Jaké bylo WebExpo 2016 + rozhovor se Stevenem van Vessumem o SEO

Digichef

Jako každý rok nabídlo i letos Webexpo pořádnou porci inspirace pro webdesignéry, developery a všechny ostatní lidi, kteří se kolem webů motají. Své přednášky jsme si tam našli i my. Dozvěděli jsme se například jak využít scénáristický koncept k prezentaci produktu a jakým UX failům v návrhu mobilního webu předcházet. V závěru článku přinášíme rozhovor se Stevenem Van Vessumem o SEO.

Letošní WebExpo zaznamenalo velké změny v rozložení přednáškových sálů. Kdo si pamatoval předchozí ročníky, musel být potěšen, že se na tom letošním už nemuselo běhat za přednáškami po celém Václaváku.

Všechny tři hlavní přednáškové sály byly umístěny v pasáži Lucerna a celý naplánovaný program se tak dal bez problémů stihnout. Nadšení z této nesporné výhody ovšem většinou vystřídala nespokojenost s disproporcí sálů. Velká Lucerna, která hostila největší hvězdy vypadala během některých přednášek nedůstojně poloprázdně a vzhledem k umístění občerstvení zde bylo celkem hlučno. Do druhých dvou sálů, Lucerna Music Baru a Kina Lucerna, se zase často na přednášku lidé nebyli schopni vejít.

image

Zdroj: https://www.instagram.com/webexpo/

Přednášky musely potěšit především developery a webdesignéry, pro které je konference určena primárně. Já navštěvoval hlavně přednášky s označením "Business", kde se mluvilo o značkách, produktech, analytice a k online marketingu to mělo obecně nejblíž. Na části přednášek bylo možné klást dotazy přes sli.do, případně se s řečníkem potkat ve speakers corner a probrat s ním téma osobně. Toho jsem využil v případě Stevena Van Vessumma a popovídal si s ním o SEO.

Určitě doporučuji podívat na slidy/videa z následujících přednášek:

Honza Kvasnička: Nejčastějších chyby při návrhu mobilního a responzivního webu

Na tuto přednášku o UX pro mobilní zařízení byl sál Kina Lucerna narvaný k prasknutí. Honza ukazoval UX faily na značkách, u kterých byste určitě čekali, že budou mít návrh webu zmáknutý do nejmenšího detailu. Příklad za všechny: IKEA.

Honza Tichý: RFM analýza

Honza ve své přednášce popsal, jaké výhody pro marketing přináší, když si zákazníky na e-shopu rozdělíte podle tří kritérií Recency (kdy naposledy nakoupili), Frequency (jak často nakupují), Monetary (kolik zaplatili). Segmentaci popisoval na krychli, kdy každý ze tří rozměrů znamenal jednu ze zmíněných metrik. Takto jednoduše si můžete své zákazníky rozdělit například na aktivní, loajální, nové nebo nárazové. Na každou z těchto skupin potom můžete například v rámci emailingu uplatňovat jinou strategii.

  

Tomáš Jasovský: The Power of Freemium in Design

Přednáška byla o výhodách, které freemium produkty pro InDesign v komunitě designérů představují. Zmínil jejich čtyři hlavní funkce:

 1. Propagace. Tvorba povědomí o značce.
 2. Představení produktu se všemi funkcemi, které má.
 3. Zvýšení počtu odběratelů.
 4. Budování "Love brandu" = získávání ambasadorů.

InVision prý přivádějí přes freemium produkty 90% zákazníků a já si obecně myslím, že tento přístup, i když ne v takové míře, může přinášet ovoce i na poli online marketingu. Přispívat komunitě se zkrátka vyplatí.

Robert Kerr: Telling Tales: using narrative techniques to bring UX presentations to life

Přednáška Roberta Kerra z IBM ukazovala, jakým způsobem využít scénaristických postupů při prezentaci produktu nebo dokonce své vlastní práce. Představil koncept "Blake Snyder´s Beat Sheet", který rozvádí jinak běžnou tříaktovou scénáristickou strukturu. Cílem je vyprávět příběh a představit v prezentaci tak abstraktní témata, jako je například UX ve srozumitelnější a dynamičtější podobě.

Michal Špaček: Disclosing password hashing policies

Michal Špaček je asi nejznámějším českým odborníkem na internetovou bezpečnost. Hlavním sdělením jeho přednášky bylo, že nejbezpečnější jsou hesla většinou tam, kde se nebojí říci, jak s nimi zachází. Jakmile se metodiku prozradit zdráhají a zaklínají se bezpečností uživatelů, většinou je něco špatně. Úplně nejlepším případem je, pokud mají k nakládání s hesly vlastní veřejně dostupnou dokumentaci (jako například Facebook).

Michael Lopp: Stables and Volatiles – how to get different types of humans to work together

Na twitteru hojně chválená přednáška, na které jsem bohužel nebyl, ale video z ní je již k dispozici na webu WebExpo.

Steven van Vessum - Why your website needs a Continuous SEO Process

Mě z pohledu SEO specialisty samozřejmě nejvíce zaujala přednáška Stevena van Vessuma o významu kontinuálního SEO. Její video by se mělo časem objevit na stránkách WebExpo.

"SEO je kontinuální proces, tak proč k němu tak nepřistupujeme?" Obecně nejlepší postup pro řešení velkého úkolu, je rozpadnout si ho na více menších celků. Framework, který představil Steven se tím řídí. Dal by se pojmenovat jako 3x3 a rozděluje SEO na tři fáze:

 • Údržbu (Manage changes).
 • Zlepšování (Improve).
 • Rozšiřování (Expand).

V každé z těchto fází je potom třeba zabývat se každou ze třech hlavních oblastí SEO:

 • Technické faktory.
 • Obsah (OnPage faktory).
 • Autorita a důvěryhodnost (OffPage faktory).

Na to, že měla přednáška 20 minut, zaznělo v ní hodně konkrétních doporučení. Steven v ní také představil svůj online nástroj Content King, o kterém je řeč i v následujícím rozhovoru.

image

Steven je jednička v oboru i fakt milý chlapík

Rozhovor se Stevenem van Vessumem

Stevene, ve svém příspěvku jsi mluvil o nové verzi 4.0 algoritmu Google Penguin, která byla nasazena 23. září. V souvislosti s tím jsi zmínil nástroj Disavow toll jako jedinečný prostředek pro distancování se od toxických odkazů. Ty by pro webové stránky mohly znamenat penalizaci ve výsledcích vyhledávání Google. Jakými metodami zjišťuješ podezřelé a škodlivé odkazy ty?

Přestože je na trhu mnoho nástrojů, které se snaží automaticky detekovat škodlivé odkazy mířící na webové stránky, moje zkušenost je taková, že nejspolehlivěji stále identifikuji škodlivé odkazy vlastními silami. Opravdu přesné nástroje k detekci škodlivých odkazů mají totiž pouze vyhledávače :).

Pokud jde o nástroj Disavow tool, který je k dispozici v rámci Google Search Console, tak toto řešení funguje samozřejmě pouze v rámci vyhledávání Google. Pokud tedy většina vaší organické návštěvnosti plyne z tohoto zdroje, je to ten pravý nástroj pro vás. Je důležité vědět, i když se na to často zapomíná, že Bing provozuje podobnou službu také (pozn. autora Seznam podobný nástroj nemá).

Věříš, ve vzrůstající význam strukturovaných dat (schema.org) i na ne-amerických SERPech (Stránky výsledků vyhledávání)? Na českém Google SERPu můžeme vidět jen zlomek Rich Cards a Rich Snippets, které jsou k dispozici v Americe. Myslíš, že se situace v tomto směru zlepší?

Ano, věřím, že význam strukturovaných dat bude v čase jen růst. Od počátku se vyhledávače snaží pochopit obsah webových stránek. Ušly v tomto směru dlouhou cestu, ale je tu obrovský prostor ke zlepšení. Myslím, že strukturovaná data jsou jedním ze způsobů, jak jim s tím můžeme pomoci. Také se domnívám, že míra používání strukturovaných dat na webových stránkách se výrazně zvýší. Podíváme-li se na snadnost jejich implementace, myslím, že investice je poměrně malá a přínos může být výrazný.

Pokud jde o podporu strukturovaných dat na evropských SERPech, lokální výsledky vyhledávání v tomto často zaostávají, ale rozhodně si myslím, že se to zlepší. Často je vidět, že nové funkce se testují nejprve na trhu v USA a pokud test dopadne dobře, nasazuje se tato funkcionalita i jinde.

Co si myslíš o využitelnosti strukturovaných dat z pozice třetích stran? Myslíš, že některé služby, kromě vyhledávačů budou tato data v budoucnosti také využívat?

Ano, jsou tu i jiné služby, kromě vyhledávačů, které se snaží využívat informace z webových stránek. Strukturovaná data jsou určitě dobrým způsobem, jak jim ulehčit práci. Je tu spousta služeb, které využívají crawlery a boty, takže určitě. Ale jak už jsem řekl, jako majitel webových stránek budete nevíce profitovat z toho, že jim díky strukturovaným datům lépe porozumějí vyhledávače.

Jaký máš názor na budoucnost AMP (Accelerate Mobile Pages) projektu v následujících letech? Nemyslíš, že je to pouze dočasné řešení?

Domnívám se, že experimentování s AMP může být velmi zajímavé pro firmy, jejichž obsah je pro to vhodný. Například vydavatelé - většina jejich obsahu je statická (články) a mohou tak těžit z výhod AMP, aniž by ztrácely funkcionalitu. Někteří kritizují, že projekt AMP nás vrací v čase zpět o 10 let, s ohledem na technologie a možnosti, které dnes můžeme používat. Je pravda, že použití AMP přináší některá omezení, ale myslím, že každá firma by se měla i nadále ptát sama sebe, jak může z novinky v podobě AMP těžit.

K té druhé části otázky. Je těžké říci, zda je AMP dočasná záležitost. Když mluvíme o dočasnosti, co to vlastně znamená? V éře internetu, se zdá často podpora podobného projektu na tři roky jako věčnost. Kromě toho, myslím, že bychom se na to měli podívat komplexně: neustále bychom měli optimalizovat naše webové stránky, abychom budovali pokud možno co nelepší UX. Ať už použijeme AMP nebo se rozhodneme optimalizovat dobu načítání webových stránek jiným způsobem, cíl je stejný, zlepšit uživatelský prožitek.

Co Facebook Instant Articles? Dává smysl zařadit je do SEO strategie?

Nemyslím si, že Facebook Instant Articles patří do SEO. Řekl bych, že je to spíš SMO (Social Media Optimization) nástroj. Jak už jsem uvedl, vždy rád zkouším nové věci. Pokud by bylo mé publikum na Facebooku, určitě bych Facebook Instant Articles nasadil. Pokud tam cílové publikum není, pak myslím, že je lepší využít čas a peníze jinde.

Poslední otázka míří na tvůj online SEO nástroj, který je dostupný na stránkách www.contentkingapp.cz. Můžeš ho popsat? Jaká výhody navíc má oproti ostatním podobným nástrojům?

Content King monitoruje webové stránky z více pohledů (SEO, Data pro sociální sítě a Analytika) a zaznamenává změny těchto metrik na všech podstránkách vašeho webu. Pokud se ptáš, co nás odlišuje od konkurence, řekl bych, že jsou zde 4 hlavní aspekty:

 • Monitorovací povaha naší služby. Máme chytrý algoritmus, který zjistí, které stránky jsou důležitější a ty kontroluje častěji).
 • Zaznamenáváme změny na stránkách (každá stránka má changelog).
 • Zaměřujeme se hlavně na obsah, ne jen na SEO.
 • Zaměřujeme se na dodání služby s perfektním UX.

Díky za rozhovor a hodně štěstí.

Všechny přednášky z konference by měly být časem zdarma online (některé jsou již dnes), takže pokud vás něco z mého přehledu zaujalo, určitě na to mrkněte.

Vyzpovídal jsem pro vás Stevena van Vessuma!

 • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0

4. října 2016