod. Ale málokdo vlastně ví, co to opravdu obnáší.

image

Jak na exportní strategii

Proč hledat nové trhy?

Současná úroveň globalizace prakticky vytváří jeden velký společný trh. Podle dat z Google je 3,4 miliardy lidí online každý den a každý z nich může být váš potenciální zákazník. Samozřejmě to není tak růžové, ale expanze na evropské trhy nebo třeba za velkou louži není nic nepředstavitelného. Hlavně v e-commerce můžete začít prodávat téměř komukoliv prakticky ihned. Česká republika má z pohledu evropské logistiky stratgické umístění a díky tomu můžete obsloužit několik zemí z jednoho centrálního místa.

Vlastně to na první pohled vypadá vše hodně lákavě. Navíc si přidejte další výhody jako zvýšení tržeb, rychlejší růst, diverzifikace zdrojů příjmů a už nebude přemýšlet o ničem jiném, než o exportu. Podle průzkumu společnosti Regus (i když z roku 2012) české společnosti působící na mezinárodních trzích vykazují lepší výsledky (trendy příjmu, zisku nebo obou faktorů zároveň) než společnosti, které se zaměřují pouze na domácí trhy. Z průzkumu, kterého se účastnilo více než 12 000 společností, také vyplývá, že společnosti vidí největší bariéry pro expanzi v nemovitostech a lidských zdrojích. Google ve svých průzkumech zaměřených na e-commerce export zdůrazňuje nejčastější překážky ve formě hledání místních údajů a trzích a také různých lokálních specifik, které můžou úspěchu spolehlivě zabránit.

Právě díky Googlu máme nyní k dispozici řadu nástrojů, které nám prvotní analýzu trhu dokáží zjednodušit.

Google Trends

Určitě znáte oblíbená videa Googlu Year In Search a jestli ne, tak to koukejte rychle napravit. Za těmito videi stojí právě nástroj Google Trends, který poskytuje celosvětová data o vyhledávání v Googlu. Můžete tak jednoduše analyzovat trendovost vyhledávání klíčových slov, témat a to vše dle vybraných lokalit. Nenapadá vás k čemu je to dobré? A co třeba vývoj vyhledávání slovních spojení „zahradní nábytek“ nebo třeba „luxusní parfémy“? Během pár kliknutí získáte přehled o vývoji hledanosti frází spojených s vaším oborem v návaznosti na jednotlivé geografické oblasti a hned máte alespoň hrubý odhad potenciálu v jendotlivých zemích.

Consumer Barometer

Dalším nástrojem napěchovaným užitečnými daty je Consumer Barometer. Není tak známý jako Google Trends, ale data v něm obsažená jsou o to zajímavější. Google díky online panelům a průzkůmům od TNS shromáždil obrovské množství dat o tom, jak lidé v jednotlivých zemích používají internet a jaké jsou jejich běžné uživatelské návyky. Právě tato data jsou ohromně důležitá ve chvíli, kdy např. řešíte jaké typy platby nebo dopravy máte na konkrétním trhu zvolit.

Market Finder

A trojici uzavírá nástroj Market Finder, který jde asi nejvíc na dřeň. Nástroj to není nikterak nový, ale teprve nedávno (říjen 2017) ho Google otevřel široké veřejnosti. Do té doby ho používal pouze interně při přípravě exportních strategií s agenturami a většími klienty. Teď se stačí přihlásit s vaším Google účtem, zadat URL webu, Market Finder sám vyhodnotí relevantní produktové kategorie, které si ale můžete ještě ručně upravit a následně už nechat Market Finder najít ty nejvhodnější trhy k expanzi. Popis nástroje by vydal na samostatný článek, ale ve zkratce dostanete přehled o objemu vyhledávání ve zvoleném segmentu, doporučenou výši bidu pro Adwords kampaně a spoustu užitečných socioekonomických ukazatelů i zvyklosti v online nakupování. Zajímavý je index jednoduchosti podnikání, který hodnotí jak složité je v dané zemi rozjet vlasní podnikání. U každé země také najdete index vnímání korupce podle Transparency International.

Určitě doporučuji věnovat odpovídající čas všem nástrojům a získat tak maximum informací o trzích, které pro vás můžou být klíčové pro další rozvoj podnikání. V Market Finderu pak najdete i spoustu užitečných informací o přístupu k lokalizaci, logistice apod.

Co vám čísla neřeknou?

Najednou to vše vypadá úplně jednoduše. Naklikáte pár údajů, během chvíle řešíte export a už se vidíte ve vile na Bali, jak na dálku řídíte svůj úspěšný business. Kdo by to nechtěl, ale exportní strategie není žádná klikačka. Ne vše se dá z čísel hned vyčíst. Skvělou případovku na toto téma zpracoval Honza Kvasnička. Rozhodně by vám neměl uniknout ani jeden slajd, protože data, která se Honzovi podařila sesbírat vám můžou ušetřit hodně trápení, prozkoumávání slepých uliček a ve výsledku hlavně hodně peněz.

Základem je důvěryhodnost. Na nedávno proběhlém Ecommerce Expo několikrát zaznělo, jak důležité je mít v každé zemi lokální kontaktní osobu, která dokáže zákazníkům pomoct. U větších projektů to pak může být i místní „country manager“, který bude celý lokální business řídit.

Další zajímavostí je naprosto odlišné chování uživatelů např. při výběru čoček nebo také funkčnost různých USP - to jsou detaily, které vám žádný nástroj neprozradí a zde je dobré se co nejvíce inspirovat zaběhnutou lokální konkurencí a pak testovat dílčí vylepšení.

Cesta na západ nemusí být vždy ta správná

V Heurece dali dohromady ohromné množství dat ze 7 evropských trhů (CZ, SK, PL, HU, RO, AT, DE) a na Ecommerce Expu prezentoval Tomáš Braverman zkrácenou verzi této analýzy. Naštěstí na ale poskytl i její celou verzi. A pokud to s rozšířením vašeho e-shopu myslíte vážně, tak si celou analýzu podrobně projděte. Naleznete zde spoustu užitečných čísel, která vám Google neřekne a najednou zjistíte, že na určité kategorie jsou zajímavé západní trhy, ale na některé naopak ty východní (typicky Maďarsko, Rumunsko).

Žádný 100 % ověřený návod na zaručeně úspěšnou exportní strategii asi neexistuje a prakticky každá case study obsahuje část o různých chybách, slepých uličkách apod. Nikdy se nedá připravit s jisotou, že vše vyjde, ale důležité je pružně reagovat na aktuální vývoj a případné problémy rychle řešit.

Jestli chcete v e-commerce uspět, a to nejen v zahraničí, neusněte na vavřínech. Zajímejte se o vaše uživatele, testujte, sledujte trendy a inovujte.

Začít exportovat nikdy nebylo jednodušší

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

12. února 2018