Vneste čerstvý vzduch do long-term kampaní

Digichef

Určitě už jste se setkali se syndromem vyhoření. Ať už v práci či v osobním životě. Klidně vás to může potkat i u výkonnostní kampaně. V dnešním článku si povíme, jak proti takovému pocitu vyhasnutí bojovat a zbavit se ho. Pojďme se bez dalšího otálení podívat na jeho jednotlivé fáze, jejich "příznaky" a jak se vypořádat s tou poslední.

1. Fáze - Obdržíte zakázku a začnete ji nadšeně zpracovávat. Jde vám to hezky od ruky, máte parádně vymyšlené schéma reklamních sestav, z hlavy vám padá jeden dobrý nápad za druhým. Tenhle stav obvykle trvá pár dní, než kampaň nastavíte a spustíte.

2. Fáze - Následujících pár dní trávíte jako detektiv. Pídíte se za výkonem a mapujete si terén. Analyzujete dosavadní průběh, hledáte slabá místa kampaně, snažíte se minimalizovat náklady a získat co nejlepší konverzní poměr. Lidově se dá říct, že vybrušujete drahokam, aby byl co nejčistší.

3. Fáze - Když už máte zajištěné to podstatné a kampaň vykazuje dobrý výkon, můžete vymýšlet vychytávky. Mazlit kontextové cílení, sledovat pohyb zákazníků na stránkách klienta a navrhovat vylepšení, vyhrát si s remarketingem (který v tuhle dobu už bude mít dost velké publikum), zkusit AB test, obměnit kreativu. Na kampani je vždy co dělat, ale už se nemění její podstata. Tohle období trvá nejdéle.

4. Fáze - Pomalu dochází inspirace. Kampaň je dobře nastavená, má pěkný výkon, všechny chybky jste vychytali. Ale co teď s ní? Má jet ještě následující rok a vy už teď cítíte, že jste jí dali vše, co jste jí dát mohli. Žádná další zásadní vylepšení vás nenapadají. Jak z toho ven?

image

První věc, kterou si musí každý uvědomit, je, že kampaň nebude nikdy hotová. Vždy je třeba na ní pracovat. Vždy jde něco vylepšit, optimalizovat, změnit k lepšímu. Práce nemizí, jen nápady docházejí.

Tady máte pár tipů, jak získat nové.

a) Promluvte si o kampani s kolegou. Sedněte si s ním k počítači, proberte práci, kterou jste na ní zatím udělali. Je to zdržení na pár minut a občas z kolegů vypadnou návrhy, které by vás nenapadly.

b) Sledujte trendy. Není nic lepšího než moct po dlouhé době kampaň přizpůsobit novým okolnostem na trhu, v politice či jenom díky ročnímu období od podlahy předělat kreativu a upravit reklamní sestavy. Nemluvě o tom, že to může dost pomoct klientovi.

c) Zkuste si občas s kolegy vyměnit správu kampaní. Když na nich začne pracovat člověk, který se v nich nevrtal předtím už pětsetkrát, kolikrát rovnou uvidí věci, jakých si vy nevšimnete.

d) Nechte kampaň občas pár dní „bez dozoru“. Vynechte celý segment, který se kampaně týká. Dnes již rozhraní Google AdWords umožňuje nastavit automatická pravidla téměř na vše, takže lze kampaň nechat chvíli odpočinout bez rizik. Nenahradí to vaši správu, ale když se pak čerství a odpočatí ke kampani vrátíte, uvidíte, že vás pár vychytávek napadne.

e) Čtěte odborné publikace a články našich zahraničních kolegů. Nechte se jimi inspirovat. Uvidíte, že sem tam narazíte na novinky či fígle, které se týkají zrovna vaší long-term kampaně. S novou inspirací a touhou vyzkoušet si nové postupy hned dostanete chuť něco vylepšovat.

Máte vlastní fígle či postupy, jak se vyhnout postupnému vyhoření při práci se stejnou kampaní po rok a více? Podělte se i o své zkušenosti, rádi to uslyšíme!

Experimentujte, tvořte. Inspirace se drží kreativních lidí :)

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

8. srpna 2012