Šikovné PPC nástroje, které byste rozhodně měli využívat

Digichef

Chcete se dozvědět více o kouzlu, tipech a tricích PPCčka? Vydejme se tedy do světa PPC reklamy a povězme si o nástrojích, které vám pomohou s PPC kampaněmi. Informací by bylo na jeden článek příliš mnoho, rozdělím ho tedy na několik kratších. V tomto díle si představíme nástroje pro cílení v kontextové síti.

Jak funguje cílení pro kontextovou síť

Cílení pomocí klíčových slov

Kontextovou reklamu můžete cílit pomocí klíčových slov, podle kterých systém vybere relevantní stránku a na ni tuto reklamu zobrazí. Tedy cílíte pomocí klíčových slov na obsah stránek, které si často čte vaše cílová skupina.

„Jak si mohu být jistý, že se moje reklama zobrazí na těch správných stránkách, když je cílená pouze pomocí klíčových slov?“

Existuje velké množství farem, které přitahují takovéto reklamy, aby na nich vydělaly, přičemž jejich vlastní obsah je přinejmenším podivný. Výsledkem je, že pouze pomocí klíčových slov se můžete umístit i na nerelevantních, nekvalitních a nechtěných stránkách, na které vaše cílová skupina nechodí.

Cílení na umístění

Varianta cílení, kdy systému zadáte přesné umístění (server), na kterém se vaše reklama bude zobrazovat. Výhoda je, že víte, že se reklama nezobrazí na nerelevantních serverech. Nevýhoda pak spočívá v tom, že se tak možná připravíte o spoustu kvalitních serverů, o kterých jste netušili. Důvodem pro toto je fakt, že do kontextových sítí přibývají desítky serverů týdně, proto cílením na umístění nepokryjete budoucí kontextové servery.

Kombinované cílení

Můžete cílit pomocí klíčových slov i umístění v jedné sestavě. Tím zaručíte, že se reklama bude zobrazovat jen na některých stránkách webu. Pokud například jako umístění zvolíte zpravodajský server a do klíčových slov zadáte slova jako „sport“, „fotbal“, „hokej“ apod., pak se bude vaše reklama zobrazovat jen na sportovním zpravodajství tohoto serveru.

Jak zjistím, kde se má reklama zobrazí?

Jedním z nástrojů pro zjištění, na jakých serverech se díky klíčovým slovům zobrazíte, ještě než spustíte reklamu, je tzv. „Placement Predictor“. Je pravděpodobné, že jste o něm neslyšeli, protože není tolik známý – je dostupný pouze při vytváření nové sestavy přímo ve webovém rozhraní AdWords. Vzhledem k tomu, že většina specialistů používá AdWords Editor pro tvorbu kampaní, tak se o tomto nástroji prakticky nemluví.

image

Nástroj Placement Predictor

Jeho použití je jednoduché - dělá jen to, že na vámi zadaná klíčová slova zobrazí seznam partnerských serverů reklamní sítě AdWords (tzv. AdSense), na kterých by se díky těmto slovům vaše reklama zobrazila. Získáte tak možnost si z nabídnutých umístění vybrat ty nerelevantní k vyloučení.

Nástroj pro výběr umístění

Jde o podobný nástroj, jako je ten výše, je však mnohem podrobnější a přesnější. Využijete ho pro tvorbu reklamních sestav cílených na umístění. Osobně tento postup můžu jen doporučit! Takto prozkoumáte, jaké stránky relevantní k vašemu byznysu jsou v reklamní síti dostupné a jejich bližším prozkoumáním zjistíte, na jakých stránkách má smysl inzerovat a na jakých ne. Tento nástroj naleznete pod kartou „Přehledy a nástroje“.

image

Kde najít nástroj pro výběr umístění

Ukažme si funkci tohoto nástroje prakticky na příkladu e-shopu s mobilními telefony.

image

Použití nástroje pro výběr umístění

Metoda „pokus, omyl“

Někdy vám však tyto nástroje neukážou úplně vše. Především z důvodů přidávání a odebírání partnerských webů v čase. Navíc ani nemůžete do nástrojů zadat úplnou kampaň jako celek. Proto je dobré aplikovat i následující postup.

Nechte reklamu spuštěnou týden a poté v rozhraní AdWords na kartě „Sítěanalyzujte, na jakých serverech se vaše reklama zobrazuje. Poté si tyto servery prohlédněte a sami se rozhodněte, které pro vás jsou dobré a které ne. Ty špatné poté prostě vyloučíte z kampaně (toto můžete provést přímo z karty Sítě).

image

Přehled umístění na kartě sítě

Přesně tento postup platí vlastně jako jediný i pro Sklik, a to z důvodu absence nástrojů pro kontextové cílení. Nechte reklamu se nějaký čas zobrazovat, poté si vytvořte přehled umístění (webů) a ty nerelevantní vylučte.

image

Popis

Vřele doporučuji tento proces periodicky opakovat (třeba 2x měsíčně), abyste měli stálou kontrolu nad servery, kde se vaše reklama zobrazuje.

Jsou i jiné možnosti, jak udělat kampaň pro reklamní síť?

Ještě je zde alternativa s názvem „Nástroj pro kontextové cílení“. Stejně jako v předešlých nástrojích i zde musíte systému zadat několik (maximálně 10) klíčových slov. Po stisknutí tlačítka hledat vám systém sám nabídne způsob, jakým kampaň vytvořit. To v praxi znamená, že na základě zvoleného cílení a relevance klíčových slov vám systém navrhne celé sestavy i s klíčovými slovy, na která byste měli kampaň cílit.

image

Použití nástroje pro kontextové cílení

Jde jen o beta verzi, takže od toho zatím nečekejte zázraky, ale myslím, že až bude tento nástroj dokončený, pak bude více než užitečný ;-).

Máme hromadu umístění na kontrolu. Co dál?

Jak již bylo řečeno, nejlepší postup kontroly umístění (potenciálních i aktivních) je otevřít si každé umístění, prohlédnout si ho a zvážit, zda je relevantní, nebo není.

Jenže pak nastává ta nepříjemná část, kdy z nástroje pro výběr umístění či z již aktivních umístění získáte opravdu hodně serverů, z nichž jsou některé uvedené několikrát. Kopírovat jeden po druhém a vkládat do řádku adresy v prohlížeči? Na to rovnou zapomeňte! Brzy byste nejspíš přišli o rozum :-).

Stáhněte si seznam se všemi servery, otevřete si ho v Excelu, odstraňte u všech umístění cokoliv, co se nalézá za doménou prvního řádu (stačí spustit „Najít a nahradit“, zadat „ »*“ – bez uvozovek – a nahradit za nic) a pak z listu odstranit duplikáty. Tímto dostanete „čistý“ seznam serverů očištěný o dodatečné informace z nástroje pro odhad umístění.

Abyste nemuseli kopírovat jednotlivé adresy do prohlížeče, otevřete si URLOpener, zadejte hromadně několik adres (doporučuji max. 25), stiskněte „Submit“ a pak „Open All“. Každá adresa se otevře v samostatné záložce prohlížeče. Tímto si snadno a rychle prohlédnete všechna potenciální umístění reklamy a rozhodnete se, která použijete.

image

URLOpener

Podobných nástrojů pro vedení PPC je samozřejmě víc – mnohem víc, než je možné dát do jednoho článku. V dalších článcích se tak dozvíte o tom, jak analyzovat a řešit problémy se zobrazováním reklamy, co vám pomůže s tvorbou klíčových slov a o dalších nástrojích. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, postřehy či připomínky, neváhejte se o ně podělit v diskuzi.

Další díly tohoto seriálu

  • Celkový průměr hodnocení: 4.67 z 5
  • 4.67
  • 4.67
  • 4.67
  • 4.67
  • 4.67

12. července 2011

K článku již nelze přidávat další komentáře.

  1. Tomáš Pustka | 12. července 2011

    Jak myslíte "...Poté si tyto servery prohlédněte a sami se rozhodněte, které pro vás jsou dobré a které ne..." ?

    Podle jakých kritérií posuzujete vhodnost jednotlivých serverů?

  2. Ondřej Hnát | 12. července 2011

    Tady záleží na poměrně dost věcech:
    především na cílích kampaně a na inzerovaném produktu/službě a také na tom, zda kampaň teprve vytváříte, či ji už nějakou dobu spravujete.

    Pokud tedy kampaň již nějakou dobu máte spuštěnou a sledujete nějaké její cíle (například objednávky z kampaně), pak byste určitě měl vyřadit ty servery, které Vaše cíle neplní dostatečně, či neplní vůbec.

    Pokud však kampaň teprve vytváříte, pak bych doporučoval vybrat servery tematicky k inzerovanému produktu/službě. Myslím, že inzerce například tuningu převodovek, nebude na serveru pro čerstvé matky příliš vhodná :-)

    Samozřejmě v tomto případě hodně záleží i na vlastní intuici a získaných zkušenostech.

  3. Ladislav Klimek | 27. července 2011

    Nemyslíte, že jste zvolil irelevantní název článku?

    Od článku "Šikovné PPC nástroje, které byste rozhodně měli využívat" bych čekal výčet x nástrojů napříč širším spektrem využití v rámci PPC, nikoli popis fungování obsahové sítě a práce s placement toolem, který logicky zná většina uživatelů, kteří PPC vytvářejí, neb je součástí Google AdWords.

    Nadpis tedy vzbudil naděje, ale jediný nástroj, který jsem díky Vám objevil je URLOpener, který ke své práci vůbec nepotřebuji, protože s tím pracuji jiným způsobem.

    Nebo mi něco uniklo?

  4. Ondřej Hnát | 30. srpna 2011

    2Ladislav Klimek:

    na jednu stranu s vámi musím souhlasit, že fungování obsahové sítě se dalo podstatně zkrátit, ne-li zcela vynechat. Na druhou stranu tento článek je pouze součást seriálu, proto zde nenajdete výčet x nástrojů, ale jen pár z nich - další nástroje budou v dalších dílech.

    Že placement tool logicky zná většina uživatelů... rád bych na tomto místě poznamenal, že seriál je určen primárně pro lidi, kteří jsou s AdWords v začátcích a rozhodně si nemyslím, že by ho museli všichni z nich znát.

    Nezlobte se na mě, ale ani jsem nečekal, že takový matador, co se PPC věnuje už pěkných pár let, jako vy, by tady našel něco nového.