Personalizátory reklam neboli Ad Customizers

Digichef

Ad Customizers je nástroj pro automatickou úpravu textových inzerátů v reálném čase. Zejména v případě kampaní dokáže ušetřit hodiny práce měsíčně, které je možné investovat do správy kampaní jinak a hlavně efektivněji. Hlavně si tak můžete ušetřit spoustu poměrně nudných a monotónních činností a namísto toho se věnovat v kampani něčemu zábavnějšímu a kreativnějšímu. Ad Customizers je možné využít pro textové inzeráty jak ve vyhledávácí, tak kontextové síti.

image

Inzeráty vymazlenější než Xzibitovy ghettokáry / zdroj obr.: yoursearchadvisor.com

Řekněme, že máte e-shop a prodáváte LCD televize. Jedna řada od stejného výrobce má naprosto stejné parametry a modely se liší pouze ve velikosti uhlopříčky a pochopitelně ceně. No a teď máte takovýchto televizí deset v jedné řadě...

Pokud byste chtěli mít inzerát, ve kterém bude uvedený jak přesný název, tak cena, je potřeba běžným postupem vytvořit deset různých inzerátů. Pokud navíc časem u některé snížíte cenu, ať kvůli akci, nebo kvůli tomu, že na trh přijde například nová modernější řada, bude potřeba tyto texty znovu ručně upravovat. Použitím personalizátorů reklam je však možné si většinu této práce ušetřit.

Jak Ad Customizers fungují?

Dynamicky upravovat textové inzeráty bylo samozřejmě možné již dříve, ale šlo pouze o nadpisy inzerátů na základě vyhledávacích dotazů. Zde bylo velice důležité mít dobře odladěná vylučovací klíčová slova tak, aby se do nadpisů nepropisovaly nesmysly, nebo nerelevantní klíčová slova. To rozhodně platí i pro Personalizátory reklam. Je důležité si parametry správně nadefinovat, jak je vidět v příkladech níže. Další možností pak bylo využívat AdWords skripty, nicméně i v tomto případě měly úpravy své limity. Ad Customizers oproti skriptům, kromě širší škály možností, nabízí i snadnější možnosti úpravy. Možné je v reálném čase upravovat nejen nadpisy, ale také samotné tělo textových inzerátů. Jediné, co pomocí personalizátorů měnit nemůžete, je viditelná URL adresa. Tady vám prozatím bude muset stačit dynamické vkládání klíčových slov (DKI). Jinak funguje i způsob, jakým se dynamicky měnící se položky propisují do textů. Nejprve je potřeba vytvořit si tabulku produktů, ze které se pak parametry budou tahat. Tuto tabulku vytvoříte snadno pomocí textového editoru a vypadat může například takhle:

image

Specifikace parametrů pro Ad Customizer pomocí tabulky. / zdroj: support.google.com

 

V tabulce můžete vidět cílové klíčové slovo, které se ho budou týkat další předdefinované parametry. Samotný zápis sdíleného inzerátu by pak vypadal následovně:

image

Textový inzerát s personalizátory reklam. / zdroj: support.google.com

 

Po zadání klíčového slova „prowhip 300“ se ve vyhledávání zobrazí následující reklamní inzerát:

image

Reálné zobrazení personalizovaného inzerátu. / zdroj: support.google.com

 

Obdobně by tomu bylo v případě dalších klíčových slov předdefinovaných v tabulce. V podstatě jen variací na předchozí příklad jsou dynamicky se měnící společné reklamy napříč kampaněmi či sestavami. Snadno tak můžete vytvořit personalizované inzeráty pro celé kategorie produktů.

image

Sdílená reklama pro celou kategorii. / zdroj: support.google.com

  

Stačí pouze přes sdílenou knihovnu a firemní údaje nahrát tabulku s jednotlivými parametry a pomocí dynamických proměnných upravit sdílené textové inzeráty. Návod, jak správně tuto tabulku připravit, včetně šablony naleznete v nápovědě AdWords.

Další možnosti využití Ad Customizers

Často se měnící nabídka (resp. její rozsah)

Pokud se vaše nabídka mění i několikrát denně, nepřipadala úprava textových inzerátů podle aktuální nabídky asi v úvahu, tedy pokud jste na to neměli najatý celý tým. Nástroj Ad Customizers vám v tomto případě ušetří měsíčně tolik času, že nebudete vědět co s ním.

image

Reklama pro často se měnící nabídku. / zdroj: google-cz.blogspot.cz

Odpočet u jednorázových akcí

Nabízíte časově omezenou slevovou akci na vybrané produkty? Dobu, po jakou bude tato akce ještě trvat, je možné nechat v reálném čase zobrazovat v textových inzerátech.

image

Textový inzerát s funkcí Countdown. / zdroj: google-cz.blogspot.cz

 

Stejnou funkci nabízel známý AdWords skript, nicméně v tomto případě je práce s nastavením odpočtu mnohem jednodušší. Jedna možnost je využít tabulky ve Sdílené knihovně, jak bylo popsáno výše. AdWords však nabízí ještě jednodušší možnost, stačí do textu inzerátu napsat parametr {=COUNTDOWN} a automaticky se rozbalí nabídka, kde je možné vše snadno nastavit. Funkce je navíc lokalizována do velkého množství jazyků a nechybí ani čeština včetně skloňování - v inzerátu se vám tak nezobrazí například "1 dny", a podobně.

image

Nastavení funkce Countdown. / zdroj: google-cz.blogspot.cz

Další výhody

V případě dynamických úprav můžete v reálném čase měnit inzeráty, aniž byste museli fakticky inzeráty upravovat. Díky tomu, že je kvůli aktualizaci nemusíte přepsat, nepřicházíte tak o historii reklamy a statistiky výkonnosti.

Způsobů, jak Personalizátory reklam využít, je však mnohem více. Záleží pouze na vaší fantazii a šikovnosti. Google navíc slibuje, že tohle není poslední novinka a máme se v tomto směru na co těšit. V poměrně blízké budoucnosti by totiž měly následovat další nástroje, které správcům reklamních kampaní ušetří spoustu času. Uvidíme, co si pro nás připraví příště. Nápadů na to, co by se ještě dalo zlepšit, bych pár měl. Třeba podobným způsobem umožnit import podmínek pro remarketingová publika bez nutnosti použít AdWords API.

Pro mě novinka roku 2014, minimálně co se AdWords týká. Zejména u velkých kampaní vám ušetří spoustu času!

  • Celkový průměr hodnocení: 3.67 z 5
  • 3.67
  • 3.67
  • 3.67
  • 3.67
  • 3.67

23. ledna 2015