Stránky s příliš velkým množstvím reklamy nad hlavním obsahem mohou dostat od Googlu červenou

Digichef

Google poslední roky výrazně pracuje na zlepšování svých výsledků vyhledávání. Boj proti webovému spamu je tak jeho prioritou číslo jedna. Podaří se Googlu vymýtit nekvalitní obsah ze svých výsledků vyhledávání?

Asi každý z nás tu a tam narazí na stránku, kde první co uvidí po příchodu, je velký, když nemáte štěstí, tak blikající banner. Po několika otočení kolečka myši dolů se dostanete na obsah, který vás zajímá. Asi nemusíme zmiňovat, o co jde provozovateli takového webu. Zisk z reklamy je hlavním příjmem většiny obsahových webů.

Google se tomuto chování některých provozovatelů webů rozhodl učinit další ránu. Ve čtvrtek (6. února) byl vydán další update algoritmu Googlu, nazvěme ho třeba jako Algoritmus pro hodnocení kvality rozvržení stránky. Google jej oficiálně nijak nepojmenoval, jak bylo například u updatu algoritmu pro hodnocení kvality obsahu (Panda) nebo zpětných odkazů (Penguin). Ve světě je ovšem nazýván jako „Top Heavy“. Jedná se o třetí aktualizaci tohoto updatu, poprvé byl nasazen už 19. ledna 2012.

Co algoritmus hodnotí?

Algoritmus pro hodnocení kvality rozvržení stránky si klade za cíl vymýtit z výsledků vyhledávání stránky, které obsahují příliš mnoho reklamy v její horní části. To znamená ve viditelném obsahu po načtení stránky. Samozřejmě, že vše záleží na rozlišení obrazovky vždy konkrétního uživatele. Pokud ale většina návštěvníků webu uvidí po načtení stránky pouze reklamy a pro hlavní obsah si budou muset „scrollovat“ níže, je možné, že taková stránka bude penalizována.

Jak zjistím, co vidí uživatelé po příchodu na stránku mého webu?

Pro analýzu viditelnosti obsahu uživateli po načtení stránky lze využít nástroj Google Analytics. V sekci „Chování“ naleznete přehled „Analýza na stránce“. Zde zatrhněte tlačítko „Velikost prohlížeče“ a ihned můžete vidět, jaké procento uživatelů vidí určitou část stránky.

image

Viditelnost stránky po načtení uživatelem.

Jak jsem zmínil na začátku, tento update se dotkne pouze webů, které využívají reklamu na svých stránkách. To znamená obsahových webů jako jsou internetové magazíny, blogy a podobně. Zaznamenali jste minulý týden změnu v pozicích vašeho webu ve výsledcích vyhledávání či návštěvnosti z organických výsledků Googlu u svého webu?

 • Celkový průměr hodnocení: 5.0 z 5
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0

11. února 2014

K článku již nelze přidávat další komentáře.

 1. Jan | 11. února 2014

  Znamená to tedy, že google da červenou svému vlasntímu hledání na google.cz/com? :)

  Například pří velikosti okna 1024x768 a hledání například "dovolená" je bez scrolování videt pouze a jenom reklama.

 2. lední brtník | 11. února 2014

  chudák živě :(

 3. Matěj Velička | 12. února 2014

  Jan: To samozřejmě nedá, ale je to k zamyšlení. :)

  Lední brtník: U Živě bych množství reklamy neviděl až takový problém. Při rozlišení 1600x900px vidím u článků nadpis a prvních 9 řádků textu. Pro kapesní zařízení mají mobilní verzi, kde reklama tvoří pouze zlomek obrazovky. Myslím, že Google se bude snažit zasáhnout jiné weby.

  Také si dokáži představit, že do algoritmu vstupují další faktory, které hodnotí. Například to může být autorita a hodnocení webu. Pokud bude web natolik autoritativní, Google se k penalizaci nemusí uchýlit.

  Myslím, že Googlu jde spíše o vymýcení webů s ne moc kvalitním obsahem a velkým množstvím reklamy.