Hodnocení stránek na protokolu HTTPS vyhledávačem Seznam.cz

Digichef

Bezpečnost na internetu a ochrana dat uživatelů se poslední dobou řeší čím dál více. Když Google v minulém roce zveřejnil zprávu o zvýhodňování stránek webu ve výsledcích vyhledávání nasazených na protokolu https oproti nezabezpečenému protokolu http, začalo velké množství webů migrovat své weby na tento zabezpečený protokol.

image

Zdroj: en.wikipedia.org

Google 6. srpna 2014 zveřejnil zprávu, že protokol, na kterém jsou nasazeny stránky, je dalším signálem hodnocení stránek webu. Po této změně tak stránky běžící na zabezpečeném protokoli získaly lepší hodnocení, než ty, které jsou nasazeny na protokolu HTTP. Reakce web masterů na sebe nedala dlouho čekat a mnoho webu začlo hromadně migrovat na zabezpečený protokol s vidinou lepších pozic na Googlu.

Google.cz vs. Seznam.cz

HTTPS používá protokol HTTP, přičemž přenášená data jsou šifrována pomocí protokolu SSL nebo TLS. Jednou z nevýhod je mírné zpomalení oproti protokolu HTTP. Toto zpomalení je způsobeno právě výše zmíněným šifrováním daným informací. Pomalejší načítání stránky může působit kontraproduktivně u vyhledávače Seznam.cz, kdy tyto stránky získají nižší hodnocení kvůli pomalejšímu načítání.

Vyhledávač Seznam.cz právě pracuje na úpravě algoritmu, který by měl toto znevýhodnění odstranit. Změny by měly být dle Seznamu nasazeny do konce prázdnin. Seznam na svém blogu uvedl: "Výsledkem bude, že stránky se budou ve výsledcích vyhledávání řadit podle hodnoty, kterou přináší uživateli, bez ohledu na protokol, na kterém běží." Seznam tak neplánuje zvýhodnění zabezpečeného protokolu.

Pokud se chystáte přechod na zabezpečený protokol, doporučuji s tím vyčkat, dokud Seznam úpravu nezapracuje.

Přechod na HTTPS

Při přechodu na nový protokol nezapomeňte přesměrovat staré URL přes stavový kód 301. Zajistíte tak plynulé přenesení hodnocení starých URL na nové. Uživatelé, kteří se dostanou na starou verzi URL, například pomocí zpětných odkazů, budou přesměrováni na správné místo. Pokud z jakéhokoliv důvodu potřebujete zachovat i verzi webu na HTTP, je nutné provést kanonizaci vzniklých duplicit.

Pokud nyní u svého webu plánujete přechod na zabezpečený protokol HTTPS, počkejte s tím na konec prázdnin.

  • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

17. července 2015