Google Day 2010

Digichef

Ve středu 15. září 2010 se v pražském klubu SaSaZu konal historicky první Google Day. Byla to konference plná zajímavých témat, na kterou navazovala party u příležitosti čtvrtých narozenin Google Česká republika. Skvělá image firmy Google není náhodná, proto jsme se na tuto akci velmi těšili. Po příchodu dostali všichni welcome drink, usadili se a úvodní slovo si vzala jako vždy Taťána le Moigne, Country Directorka Google Česká republika. Po jejím vstupu jsme mohli postupně zhlédnout prezentace z oblasti internetu, reklamy a ekonomiky. Pohodovou atmosféru celého večera dotvářela známá moderátorka Lucie Výborná.

Celá akce probíhala v duchu „Hledání růstu“. Témata prezentací byla skutečně rozmanitá a přednášející se neomezili jen na internetovou tématiku. Jako první vystoupil Tomáš Holub z ČNB, který představil makroekonomickou prognózu vývoje ČR. Zabýval se dopady ekonomické krize na Českou republiku, zejména poklesem ekonomické aktivity a jejím nynějším růstem. Následovala prezentace „Internet Trends“, vedená Obi Felten, Director of Consumer Marketing EMEA Google. Ani tentokrát nebylo opomenuto téma růstu, tentokrát v oblasti onlinu. Obi uvedla 5 klíčových trendů internetu: celosvětový růst online vyhledávání, zvyšující se kvalitní mediální obsah, rozvoj mobilních platforem, touha po stále více a více informacích a vzestup socializace na internetu. Po Obi si slovo vzala dvojice Christophe Muller a Suveer Kothari z Googlu. Provedli nás technologiemi a možnostmi, které nabízí YouTube, např. technologie pro hluché, která u videí zobrazí titulky dle lokace uživatele. Neopomenuli ukázat také videa s interaktivním obsahem, YouTube Insights, rozhraní YouTube pro velké obrazovky nebo YouTube.com/disco. Většina těchto věcí je dobře známa, i tak to ale byla velmi pěkná prezentace. Následovala prezentace o inovacích Google produktů, kterou vedli Jens Redmer, Dave Burke a Jaroslav Bengl. Přiznám se, že jsem z některých ukázek byla vážně nadšená, pojďme se na ně mrknout. Začneme s Google Obrázky. Mnoho uživatelů bezpochyby v Google obrázky vyhledává, jen málo jich je však obeznámených s dostupnými možnostmi a nastaveními. Pokud hledáme např. obrázky Barcelony a chtěli bychom více fotek ke konkrétní stavbě, můžeme si zobrazit obrázky podobné.

image

Hledání obrázku

image

Výběr podobných obrázků

Obrázky si můžeme také zobrazit dle konkrétní barvy. Vyzkoušejte sami!

image

Zobrazení obrázků v jedné barvě

Nová technologie pro vyhledávání na webu - Google Instant, byla též probíraným tématem. Zatím je dostupná pouze v USA, ostatní země by však měly brzy následovat<s></s>.

image

Google Instant

Hodně se mluvilo také o změnách v mapách Google. Od nynějška je například možné zoomovat automaticky na město pouhým kliknutím. V praxi to znamená, že když si vyhledám třeba mapu Floridy a chci se podívat na mapu města Miami, nemusím zoomovat, ale stačí jen na Miami kliknout. Dále jsou mapy rozšířené o velmi užitečnou funkci plánování cyklotrasy. Zajímavá byla také ukázka StreetView, kde jsou zkombinované fotky od uživatelů s fotkami nafocenými Street View autíčkem. Další možnost práce s mapami Google je jejich customizace. Můžeme si například vypnout zobrazení silnic, vody, hranic, apod. Tyto technologie však bohužel zatím nejsou lokalizované pro ČR. Škoda, mapu cyklotras bych ocenila.

Mapa, jak se v New Yorku dostat z Central Parku k nákupnímu centru Macy’s na Herald Square autem.

image

Mapa pro jízdu autem od Central Parku k Macy's

Mapa, jak se v New Yorku dostat z Central Parku k nákupnímu centru Macy’s na Herald Square na kole.

image

Mapa pro jízdu na kole od Central Parku k Macy's

Co je v mapách Google pro Českou republiku novinkou, je jazykový „překlad“, neboli transliterace. Můžete si zvolit překlad např. do ruštiny, nebo třeba japonštiny. Překlad je proveden formou transliterace proto, aby mohli cizinci číst názvy tak, jak se skutečně číst mají.

image

Transliterace mapy České republiky do japonštiny

Závěrečná část prezentace byla věnována mobilní platformě Android. V české verzi populárního operačního systému je nyní dostupná technologie hlasového vyhledávání, kdy dotaz namísto ťukání do klávesnice do vyhledávače jednoduše namluvíte. Po nahrání se hledaný výraz zobrazí jako text a spolu s ním dostanete i výsledky vyhledávání.

image

Hlasové vyhledávání

image

Zpracování hlasového vyhledávaného dotazu

V anglické verzi Androidu je dokonce možné hlasové psaní zpráv, vytáčení uložených kontaktů, hlasový překladač nebo třeba spuštění hudby, jak nám Dave za obdivu celého sálu ukázal. Současná verze Androidu však nemá jen pokročilé hlasové vymoženosti. Dokáže také rozpoznávat vyfocený text či obrázek. Vyfocený text můžeme si můžeme nechat okamžitě přeložit. Vyfotíme-li třeba článek z novin, technologie text rozpozná a přeloží ho. První část konference byla zakončena příjemným coffee breakem. Po výborném ovoci a kávě se všichni opět usadili na svá místa a slovo dostal Mohamad Gawdat, Managing Director SEEMEA, který dorazil kvůli problémům s vízy na poslední chvíli. Poté na pódium přišel opět Suveer Kothari z Googlu, který vyrukoval se zábavnou prezentací o reklamě na YouTube plnou skvělých videí. Ukázal nám, jak se dá podporovat brand právě pomocí YoutTube, že reklama na YouTube není zaměřená jen na výkon, ale i na budování vztahu zákazníka ke značce. Co byste řekli na toto video?

Tak co? Máte chuť si jít koupit Coca Colu ;)? Na Suveera navázal Jindřich Fermuth z Telefónica O2, aby se s námi podělil o zkušenosti s reklamou na Google a YouTube. Včera bylo dokonce na homepage YouTube O2 prvním inzerentem! Ještě před panelovou diskuzí, která celou konferenci uzavírala, vystoupil Andreas Demuth, CEO z Centrum Holdings, který přítomným popovídal o partnerství v CEE (ve střední a východní Evropě). Po individuálních prezentacích už se na pódiu objevily stolky pro diskuzi, která byla vedena na téma budoucích zdrojů růstu střední a východní Evropy.

image

Panelová diskuze

Jestli se bude Google Day příští rok opakovat, určitě se máme na co těšit. Narozeninová párty, která následovala po konferenci, byla jak jinak než vydařená, i když bych čekala mnohem větší účast. Hudební program zahájil Tomáš Klus s kapelou, po něm vystoupila Anna K a nakonec DJ Henrietta. Jedlo se, pilo a tančilo, zábava nevázla a nálada byla super. Nejen tým Google to roztáčel na parketu jako o závod!

image

Anna K • Celkový průměr hodnocení: 4.5 z 5
 • 4.5
 • 4.5
 • 4.5
 • 4.5
 • 4.5

16. září 2010

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. R@mek | 30. září 2010

  Škoda, že jsem nemohl přijít, nevíte jestli jsou k dispozici alespoň slidy? Jinak to hlasové vyhledávání funguje i na iPhone a musím říct, že mě překvapilo jak dobře. Se slovy a čísly není problém, ale při větách už občas algoritmus vrátí něco jiného než jsem chtěl. Pravda ale je, jak často člověk googlí věty :)

  Jinak to Coca cola video je super, ostatně jako všechny jejich virály. Tohle si nemůžu dovolit nedat http://www.youtube.com/watch?v=dCtxiPJOxfg

 2. Markéta Kolerusová | 30. září 2010

  Slidy zatím k dispozici nejsou :-(. Jediné, do čeho jsme mohli nahlédnout, byly fotky od profi fotografů. Pokud by byly prezentace veřejně dostupné, dám vědět.
  Jinak hlasové vytáčení je fakt super. Přednášející to zkoušeli na ostro na pódiu a opravdu se jim to dařilo. Dokonce i slovní spojení jako třista třicet tři stříbrných stříkaček :-)
  Díky za video. Coca Cola virály fakt válí!